پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

منبع معتبر تاریخی که معارف و کرامات امام رضا (ع) را می‌گوید

کتاب «چشمه‌های بهشت» گزیده‌ای از "عیون اخبار‌الرضا" (ع)، یکی از معتبرترین منابع تاریخی درباره زندگی، معارف و کرامات امام رضا (ع) است.

به گزارش گروه فرهنگی جوانان خوز، کتاب «چشمه‌های بهشت» گزیده‌ای از “عیون اخبار‌الرضا” (ع)، یکی از معتبرترین منابع تاریخی زندگی امام رضا (ع) است که روایتگر تاریخ زندگی، آموزه‌ها، معارف، کرامت و زیارات امام رضا علیه السلام است.

کتاب«عیون اخبارالرضا» توسط شیخ صدوق نوشته شده است که ترجمه آن به قلم دکتر محمدهادی زاهدی به تازگی روانه‌ بازار نشر شده است.

محمد هادی زاهدی در خصوص شیخ صدوق گفت: مرحوم شیخ صدوق از بزرگان، محدثین و راویانِ حدیث شیعه و از گردآورندگانِ حدیث اهل‌بیت علیه‌السلام است که در کتب متعدد خود اصرار ویژه‌ای برای حفظِ آثار اهل‌بیت و اخبار و روایاتِ آن بزرگواران داشته و کوشیده‌ که تمام آنچه را که مربوط به اخبار، روایات، زندگی و سخنانِ آن بزرگان است، در کتاب‌های متعدد خود گردآوری کند که یکی از این کتب، عیون اخبار‌الرضا(ع) است

این نویسنده و پژوهشگر با بیانِ اینکه عیون اخبارالرضا(ع) حاوی مطالب تاریخی، روایات، سخنرانی‌ها و سیره‌ حضرت رضا (ع) است، ادامه داد: شیخ صدوق کوشیده تمامی اخبار، روایات و احادیثی که توانسته طی یک و نیم قرن پس‌ از شهادت امام رضا (ع) به آن‌ها دست پیدا کند را گردآوری و آن‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

وی با اشاره به اهمیت کتاب عیون اخبارالرضا(ع) اظهار کرد: این کتاب توانسته آثار مربوط به حضرت رضا (ع) را در نزدیک‌ترین زمان به دوره‌ این حضرت گردآوری کند و این کار، کاری ستودنی و ارزشمند است؛ به ویژه آنکه شیخ صدوق از عالمان شیعه و مورد اعتماد جامعه‌ شیعه است

محمدهادی زاهدی بیان کرد: «چشمه‌های بهشت» گزیده‌ای از عیون اخبارالرضا (ع) است که در آن  تلاش کرده‌ام به بخش‌هایی از این کتاب ارزشمند که متناسب با روزگار ماست، پرداخته و با ترجمه‌ای که با زبانِ امروز فاصله‌ کمی داشته باشد، آن را در اختیار مخاطبان بگذارم. بنابراین این کتاب گوشه‌ای از تاریخ زندگی این امام معصوم، سخنان و سیره‌ آن حضرت  است.

این نویسنده و پژوهشگر افزود: ما انسان‌ها برای رسیدن به مقامِ قرب الهی و دستیابی به یک زندگی بهشتی نیازمند امام هستیم و بدیهی است که شناخت امام رضا (ع) به عنوان تنها امامی که در سرزمین ما مدفون است می‌تواند بسیاری از گرفتاری‌های فکری و ذهنی ما را برطرف کند. مخصوصاً در این روزگار که دشمن شبهات و دغدغه‌های بسیاری برای مؤمنان ایجاد کرده، شناخت ائمه می‌تواند به ما کمک کند تا از درون این دغدغه‌ها با ایمانی استوار و دلی مطمئن و عشقی وافر محب اهل‌بیت باشیم و راهِ تکامل و سعادت را بپیماییم.

زاهدی در خصوص ارتباط این کتاب با نیازهای نسل امروز گفت: امامان ما مربوط به هزار سال قبل نیستند، بلکه متعلق به امروز هم هستند، معارف متعلق به امام علی (ع) و فرزندان‌شان می‌تواند در تمامی ادوار و زمان‌ها راه‌گشای ما باشد. اندیشه‌ ائمه‌ ما و راه‌هایی که پیش ما گذاشته‌اند بسیار روشن، منطقی، خردمندانه و راه‌گشا است که می‌تواند ما را به سر منزل مقصود برساند.

نسل امروز نسل مظلومی است، چراکه به دلیل تعدد رسانه‌ها در معرضِ هجوم افکار و شبهات مختلف است و لذا بیش از همیشه نیازمند این معارف است. من تلاش کرده‌ام در این کتاب با زبان و قلمی که می‌تواند با نسل امروز ارتباط برقرار کند، حرف بزنم و این کتاب را به زبانِ امروزی در اختیارِ مخاطبان قرار دهم تا برای نسل جدید خوش‌خوان باشد.

براساس این گزارش، به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) چاپ چهارم کتاب «چشمه‌های بهشت» را همزمان با دهه کرامت در ۴۱۹ صفحه با قطع رقعی در هزار نسخه‌ روانه بازار نشر کرده است. این اثر پیش از این در سه چاپ و ۸۸۰۰ نسخه منتشر شده بود.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

آمادگی کامل نیرو‌های انتظامی و امنیتی برای اربعین حسینی
امضای موافقت‌نامه یک میلیارد دلاری مناطق نفت‌خیز جنوب با ملی حفاری
بهینه سازی پست برق در شوشتر
پیشرفت ۸۷ درصدی طرح جامع آبرسانی به شهرستان اندیمشک
گلباران میدان راه آهن اندیمشک
تحولات اوکراین| پوتین: کی‌یف به حل مشکل از راه نظامی امیدوار است
درخشش بانوان خوزستانی در مسابقات تالاسمی قهرمانی کشور
شهنازیاری: تعطیلی مسابقات آسیایی یعنی مرگ فوتسال بانوان
بهره برداری ۱۱ مدرسه توسط بنیاد برکت در خوزستان
پیروزی موحد در مسابقات شطرنج قهرمانی جهان

سرخط اخبار کل

14001110000636_Test_PhotoN
170329087
9584097_343
169704425
170182384
p28+(2)+copy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *