پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

مالاریا از شایع‌ترین عفونت‌های انسانی و بیماری عفونی دنیا

رئیس مرکز بهداشت خوزستان مالاریا را شایع‌ترین عفونت‌های انسانی و قدیمی‌ترین بیماری عفونی در سطح دنیا معرفی کرد.
به گزارش گروه خبری جوانان خوز، دکتر پژمان بختیاری‌نیا به هفته ملی حذف مالاریا اشاره کرد و گفت: بیماری مالاریا یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های عفونی شناخته شده در دنیا است که هنوز یکی از شایع‌ترین عفونت‌های انسانی تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری عمدتا در مناطق گرمسیری به ویژه در قاره آفریقا شایع است، افزود: سالانه موارد بیشماری از این بیماری در دنیا تشخیص داده و درمان می‌شوند.

دکتر بختیاری نیا با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر تلاش‌های همه جانبه‌ای از سوی کشور‌های دنیا برای حذف این بیماری انجام شده است، ادامه داد: این بیماری توسط تک یاخته‌ای از جنس پلاسمودیوم در انسان ایجاد می‌شود که شامل؛ چهارگونه پلاسمودیوم ویواکس، فالسیپاروم، مالاریه و اووال است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره گزارش مالاریای نولوزی به شکل محدود در جنوب شرقی آسیا، اضافه کرد: هر یک از این انگل‌ها می‌توانند اشکالی از بیماری را در انسان ایجاد کنند، به علت بروز علائمی مانند لرز، تب و تعریق که بیشتر در دوره زمانی مشخص اتفاق می‌افتد، به این بیماری تب نوبه هم گفته می‌شود.

وی می‌گوید: سایر علائم بیماری شامل ضعف و خستگی، سر درد، درد بدن، تهوع و استفراغ است. مالاریای ویواکس شایع‌ترین نوع بیماری در کشور ما است که حدود ۹۰ درصد موارد مالاریای کشور ویواکس و ۱۰ درصدفالسیپاروم یا عفونت توام (ویواکس+ فالسیپاروم) است. مالاریای فالسیپاروم خطرناکترین نوع این بیماری است و می‌تواند موجب بروز عوارض شدید، مالاریای مغزی و در نهایت مرگ شود.

دکتر بختیاری‌نیا گفت: انگل‌های مالاریا توسط انواعی از پشه‌ای به نام پشه انوفل (پشه مالاریا) از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می‌شود و از این طریق موجب انتشار بیماری می‌شود، هرچند راه انتقال بیماری مالاریا از نیش پشه‌های انوفل است، اما انتقال توسط استفاده از سرنگ آلوده مشترک، از مادر به جنین و همچنین در موارد نادر احتمال انتقال از راه دریافت خون نیز وجود دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: پشه انوفل معمولا از غروب آفتاب تا نزدیکی صبح خون‌خواری می‌کند. این پشه می‌تواند در ماندآب‌ها، آب‌های راکد، کناره‌های رودخانه و چشمه‌ها که آب جریان کندی دارد، آب پای نخیلات، آب اطراف برنج‌کاری‌ها و نیزار‌ها و حتی در آب اندکی که در ظروف یکبار مصرف یا جای پای حیوانات و زیر گلدانی‌ها می‌ماند و آب جمع شده زیر کولر‌ها تخم‌گذاری کند و پس از گذراندن مراحل زندگی درون آب، پشه بالغ خارج می‌شود و برای ادامه حیات و تخم‌گذاری، از افراد مختلف و بعضی حیوانات خون‌خواری می‌کند.

وی ادامه داد: پشه انوفل حین خون‌خواری، چنانچه فرد مبتلا به مالاریا را نیش بزند به انگل مالاریا آلوده می‌شود و می‌تواند در خون‌خواری بعدی این انگل را به فرد سالم منتقل کند.

دکتر بختیاری نیا گفت: مهم‌ترین اقدام برای از بین بردن محیط‌های زیست پشه انوفل و جلوگیری از تخم‌گذاری پشه در این مکان‌ها، بهسازی محیط است. از بین بردن و خشکاندن ماندآب‌ها، از بین بردن نیزار‌ها در محیط‌های شهری و روستایی، جاری کردن آب‌های با جریان کند اطراف رودخانه‌ها، لایروبی کانال‌های آب و جوی‌ها، بهسازی چشمه‌های آب، پوشاندن درب مخازن نگهداری آب، بستن در بشکه‌ها و ظروف نگهداری آب و جمع‌آوری ظروف رها شده در اطراف شهر‌ها و روستا‌ها از راه‌های پیشگیری از ابتلا به مالاریا هستند.

وی می‌گوید: استفاده از پشه‌بند که بهتر است آغشته به حشره‌کش باشد هنگام خواب، استفاده از دورکننده حشرات، نصب توری روی در و پنجره‌ها و استفاده از لباس‌های آستین بلند می‌توان از تماس پشه انوفل با انسان پیشگیری کرد.

دکتر بختیاری نیا ادامه داد: توصیه می‌شود پزشکان در صورت مراجعه افراد با علائم تب و لرز، خستگی و رنگ‌پریدگی و سایر علائم مالاریا، ضمن بررسی سابقه مسافرت این افراد، آن‌ها را به مراکز جامع سلامت و مرکز بهداشت ارجاع دهند تا با تهیه لام مالاریا بیماری آن‌ها بررسی شود.

وی گفت: با توجه به اینکه نشانه‌های اولیه مالاریا غیر اختصاصی است و به بسیاری از بیماری‌های عفونی و تب‌دار ویروسی و باکتریایی شباهت دارد، برای تشخیص بیماری باید احتمال ابتلا به مالاریا را همواره مد نظر داشت.

دکتر بختیاری نیا افزود: تشخیص مالاریا توسط بررسی لام خون محیطی یا با استفاده از کیت تشخیص سریع مالاریا و درمان مالاریا به شکل رایگان انجام می‌شود.

به گفته رئیس مرکز بهداشت خوزستان؛ در سال‌های قبل ایران جزو مناطق اندمیک (بومی) بیماری بوده است و سالانه موارد متعددی از مالاریا شناسایی و درمان می‌شدند.

دکتر پژمان بختیاری نیا گفت: با برنامه‌ریزی برای حذف مالاریا در کشور و انجام کار‌های همه جانبه و گسترده، تعداد موارد بومی بیماری در کشور بسیار کاهش یافته و در چند سال متوالی مورد بومی کشور صفر بوده، این در حالی است که تردد جمعیت‌های غیر ایرانی از کشور‌های مختلف، مسافرت به کشور‌های آلوده دنیا و موارد دیگر همواره موجب شده است که موارد غیر بومی بیماری در کشور شناسایی شوند و تحت درمان قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان از مناطق مالاریاخیز کشور هستند، افزود: بیش از ۱۰ سال است که در خوزستان هیچ مورد انتقال محلی بیماری مشاهده نشده است و موارد بیماری شناسایی شده در سال‌های اخیر نیز افراد غیر ایرانی وارد شده به استان بوده‌اند.

دکتر بختیاری نیا با بیان اینکه بیماریابی به صورت دقیق در حال انجام است، ادامه داد: پارسال و امسال مواردی از ابتلا به مالاریا در خوزستان شناسایی شده‌اند، اما همه این بیماران در خارج از استان به بیماری مبتلا و سپس وارد خوزستان شده بودند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

هشدار جدی رئیس قوه قضاییه به بازیگران و آتش‌بیاران معرکه اغتشاشات
رشد ۴۱ درصدی صید میگو در خوزستان
توقیف یک کشتی متخلف و متواری توسط نیروی دریایی ارتش در دریای عمان
یکهزار کلاس درس در خوزستان نیازمند تامین اعتبار
احتمال حضور تیم ملی هندبال بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا قوت گرفت
گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر در اهواز
مصرف روزانه آب در اهواز بالاتر از میزان استاندارد
کشت برنج در حوزه سد کرخه ممنوع است
بازخوانی نقشه ناکام منافقین در ترور آیت‌الله خامنه‌ای
پایش و مراقبت از بیماری‌های زنبور عسل در بهبهان

سرخط اخبار کل

170996454
photo_2023-04-26_13-10-54-1024x682
8486167_326
9782184_352
8604656_777
9641299_662

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *