پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

شورش مسلحانه «واگنر» در روسیه

به‌گفته سخنگوی کرملین گزارش‌های مربوط به تلاش برای شورش مسلحانه توسط بنیانگذار شرکت "واگنر" دائماً به اطلاع پوتین رسانده می‌شود، شهردار مسکو از اقدامات ضدتروریستی در پایتخت خبرداد و آمریکا نیز گوش خود را تیز کرده است و اوضاع در روسیه را زیر نظر دارد.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز به نقل از خبرگزاری «تاس»، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین امروز شنبه اعلام کرد که سازمان‌های مجری قانون دائماً به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مورد اقدامات انجام‌شده در رابطه با تلاش برای شورش مسلحانه در کشور توسط “یوگنی پریگوژین” بنیانگذار شرکت نظامی خصوصی واگنر (Wagner PMC) گزارش می‌دهند.

وی گفت: «وزارت دفاع، سرویس امنیت ملی، وزارت امور داخلی، گارد روسیه، دائماً در فعالیت‌اند و به‌طور مداوم در مورد اقدامات انجام‌شده در زمینه اجرای دستورالعمل‌هایی که قبلاً به آنها داده شده بود به رئیس جمهور پوتین گزارش می‌دهند.»

پسکوف یادآور شد که رئیس جمهور روسیه بلافاصله از پیام‌های تحریک‌آمیز ارسالی از طرف پریگوژین مطلع شده است.

روز گذشته چندین فایل صوتی ضبط‌ شده در کانال تلگرام یوگنی پریگوژین منتشر شد. وی به‌ویژه ادعا کرده است که واحدهای نظامی واگنر مورد حمله قرار گرفته‌اند و مقامات نظامی روسیه را در این امر مقصر دانست.

بامداد امروز، شنبه نیز، ایگور کراسنوف، دادستان‌کل روسیه، ولادیمیر پوتین را در مورد قانونی بودن آغاز تحقیقات جنایی در مورد تلاش یوگنی پریگوژین برای ایجاد شورش مسلحانه در کشور آگاه کرد.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود…

اتحادیه اروپا: آنچه در روسیه اتفاق می‌افتد موضوع داخلی است

نماینده اتحادیه اروپا: اتحادیه اروپا آنچه در روسیه اتفاق می افتد را موضوع داخلی روسیه می داند و اوضاع را زیر نظر دارد.

مقامات دولتی سن‌پترزبورگ: اوضاع تحت کنترل است

مقامات شهر سن پترزبورگ: ما به تشدید تدابیر امنیتی در شهر ادامه می دهیم و اوضاع تحت کنترل است.

انگلیس: وضعیت فعلی بزرگترین چالش روسیه است

وزارت دفاع انگلیس: وضعیت فعلی بزرگترین چالش برای دولت روسیه در حال حاضر است.

پوتین: آنچه امروز با آن روبرو هستیم خیانت داخلی است

رئیس جمهور روسیه در نطقی تلویزیونی خطاب به شهروندان روسیه گفت:‌آنچه امروز با آن روبرو هستیم خیانت داخلی است.

من به مبارزان “واگنر” هشدار می‌دهم در زمانی که روسیه با جنگ سختی روبرو است تسلیم ماجراجویی جنایتکارانه نشوند.

نیروهای مسلح روسیه دستور لازم را برای خنثی کردن سازمان دهندگان شورش مسلحانه دریافت کردند.

پاسخ ما به این شورش مسلحانه سخت خواهد بود.

هر کسی که شورش را سازماندهی می کند، در تلاش است کشور را به سمت تسلیم و جنگ داخلی سوق دهد.

به عنوان یک شهروند روسیه، برای دفاع از کشور هر کاری انجام خواهم داد. اقدامات قاطع انجام خواهد شد و برخوردها سخت خواهند بود.

ما اقدامات سختی را برای بازگرداندن ثبات در روستوف انجام داده‌ایم و وضعیت هنوز در آنجا دشوار است.

در اجرای عملیات ویژه نظامی باید از هرگونه اختلاف نظر اجتناب شود.

من به عنوان رئیس جمهور روسیه، هر کاری که لازم باشد برای دفاع از استقلال کشور و حفاظت از شهروندان انجام خواهم داد.

لغو تمامی رویدادهای عمومی در مسکو

شهردار مسکو از لغو تمامی رویدادهای عمومی در مسکو به دلیل اعلام رژیم ضد تروریسم در پایتخت خبر داد.

همچنین نیروهای گارد ملی روسیه وارد مقر واگنر در سن پترزبورگ شدند.

مسکو دستور بازداشت پریگوژین را صادر کرد

مسکو با اعلام صدور دستور بازداشت پریگوژین، رهبر واگنر، به اعضای این گروه ضمانت امنیتی داد تا به مواضع خود برگردند.

وزارت دفاع روسیه به اعضای واگنر گفت: شما فریب خوردید و به ماجراجویی جنایتکارانه کشیده شدید.

وزارت دفاع روسیه همچنین مدعی شد که شماری از نیروهای عضو گروه واگنر درخواست بازگشت به محل استقرار دائمی خود کرده‌اند.

شهردار مسکو از لغو تمامی رویدادهای عمومی در مسکو به دلیل اعلام رژیم ضد تروریسم در پایتخت خبر داد.

وزارت دفاع روسیه: اعضای گروه واگنر فریب خورده‌اند

وزارت دفاع روسیه به اعضای گروه واگنر می‌گوید: شما توسط پریگوژین برای شرکت در یک شورش مسلحانه فریب خورده‌اید.

در اسرع وقت با نمایندگان وزارت دفاع روسیه یا سازمان‌های مجری قانون ارتباط بگیرید. ما امنیت همه را تضمین می‌کنیم.

پوتین به زودی سخنرانی می‌کند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه: رئیس جمهور روسیه به زودی سخنرانی خواهد کرد.

درخواست پریگوژین برای دیدار با فرماندهان روسیه

رئیس گروه واگنر در دیدار معاون وزیر دفاع روسیه در روستوف، خواستار دیدار با وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور شد.

پریگوژین مدعی شده در مقر ارتش روسیه در شهر روستوف حضور دارد و پایگاه‌های نظامی این شهر را تحت کنترل دارد.

سرویس امنیت فدرال روسیه اقدام پریگوژین را فراخوان برای آغاز درگیری داخلی مسلحانه خواند

در عین حال سرویس امنیت فدرال روسیه نیز پرونده‌ای را علیه پریگوژین پس از پخش فیلم ویدئویی در مورد حمله ادعایی وزارت دفاع روسیه به اردوگاه‌های پشت‌جبهه نیروهای نظامی واگنر، به‌دلیل دعوت به شورش مسلحانه باز کرده است.

مرکز روابط عمومی سرویس امنیت فدرال با انتشار بیانیه‌ای یادآور شد که اظهارات و اقدامات پریگوژین در واقع فراخوانی برای آغاز یک درگیری داخلی مسلحانه داخل خاک فدراسیون روسیه و ادعای کذب در مورد حملات موشکی و بمباران مواضع نیروهای واگنر توسط وزارت روسیه یک اقدام تحریک‌آمیز اطلاعاتی است.

در این بیانیه آمده است: «اظهارات و اقدامات پریگوژین در واقع فراخوانی برای آغاز یک درگیری داخلی مسلحانه در قلمروی فدراسیون روسیه است که در واقع خنجری به پشت سربازان روسی است که با نیروهای طرفدار فاشیست در اوکراین در حال جنگ هستند.»

این اداره همچنین تأکید کرد که اظهارات گسترده در مورد حملات وزارت دفاع روسیه به مواضع نیروهای نظامی “واگنر” صحت ندارد و یک اقدام تحریک‌آمیز است.

پس از ادعای یوگنی پریگوژین، بنیانگذار “واگنر” شب گذشته کمیته ملی ضدتروریسم روسیه نیز اعلام کرد که پرونده قضایی علیه وی در مورد دعوت به شورش نظامی در روسیه باز شده است. این کمیته نیز تأکید کرد: «اظهارات منتشرشده از سوی پریگوژین هیچ پایه و اساسی ندارد. در رابطه با این مسئله، سرویس امنیت فدرال روسیه یک پرونده جنایی را در مورد دعوت به شورش مسلحانه آغاز کرد و ما خواستار توقف فوری چنین اقدامات غیرقانونی هستیم.»

در این رابطه دادستانی‌کل فدراسیون روسیه ارزیابی قانونی از اقدامات پریگوژین را ارائه خواهد کرد. او ممکن است به‌دلیل تلاش برای دعوت به شورش، به ۱۲ تا ۲۰ سال زندان محکوم شود.

وزارت دفاع روسیه نیز شب گذشته به‌نوبه خود، گزارش‌های مربوط به حملات به مواضع پشت خط مقدم جبهه نیروهای واگنر Wagner PMC را تحریک‌آمیز خواند. این وزارتخانه تأکید کرد که نیروهای مسلح روسیه به انجام مأموریت‌های رزمی خود در خط تماس جبهه نبرد با نیروهای نظامی اوکراین ادامه می‌دهند.

علاوه بر این شب جمعه گذشته، ژنرال ارتش سرگئی سوروویکین، فرمانده عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین یک پیام ویدئویی خطاب به سربازان و فرماندهان نیروهای واگنر ضبط کرده در آن خواستار توقف ستون‌های خود و بازگرداندن آنها به نقاط استقرار دائمی شد. سوروویکین تأکید کرد که نیروهای مسلح روسیه و نظامیان شرکت واگنر یک راه را برای دفاع از کشور طی کرده‌اند. این فرمانده بلندپایه تأکید کرد که آنها نباید بازیچه دست دشمن شوند و با دست آنها بازی کنند.

در این رابطه معاون اول رئیس اداره اصلی ستادکل نیروهای مسلح روسیه، سپهبد ولادیمیر آلکسیف  نیز یک پیام ویدئویی خطاب به سربازان و فرماندهان شرکت نظامی واگنر منتشر کرد. وی تأکید کرد که تنها ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حق تعیین بالاترین مقامات نیروهای مسلح کشور را دارد و از رزمندگان و فرماندهان  شرکت واگنر خواست به قدرت وی دست‌درازی نکنند که چنین اقدام تحریک‌آمیزی تنها بهانه دادن به دست دشمن است.

واشنگتن از نزدیک وضعیت روسیه را پس از تحریکات پریگوژین زیر نظر دارد

به گزارش خبرگزاری رویترز، آدام هاج، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید بامداد امروز، شنبه، اعلام کرد که ایالات متحده در رابطه با اظهارات یوگنی پریگوژین، بنیانگذار شرکت خصوصی نظامی واگنر Wagner PMC که در مسکو به تلاش برای شورش مسلحانه تلقی شده است، روند اوضاع در روسیه را با دقت زیر نظر دارد. به‌گفته وی، ضمن اینکه واشنگتن با کشورهای متحد خود در این رابطه در تماس خواهد بود، مشورت‌های لازم در این زمینه را انجام خواهد داد.

پیش از این، شبکه سی.ان.ان. به نقل از مقامات ناشناس در دولت آمریکا نیز گزارش داده بود که ایالات متحده از نزدیک وضعیت روسیه را زیر نظر دارد. طبق اطلاعات این شبکه، پس از اظهارات یوگنی پریگوژین، بنیانگذار Wagner PMC، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز از روند اوضاع در روسیه مطلع شده است.

آرین برنت، مجری این شبکه صبح امروز در یک برنامه زنده گفت: «ما متوجه شدیم که بایدن به‌تازگی در جریان وضعیت رخ‌داده در روسیه قرار گرفته است.»

شهردار مسکو از انجام اقدامات ضدتروریستی در پایتخت خبر داد

سرگئی سوبیانین، شهردار پایتخت روسیه صبح امروز، شنبه، اعلام کرد که اقدامات ضدتروریستی و امنیتی در مسکو در حال انجام است و کنترل مضاعف در جاده‌ها اعمال شده است.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: «در ارتباط با برخی اطلاعات دریافتی، اقدامات ضدتروریستی در مسکو با هدف تقویت تدابیر امنیتی در حال انجام است. کنترل اضافی در جاده‌ها اعمال شده است. امکان محدود کردن برگزاری رویدادهای جمعی نیز وجود دارد. شهروندان باید با دقت اقدامات در نظر گرفته‌شده را رعایت کنند.»

آندری واروبیوف، فرماندار منطقه مسکو نیز پیش از این اعلام کرد که اقدامات ضدتروریستی در منطقه مسکو در حال انجام است و تدابیر برای بررسی دقیق‌تر تردد در جاده‌های جنوبی اتخاذ شده است.

اعلام وضعیت ویژه در منطقه روستوف و شهر روستوف ـ آن ـ دون

به گزارش خبرنگار تاس امروز شنبه، در منطقه روستوف ـ آن دون تمامی جاده‌های منتهی به شهر در هر دو جهت تردد مسدود شده  است و عبور  از این مسیرها فقط برای اتومبیل‌های پلیس و اورژانس باز است.

واسیلی گلوبف، فرماندار منطقه روستوف نیز از مردم خواسته است آرامش خود را حفظ کنند و در صورت عدم نیاز  ضروری، خانه‌های خود را ترک نکنند.

خبرنگار تاس  وضعیت در مرکز روستوف ـ آن ـ دون را آرام توصیف کرده است،

این در حالی است که صبح امروز تردد تجهیزات نظامی در خیابان‌های شهر روستوف-آن-دون مشاهده شده است. صحبت بر سر تانک‌ها، نفربرهای زرهی  و خودروهای جنگی پیاده‌نظام است که آنها را در  نزدیکی مقر منطقه نظامی جنوبی که در مرکز شهر قرار دارد، می‌توان دید.

وضعیت ویژه در این منطقه با توجه به وضعیت پیرامون یوگنی پریگوژین، بنیانگذار شرکت خصوصی نظامی واگنر مرتبط است.

بامداد امروز نیز گزارش شد که  در مجاورت مقر منطقه نظامی جنوبی روسیه در روستوف ـ آن ـ دون تدابیر امنیتی افزایش یافته است، در عین حال، وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه صبح امروز، شنبه اعلام کرد که برخی اظهارات در مورد اعلام مقررات منع آمدوشد در منطقه روستوف صحت ندارد و چنین پیام‌هایی جعلی هستند، به شهروندان نیز  توصیه شده است که برای درک وضعیت فقط از اطلاعات منابع رسمی استفاده کنند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

جانشین فرمانده‌ کل سپاه:‌ شرایط را برای ایجاد کارگاه‌های کوچک فراهم کرده‌ایم/ اعطای تسهیلات از سوی سپاه
انتصاب مسئول خواهران بسیج رسانه استان خوزستان
برگزاری مسابقات کارگری کشور با حضور نماینده خوزستان
رکورددار جوانان جهان: اخلاق و نظم اولویت کار قاسم غزالیان بود
مذاکرات ایران با ازبکستان برای صادرات نفت
بانک‌ها پشتوانه‌ای برای تسهیل ازدواج جوانان و فرزندآوری باشند
پورابراهیمی: رفع ناترازی از بودجه و نظام بانکی به مهار تورم می‌انجامد
مشکل تردد ساکنان ۲ روستای دزپارت رفع می‌شود
افتتاح مدرسه هفت کلاسه راه ایمان شادگان
هشدار به داوطلبان کنکور در خصوص کلاهبرداران مدعی تقلب مجازی

سرخط اخبار کل

8588094_232
9607614_437
9430127_304
8550519_594
139404021502566325558534
1401031709162278125464554

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *