پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

فریدونی: خریداران سرخابی‌ها باید آنها را سودده کنند

مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن می‌گوید خریداران استقلال و پرسپولیس طبق شرایط واگذاری ملزم به سودده کردن آنها هستند و بعضی قوانین در این میان متناقض هستند.

به گزارش گروه ورزشی جوانان خوز ، مجتبی فریدونی درباره عدم واگذاری پرسپولیس در پایان روز یازدهم فروردین ماه سال جاری، اظهار داشت: از چهارشنبه هم مشخص بود که این واگذاری انجام نمی‌شود، چون هیچ فرد حقیقی یا حقوقی سپرده‌ شرکت‌ در مزایده را واریز نکرده یا ضمانت‌نامه بانکی ارائه نکرده بود.

وی در پاسخ به این سؤال که پاسخ بانک ملت به سامانه کُدال درباره امکان قبول مالکیت پرسپولیس را چطور ارزیابی می‌کند، تصریح کرد: پاسخ بانک ملت طوری است که امکان تحصیل سهام پرسپولیس را نه تأیید و نه تکذیب کرده است. با توجه به اینکه قرار بود واگذاری این سهام به شکل دستوری باشد، طبیعی است چنین پاسخی ارائه شود. البته نباید فراموش کرد که چنین تصمیم‌گیری‌هایی زمان‌بر و هیئت مدیره بانک باید این مسئله را تصویب کند.

مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن ادامه داد: از آنجا که بانک نهاد اقتصادی است و با اعداد و ارقام مالی سر و کار دارد، بدون توصیه کارشناسان زیرمجموعه و کار کارشناسی نسبت به تصویب امری جدید اقدام نمی‌کنند. ضمن اینکه بانک ملت شرکت سهامی عام است و مدیران باید نسبت به حقوق سهامداران پاسخگو باشند و از این جهت طبیعی است که جوانب احتیاط را رعایت کنند.

فریدونی با اشاره به شرایط واگذاری پرسپولیس گفت: شرایط واگذاری پرسپولیس طوری تعیین شده که خریدار با احتساب سود ۲۳ درصدی سالیانه ۶۰۱ میلیارد تومان قسط بپردازد از آنجایی که سقف بودجه ۳۲۵ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده، در حالتی تقریبی باید ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه تیمداری انجام بدهد. در بهترین حالت‌ درآمد سالیانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان‌ است‌ و سالانه ۸۰۰ میلیارد زیان به‌ خریدار احتمالی تحمیل می‌کند.

«در حالی که طبق قانون بنگاهداری بانک‌ها ممنوع است، چگونه آنها می‌توانند باشگاهداری کنند؟»، وی در پاسخ به این سؤال تسنیم تصریح کرد: طبق ماده‌ ۱۶ قانون رفع موانع تولیدات رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی، بانک‌‌ها باید سهام‌ بنگاه‌های خود را که‌ عملیات غیربانکی انجام می‌دهند به‌ فروش برسانند و ماده‌ ۱۷ همان قانون مجازات‌های آن را تعیین کرده است که‌ در صورت سوددهی باید ۵۵ درصد آن را مالیات بدهند. ضمن اینکه طبق اطلاعیه فرابورس مالک جدید ملزم به آن است که باشگاه را به سوددهی برساند. این موارد با یکدیگر در تناقض هستند. چگونه ممکن است بانک ۵۵ درصد مالیات بنگاهداری بپردازد و همزمان برای سودهی آن تلاش کند، وگرنه طبق قانون مالکیتش فسخ می‌شود.

مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن راجع‌به میزان دقیق بدهی استقلال و پرسپولیس یادآور شد: استقلال بالغ بر ۷۹۰ میلیارد تومان و پرسپولیس ۸۲۶ میلیارد تومان بدهی دارند. صورت‌های مالی نشان‌دهنده این است که زیان انباشته استقلال بیش از ۷۷۰ میلیارد تومان و پرسپولیس ۶۹۰ میلیارد تومان است.

وی در مورد آخرین مهلت دریافت مجوز حرفه‌ای لیگ قهرمانان آسیا که یازدهم فروردین ماه سال جاری عنوان شده بود، گفت: برای پرداخت بدهی‌ها آخرین فرصت همین یازدهم فروردین بوده است و به گفته مصطفی زارعی رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال بعد از آنهم تا ۵ اردیبهشت فرصت دارند مدارک مالی را بارگذاری کنند. تا آن زمان صرفاً امکان قانونی حل مشکل مالکیت مشترک وجود دارد، اما بدهی‌ها باید تا روز یازدهم فروردین تسویه می‌شد.

فریدونی یا یادآوری پروسه زمان‌بر انتقال سهام باشگاه‌ها، تصریح کرد: حتی اگر یازدهم فروردین انتقال سهام صورت می‌گرفت، طبق قانون تا ۲۰ روز کاری شرکت مذکور وقت داشت مدارک و مستندات خود را ارائه کند. پروسه و فرایند به گونه‌ای است که به نظرم دو ماه طول می‌کشد تا این انتقال انجام شود.

مدیرعامل پیشین باشگاه ذوب‌آهن با ارائه راهکار در مورد واگذاری سرخابی‌ها اظهار داشت: در اصل ۴۴ قانون اساسی راهکاری گنجانده شده که امکان هبه استقلال و پرسپولیس به نهادهای عمومی غیردولتی که با اساسنامه فعالیت‌شان همخوانی داشته باشند، وجود دارد. چنین مواردی فقط در اساسنامه کمیته ملی المپیک وجود دارد. اگر هیئت واگذاری قبل از اسفند ماه این موضوع را تصویب می‌کرد شاید مشکل مالکیت حل می‌شد.

وی ادامه داد: به هر حال دولت قصد دارد ۶۵۰۰ میلیارد تومان از واگذاری این دو باشگاه زیان‌ده کسب درآمد کند که با شرایط فعلی ممکن نیست، چون خرید آنها برای خریداران جذاب نیست. شاید اگر شرایط واگذاری ۱۰ یا ۱۵ ساله با سود دو درصدی بود، آپشن جذاب‌تری برای خریداران بود.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

ساخت تجهیز حفاطتی اضافه سرعت مکانیکی واحد‌های برق آبی در نیروگاه مسجدسلیمان
یک میلیون قطعه بچه ماهی بومی در سد تنظیمی حمیدیه رهاسازی شد
فصل برداشت خرما از نخلستان‌های کرخه
شناسایی ۱۷ هزار بیمار دیابتی جدید در خوزستان
انجام بزرگترین سرمایه‌گذاری صنعت کشور در فولاد خوزستان با اجرای ۲۰۷ طرح
نقش روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی
اختصاص ۶ دستگاه اتوبوس حمل و نقل عمومی به شهرستان کارون
اعمال شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان
برگزاری رزمایش آمادگی اجرای مراسم اربعین در مرزهای خوزستان

سرخط اخبار کل

وزارت+آموزش+و+پرورش
8594968_479
10249554_440
9771020_668
9602897_853
1399050816545314420854164

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *