پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

کنعانی: سیاست اصولی ایران اول همسایگان است

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که ایران تقویت روابط مبتنی بر سیاست همسایگی را مهمترین عامل دستیابی به امنیت مشترک می‌داند، سیاست اصولی ایران اول همسایگان است.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

کنعانی درباره روز خلیج فارس گفت: خلیج فارس با همین نام نه فقط یک پهنه آبی جغرافیایی بلکه بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک منطقه است. ایران تقویت روابط مبتنی بر سیاست همسایگی را مهمترین عامل دستیابی به امنیت مشترک می‌داند. سیاست اصولی ایران اول همسایگان است.

دلایل افغانستان درباره حق‌آبه هیرمند قانع کننده نیست

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیگیری حق آبه هیرمند اظهار کرد: تاکید می‌کنم که این موضوع به طور عام مورد توجه دولت و دستگاه دیپلماسی است. به ویژه رییس جمهور هم همواره بر ضرورت پیگیری حق آبه تاکید مضاعفی دارند. این موضوع نه فقط در بحث افغانستان که در مذاکرات با دیگر همسایگان مشخصا ترکیه در دستور کار دائمی ما است.

ایران در بحث افغانستان بر تحقق حق آبه ملت ایران از رودخانه هیرمند به طور جدی پیگیر است. در گفتگوهای اخیر وزیر خارجه با سرپرست وزارت خارجه افغانستان و قبل از آن این موضوع را به طور جدی مورد پیگیری قرار داد. اطلاع دارید که وزارت نیرو هم موضوع را در دست پیگیری دارد و مذاکرات تخصصی انجام شده در آن دخیل است. قبلا با توافقی که با طرف افغانستانی داشتیم وزیر نیرو به این کشور سفر کردند و طرف افغانستانی خوشبختانه به حق آبه ایران اعتراف کرده است، البته در این زمینه آنها دلایل و معذوراتی را مطرح می‌کنند که چرا حق آبه کامل را ادا نمی‌کنند که این موضوع برای ما قانع کننده نیست. علاوه بر دستگاه دیپلماسی نماینده ویژه آقای رییس جمهور در امور افغانستان در حال پیگیری و مذاکره هستند.

طرف افغانستانی هم اولا به عنوان نشان التزام به یک قرارداد بین‌المللی و نشان دادن حسن همسایگی خود در انجام تعهد خود کوتاهی نکند و نسبت به اعطای کامل حق آبه همه اقدامات را انجام دهد. با توجه به اینکه طرف افغانستانی برخی نکات فنی را مشخصا سازه انحرافی را به عنوان مانع اعلام می‌کنند، ایران با توجه به دانشی که در اختیار دارد به طرف افغانستانی وزیر خارجه پیشنهاد کرد که آماده هستیم هیات فنی مشورتی ایران تعیین شود و در کنار تیم افغانستانی برای رفع مشکل اقداماتی را انجام دهد.

تبعیت طرف‌های اروپایی برجام  از سیاست‌های غلط آمریکا

وی درباره روابط با کشور اروپایی گفت: روابط دوجانبه همواره بک مسیر دو طرف است و تحقق توسعه و پیشرفت مناسبات منوط بر اراده سیاسی و هم اتخاذ و برداشتن گام‌های عملی به منظور اجرای آن اراده است. ایران هیچگاه در حوزه روابط خارجی خودش را محدود به حوزه خاصی نکرده است. همانطور که عرض کردم تاکید بر حوزه آسیا، همسایگان و شرق به معنای نادیده گرفتن دیگر حوزه‌ها نیست.

در ارتباط با اروپا به طور جدی این موضوع مصداق دارد. تلاش ما این بود که روابط را بر احترام متقابل پی‌ریزی کنیم اما متاسفانه طرف اروپایی بر موضوعات خاصی نگاه کرد و متاسفانه به عنوان عوامل بازدارنده عمل کردند. در بحث برجام هم متاسفانه طرف اروپایی و مشخصا شرکای برجام با تبعیت از سیاست غلط آمریکا روابط دوجانبه را به وضعیت پیچیده ناشی از سیاست غلط آمریکا گره زدند و مانع از روابط در حوزه اقتصادی شدند. روابط می‌بایست همواره بر احترام متقابل و منافع مشترک باشد. نگاه از موضع برتر، تحمیل ارزش‌های خاص سیاسی و مشروط کردن روابط دوجانبه به موضوعات خاصی سیاست غلطی است و اروپا همینطور عمل کرده است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

آموزش مدیریت استرس کارکنان+تصویر
اداره کل هواشناسی خوزستان ۲ اخطار جوی صادر کرد
ساخت دستگاه ایرانی ردیاب چشمی
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۸ خرداد ماه
آک‌ یول: دلیل مشارکت بالا و حساسیت انتخابات ترکیه
مدال آوری فرنگی کاران پیشکسوت خوزستان در کشور
زندگی نامه شهید سید علی هاشمی
روایت ضیافت زوار با مستندسازی به زبانهای عربی و فارسی
عضویت ایران در شانگهای، مقابله عملی با تحریم‌های آمریکا است
افتتاح دوازدهمین واحد مرغ تخم گذار در خوزستان

سرخط اخبار کل

1400092817182562124307934
IMG_۲۰۲۲۰۸۲۹_۱۹۳۴۴۹
10156782_661
169918856
140009071258330024151414
1402070418435643328427253

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *