پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

هشدار ایران به اتحادیه اروپا درباره تداوم بدعهدی‌های این اتحادیه

وزارت خارجه ایران در واکنش به تصمیم طرف‌های برجامی اتحادیه اروپا مبنی بر عدم برداشتن تحریم‌های موشکی ایران بعد از ماه اکتبر سال میلادی جاری، گفت که این اقدام و تصمیم می‌تواند تنش زا بوده و غیر قانونی است.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز، جمهوری اسلامی ایران، تصمیم اتحادیه اروپا و ۳ کشور اروپایی برای عدم انجام تعهدات خود در موعد سال هشتم برجامی را اقدامی غیرقانونی و مغایر با تعهدات آن‌ها ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و عملی تنش‌زا و توام با سوءنیت می‌داند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب اعلام کرد که فرانسه، آلمان و انگلیس در نامه‌ای اعلام کردند قصد ندارند که تحریم‌های ایران را در ۱۸ اکتبر لغو کنند.

وزارت خارجه ایران در واکنش به این تصمیم طی بیانیه ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا و باز وضع تحریم های ظالمانه، مطابق حقوق خود ذیل مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، گام های جبرانی را اتخاذ کرد و این گام ها کاملا مطابق رویه های مندرج در برجام است.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «تصمیم به عدم انجام تعهدات از سوی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در واکنش به اقدامات هسته ای ایران، کاملاً خالی از منطق حقوقی است، زیرا ایران یک سال تمام به طرف های اروپایی برای جبران اقدام غیر قانونی آمریکا در خروج از برجام فرصت داد و پس از آن نیز گام های جبرانی خود را به منظور ارائه فرصت جبران به طرف های اروپایی و حفظ پنجره دیپلماسی، به صورت تدریجی آغاز کرد. قابل پذیرش نیست که اتحادیه و سه کشور اروپایی این اقدام غیرقانونی خود را به عنوان واکنش به اقداماتی از ایران مستند کنند که کاملا قانونی و در واکنش به خروج آمریکا و بی عملی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی بو‌ده است. اقدامات ایران از منظر حقوقی کاملاً قانونی بوده و خود اروپایی ها نیز به اذعان داشته و دارند.

بیشتر بخوانید

وزارت امور خارجه ایران تأکید کرد: اقدام طرف های اروپایی قطعا بر تلاش ها برای مدیریت تنش و ایجاد فضای مناسب برای همکاری های بیشتر بین طرف های برجام، آثار منفی خواهد داشت و معیارهای جمهوری اسلامی ایران، همواره عمل و نه سخن کشورها بوده است. این اقدام طرف های اروپایی با ادعای آنان مبنی بر تلاش برای ایجاد فضای لازم به منظور احیای برجام ناسازگار است.

وزارت خارجه خاطر نشان کرد: تردیدی وجود ندارد که جمهوری اسلامی ایران به این اقدام غیرقانونی، تحریک آمیز و نقض آشکار تکالیف اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل” به صورت مقتضی و در چارچوب حقوق خود ریل برجام پاسخ خواهد داد.

ما به طرف های اروپایی نسبت به انجام و اتخاذ اقدامات تنش زا که قطعا مدیریت روابط فی مابین را پیچیده و بر روند همکاری ها از جمله در مذاکرات رفع تحریم ها اثر منفی خواهد گذاشت، هشدار می دهیم.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

برخورد قانونی با هرگونه هنجارشکنی در ایام محرم و صفر در خوزستان
مهسا جاور در جایگاه نوزدهم جهان قرار گرفت
۲ نرخی شدن هزینه‌های حج تمتع ۱۴۰۲ برای حجاج خوزستانی
لزوم تسریع در اجرا و تکمیل طرح‌های عمرانی در شادگان
اختصاص سه هزار میلیارد ریال برای آسفالت معابر اهواز
جریمه نقدی قاچاقچی سیگار در اهواز
استاندار خوزستان: رعایت نکردن اصول فنی دلیل اولیه ریزش ساختمان متروپل آبادان است
درخشش فرنگی کاران خوزستان در قرقیزستان
فرماندار اهواز : مشکل تعدادی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران رفع شد.
خوزستان، سوگوار شهادت حضرت ابن الرضا (ع)

سرخط اخبار کل

10145772_426
139309231338105884289854
8595030_459
156773115
9514728_549
4886

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *