پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

کتاب ارواح ملّیت ندارند مشاهداتی دقیق و باریک‌بینانه از زندگی روزمره‌ در اروپا و ژاپن

کتاب «ارواح ملّیت ندارند» نوشته «یوکو تاوادا»، نویسنده ژاپنی مقیم آلمان، از سوی انتشارات اطراف منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی جوانان خوز،‌ کتاب «ارواح ملّیت ندارند»، نوشته «یوکو تاوادا»، با ترجمه ستاره نوتاج از سوی انتشارات اطراف منتشر و روانه بازار نشر شد.

یوکو تاوادا، نویسنده‌ ژاپنی مقیم آلمان، در سال ۱۹۶۰ در توکیو متولد شد، در ژاپن ادبیات روسی خواند و بعد به سوئیس و آلمان رفت و در سال ۲۰۰۰ دکترای ادبیات آلمانی گرفت. او که از همان زمان در برلین ساکن شده است، به هر دو زبان ژاپنی و آلمانی، رمان، داستان، جستار و شعر می‌نویسد و تاکنون برنده‌ جوایز معتبری شده است.

پژوهشگران درباره‌  آثاری مثل آثار تاوادا از کلمۀ برون‌صدایی استفاده می‌کنند که بر نوشتن به زبانی غیر از زبان مادری دلالت دارد. تاوادا در آغاز به ژاپنی می‌نوشت و نوشته‌هایش را به‌کمک مترجم به آلمانی برمی‌گرداند ولی بعدتر تصمیم گرفت آثارش را همزمان به هر دو زبان ژاپنی و آلمانی بنویسد؛ فرایندی که «ترجمه‌ مستمر» نامیده می‌شود. ژانر و زبان نوشته‌های تاوادا به‌مرور تغییر کرده‌ است و این روزها آثار طولانی‌ترش مثل نمایش‌نامه‌ و رمان‌ را به‌زبان ژاپنی، و آثار کوتاه‌ترش مثل داستان کوتاه و جستار‌ را به‌زبان آلمانی می‌نویسد.

یوکو تاوادا در کتاب ارواح ملّیت ندارند از تجربه‌ زندگی میان دو زبان می‌گوید؛ از ابهام، رازآلودگی و غریبگی زبان برای کسی که زبان مادری متفاوتی دارد. او گاهی از کلمه‌ها، الفبا و نشانه‌هایی دور از انتظار بهره می‌برد تا فهمی نو از زبان و ترجمه عرضه کند. به‌نظر تاوادا ترجمه صرفاً برگرداندن واژه‌ها از زبانی به زبان دیگر نیست، بلکه در وهلۀ نخست، مفاهیم ذهنی و معانی هستند که به کلمه‌ها ترجمه می‌شوند، به‌تعبیر خودش، «زبان‌های دیگر توجه ما را به این حقیقت جلب می‌کنند که زبان، حتی زبان مادری، چیزی جز ترجمه نیست.»

بیشتر بخوانید

کتاب «ارواح ملّیت ندارند» مجموعه‌ای است از جستارهای یوکو تاوادا، که سال‌هاست در آلمان زندگی می‌کند و به هر دو زبان ژاپنی و آلمانی می‌نویسد. در جستارهای این کتاب، تاوادا سراغ همین تجربه‌ زیستن میان دو زبان رفته است و گاه در مقام گردشگر و گاه در مقام مهاجر، می‌کوشد تصویری نو از آنچه در آلمان می‌بیند و می‌شنود و تجربه می‌کند، پیش چشم خواننده بگذارد. تاوادا ماهرانه به تخیل خواننده دامن می‌زند، او را از قیدوبند معانی سنتی رها می‌کند و کلیشه‌های فرهنگی شرق، غرب، آشنا و غریبه را از جلوه می‌اندازد.

نشر اطراف که به‌دلیل اهمیت مواجهه‌ آگاهانه با زبان و کارکردهایش، مجموعه‌ «زندگی میان زبان‌ها» را با کتاب ارواح ملّیت ندارند شروع کرده است،‌ در این مجموعه سراغ آثار نویسندگانی خواهد رفت که به تجربه‌ زندگی در بیش از یک زبان اندیشیده‌اند یا روایت‌شان از تجربه‌ زبان و بازی‌هایش در فرایندهای نوشتن، خواندن، سخن گفتن و شنیدن را با مخاطب در میان گذاشته‌اند. این مجموعه تجربه‌ رویارویی زبان‌ها و زیستن آگاهانه در قلمروی زبان را در قالب‌های گوناگونی مثل خاطره‌پردازی، یادداشت شخصی، جستار روایی و تأملات روایت می‌کند؛ تجربه‌ای آشنا برای همه‌ کسانی که ارتباط تخصصی یا غیرتخصصی آگاهانه‌ای با واژه‌ها، آواها، اصطلاح‌ها، ساختارهای دستورزبانی و بسترهای اندیشه‌ورزی بیش از یک زبان دارند، کسانی که زبان مادری‌شان با زبان رسمی کشورشان متفاوت است، مترجمان، زبان‌شناسان، مسافران، مهاجران و چه‌بسا هر کسی که در معرض شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های امروزی است.

انتشارات اطراف این کتاب را در ۱۵۲ صفحه به‌قیمت ۹۳ هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

آغاز عملیات اصلاح و تعويض خط فاضلاب خيابان آزادی کوی علوی
دعوت بانوان خوزستان به تیم ملی فوتبال کشور
سردار فرحی: موشک خیبر ظرف ۱۲ دقیقه به هدف می‌رسد
گزارش تصویری / افتتاح فاز یک شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس با حضور رئیس جمهور
اختصاص اعتبار برای افزایش ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه صنعتی دزفول 
دشمنان همیشه در کمین هستند که جنگ را به کشور تحمیل کنند
باقری‌ها: شرایط اقتصادی باشگاه‌ها اجازه رعایت قانون سقف قرارداد را نمی‌دهد
حلقه‌گذاری پرندگان مهاجر در دو جزیره خوزستان
برای اولین‌بار منتشر شد| بیانات رهبر انقلاب در دیدار هیئت‌های عزاداری استان تهران در سال ۷۳
قیمت طلا، سکه و ارز در بازار اهواز، ۲۵ خرداد ۱۴۰۲

سرخط اخبار کل

8638928_560
9707537_870
9620990_639
140206302356365328390054
10189502_974
11182537_394

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *