پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

نقش روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی

روحانیت در تاریخ کشورمان همیشه به عنوان حامی مردم و عامل بیداری و مبارزه بر علیه مستکبران پیشگام بوده اند.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز، در تاریخ کشورمان همیشه روحانیت به عنوان حامیان مردم و مبارز در برابر ظلم و ستم حاکمان مستبد حضور داشته اند و نقشی اثر گذار گذاشته اند.

ایستادگی در برابر قرارداد تنباکو و فتوای میرزای شیرازی درمقابل این قرارداد ننگین در زمان ناصر الدین شاه قاجار، انقلاب مشروطه، جهاد در برابر هجوم روس‌ها، جهاد بزرگ عشایر عرب خوزستان در برابر بریتانیا با فتوای علمای  نجف و کربلا، مقاومت در برابر استبداد رضاخانی، قیام میرزا کوچک خان جنگلی و نهضت شیخ محمد خیابانی نمونه‌های بارزی از حضور روحانیت در مبارزه با مستکبران و بیگانگان است.

علما و روحانیون همیشه از طریق منابر و سخنرانی هایشان در مساجد، حسینیه‌ها و دیگر مراسم‌های مذهبی و ملی در جهت آگاه سازی و بیداری ملت تلاش و همت کرده اند و روحانیت همیشه در دفاع و جهاد و عرصه‌های خدمت رسانی پیشگام و پیشقدم بوده اند.

همان گونه که اشاره شد روحانیت در آگاه سازی مردم نقش داشته اند، در دوره قاجاریه و پس از انعقاد قرارداد تنباکو، روحانیون بودند که در جهت بیداری مردم در معرفی این قرارداد ننگین تلاش کردند و مرحوم میرزای شیرازی با فتوای تحریم تنباکو موجب لغو این قرارداد ظالمانه شد.

جرقه‌های اولیه انقلاب اسلامی ملت ایران با سخنرانی‌های حضرت امام خمینی (ره) در قم شکل گرفت و امام امت با افشاگری‌های خود استبداد پهلوی را برای مردم تبیین کردند و موجب بیداری مردم شدند.

پس از قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ که بر اثر بیداری مردم شکل گرفت و نیز سخنرانی‌های آگاهانه حضرت امام خمینی (ره) رژیم شاه تصمیم به تبعید ایشان گرفت تا به زعم خود فاصله بین امام و ملت ایران ایجاد نماید، اما هیچ گاه رژیم شاه نتوانست به این هدف خود دست یابد.

شاگردان حضرت روح الله که در دامان این رهبر بزرگ پرورش یافته بودند با اقدامات فرهنگی، تبلیغی، جهادی و انقلابی  زمینه‌های ادامه نهضت اسلامی و مردمی ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) را فراهم کردند و مردم نیز همگام با روحانیت موجب اضمحلال نظام شاهنشاهی را فراهم  کردند.

مجاهدت روحانیت و مردم ایران به رهبری امام امت در ۲۲ بهمن سال ۵۷ نتیجه داد و انقلاب اسلامی ایران به ثمر نشست و پس از ۴۴ سال مسیر پرعزت خود را در سایه رهبری مقام عظمی ولایت طی می‌کند.

روحانیت همیشه چه در سنگر تبلیغ و چه در سنگر جهاد و خدمت رسانی پیشگام بوده است و دشمن به دنبال آسیب وارد کردن به ارتباط عمیق روحانیون با مردم می‌باشد ولی هیچگاه به این هدف شوم خود دست نیافته است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

بازهم دود آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم به چشم خوزستانی‌ها رفت
خواص زردآلو از درمان کم خونی تا سلامت استخوان و قلب
ایجاد «سامانه ملی مدیریت شوراها» با ابلاغ رئیس جمهور کلید خورد
اسکان بیش از یک میلیون زائر در مواکب حسینی در خوزستان
دیدار عیدانه استاندار خوزستان با روحانیون، علما و بزرگان استان
صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۱۸ مهر ماه
مراسم رونمایی از کتاب خانواده و سواد فضای مجازی برگزار شد
ایستادگی با اقتدار پلیس مقابل هنجارشکنان و قانون‌شکنان
نمایشگاه قرآن و کتاب در استان خوزستان برگزار می‌شود
موافقت وزارت جنگ رژیم اسرائیل با خرید "اف ۳۵" آمریکا

سرخط اخبار کل

8711026_435
1401031709162278125464554
9427426_867
10950686_486
169704955

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *