پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

رئیسی در نشست خبری: در یک سال گذشته ۹۷۰ هزار شغل ایجاد شد

رئیس‌جمهور در نشست خبری به مناسبت یک‌سالگی دولت، امروز (هفتم شهریور) گفت: در جذب نیروی انسانی، در پرداخت، در ارتقای نیروی انسانی، و در به‌کارگیری افراد نیز همواره تأکید شده است که پیوست عدالت داشته باشد.

به گزارش گروه سیاسی جوانان‌خوز، نشست خبری آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت یک‌سالگی دولت، صبح امروز (۷ شهریور) در سالن اجلاس سران برگزار شد.

آیت‌الله رئیسی در نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه‌های داخلی و خارجی در هفته دولت، اظهار داشت: یاد شهدای انقلاب اسلامی به‌ویژه شهدای دولت، شهیدان رجایی و باهنر را گرامی می‌داریم و به ارواح مطهر شهیدان به‌ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی درود می‌فرستیم.

وی افزود: یک سال به‌عنوان مسئولیت دولت و انتخاب از سوی مردم عزیز، بنده و همکارانم توفیق داشتیم خدمتگزار مردم باشیم. در این یک سال علی‌رغم مشکلات و مسائلی که به برخی از آن‌ها اشاره خواهم کرد، امداد الهی و عنایت حضرت حق را شاهد بودیم. تشکر و قدردانی می‌کنم از مردم عزیز و صبور که با دولت بسیار همراهی کردند. صمیمانه از مردم تشکر می‌کنم. از مقام معظم رهبری نیز تشکر می‌کنم که با رهنمودهایشان دولت را کمک کردند. از همه نهادها و سازمان‌ها و مجلس که به دولت کمک کردند، تشکر می‌کنم؛ از اصحاب رسانه و کسانی که در این عرصه فعال بودند و تلاش کردند تا فعالیت‌های دولت را تبیین کنند و اگر گره‌های ذهنی وجود دارد، آن گره‌ها را باز کنند، حتی اگر کسانی که انتقاد داشتند از سر دلسوزی نکاتی را بیان کنند، تشکر می‌کنم.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه در روزهای تبلیغات انتخاباتی نکاتی را مطرح کردم به عنوان اینکه ما بنا داریم تغییر رویکردهایی در کشور باشیم، گفت: در ادامه به این تغییر رویکردها که در یک سال گذشته شد اشاره می‌کنم. اولین تغییر رویکردی که صورت گرفت و بر آن تأکید کردیم این بود که دولت مردمی باشد و به خواست مردم توجه شود. در میان مردم باشیم و با مردم بودن را تجربه کنیم. تأکید بنده و همکارانم این بوده که در کنار مردم باشیم. حضور در ۳۱ استان و مجامع کارگری، کشاورزی، تعلیم و تربیت و… در این راستا بوده است.

مدیریت میدانی با مدیریت کارتابلی تفاوت دارد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی که ملامت می‌کردند ثمرات حضور شما در بین مردم چیست، تجربه حضور در بین مردم را ندارند و لذت این حضور را نچشیده‌اند، تصریح کرد: حقیقتاً مدیریت میدانی با مدیریت کارتابلی تفاوت دارد؛ فرق می کند که فرد در میدان مردم مدیریت کند، یا پشت میز بنشیند. با مردم بودن و مشکلات مردم را احساس کردن به عنوان یک اصل در دولت به حساب می‌آید. اینکه مردم مشکل دارو داشته باشند و ما از نزدیک نبینیم؛ البته فقط حضور در بین مردم نیست، باید مشکل را بشناسیم و پیگیری کنیم. ما جایی حضور پیدا نکردیم، مگر اینکه به مشکلات توجه کردیم و درصدد رفع آنها برآمدیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: همه سفرها با نگرش به مشکلات و پیدا کردن راهکار و دنبال کردن رفع مشکلات بوده است. دستگاه‌هایی را هم مسئول کردیم تا حصول نتیجه را دنبال کنند. رویکرد دوم عدالت‌محوری است. بودجه ۱۴۰۱ بر این اساس تنظیم شد. مستند ما هم سند آمایش سرزمینی بود. ممکن است عزیزی انتقاد داشته باشد، اما عدالت باید مستند به سندی برای توزیع امکانات باشد.

وی با بیان اینکه در جذب نیروی انسانی، در پرداخت، در ارتقای نیروی انسانی، در به‌کارگیری افراد نیز همواره تأکید شده است که پیوست عدالت داشته باشد، گفت: عدالت امری است که تمامی اقدامات باید به آن گرایش داشته باشد.

رئیسی ادامه داد: نکته سوم ستیز با فساد است. هم اصلاح ساختارهای فسادزا و هم کسانی که بخواهند نظام اداری را آلوده کنند. هم بخش بازرسی ریاست جمهوری در این رابطه فعال شده است و هم نظارت‌های درون‌سازمانی و هم برون‌سازمان فعال شده است. مسئول مبارزه با فساد را مدیر همان دستگاه می‌دانیم. هیچ مدیریتی در کشور بدون نظارت و کنترل تعریف نمی‌شود؛ مدیریت ضدیت با فساد را ابتدا مسئول آن سازمان دارد. مدعی برخورد با فساد دولتمردان باید باشند، در این مدت نیز برخوردهایی شده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ساختارهای فسادزا باید اصلاح شود تا شاهد تولید پرونده در دستگاه قضایی نباشیم. این بدان معنا نیست که دیگر کسی دچار خلاف نشود. ممکن است در دولت گزارشی برسد، اما همه باید حساس باشند؛ اگر با هر تمهید مقدماتی باز هم اتفاق افتاد، برخورد با مفسد می‌تواند عدالت را برقرار کند.

سعی کردیم حاشیه‌ها ما را گرفتار نکند و از متن بازنمانیم

وی افزود: رویکرد سوم همگرایی و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف و ظرفیت‌های کشور است. همه و حتی سازمان‌های مردم نهاد در کنار یکدیگر تعریف می‌شوند؛ در استان‌ها همه گزارش می‌دهند. ما تأکید کردیم که گرفتار حاشیه‌ها نباید شویم. در برخی ادوار در دولت‌ها داشتیم که حاشیه‌ها بر متن‌ها غلبه کردند و گرفتار حاشیه‌ها شدند. مردم نیز از حاشیه‌ها خسته شده‌اند. سعی کردیم حاشیه‌ها ما را گرفتار نکند و از متن بازنمانیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: رویکرد بعدی حرکت جهادی و مدیریت جهادی در دولت است. نگاه به اینکه ما می‌توانیم. بدون تردید ما با موانعی روبه‌رو هستیم و باید با حرکت جهادی به دنبال رفع موانع باشیم. رهبری فرمودند که هیچ مشکلی در کشور نیست که حل نشود؛ ما با این نگاه حرکت می‌کنیم. من در استان‌ها می‌گویم این مشکل قابل حل است یا خیر و می‌گویم بروید مشکل را حل کنید. انتظار مردم بیان مشکل نیست و انتظار حل مشکل را دارند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه رویکرد بعدی نگاه به درون است و بیگانگان مشکلی برای کسی حل نکردند، گفت: نگاه به دستان توانای مردم، جوانان و کارشناسان، نگاه دولت بوده است. نگاه به دستان بیگانه کشور را معطل نگه می‌دارد، کما اینکه سال‌ها کشور معطل نگه داشته شد. ما ظرفیت در کشور کم نداریم و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. در مسئله تولید در کشور، نگاه به درون کشور از مهمترین محورهای دولت بوده است.

رویکرد بعدی دولت شکست حلقه مدیران و جذب جوانان بود

وی ادامه داد: رویکرد بعدی شکستن حلقه مدیران و جذب جوانان بوده است. این بدان معنا نیست کسانی که تاکنون کار کردند نباید از آن‌ها استفاده کرد، ما گفتیم کسانی که روحیه تحولی ندارند، جای خود را به افراد تحول‌گرا بدهند.

رئیسی با بیان اینکه موضوع بعدی مسئولیت‌پذیری، تصمیم‌گیری و معطل نکردن شرایط کشور توسط دولت است، گفت: مسئولان با حرکت جهادی تصمیم بگیرند. کشور نیازمند تصمیم‌های متقن و قوی و باز کردن گره‌هاست. اگر مدیریت با شجاعت همراه نباشد مشکل ایجاد می‌کند. تصمیمات باید متقن اتخاذ شود. به دنبال تصمیات هم باید بود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اگر ملاحظاتی شود که با عدالت و مسئولیت‌پذیری نمی‌سازد، درست نیست. اگر در برخی از مقاطع در زمان خودش تصمیم مناسب را می‌گرفتیم، شاید وضعیتمان در حوزه اقتصادی با وضع فعلی متفاوت بود و اکنون دچار برخی از مشکلات نبودیم. در برخی موارد که تصمیم‌گیری به‌جا انجام شد، شاهد وضعیت خوبی بودیم. در حوزه امنیت، تولید و… به موقع اقدامات خوبی شد. یک حوزه‌هایی خوب کار شده و شاهد موفقیت هستیم.

وی افزود: برخی از مسئولان دولت گذشته دلسوزانه به من می‌گفتند که تو با این مشکلات چه می‌خواهی بکنی؟ من با دوستان دولت گذشته جلسه داشتم و این را از سر دلسوزی می‌گفتند. در موضوع واکسن می‌گفتند که به ما واکسن نمی‌دهند و برخی داروها کمیاب است و اینکه با کسری بودجه چه می‌خواهی بکنی؟ در موضوع کرونا شاهد بودید که روزی ۷۰۰ خانواده داغدار می‌شدند و خداوند متعال تفضل کرد، کادر بهداشت و درمان تلاش کردند، همه مردم کمک کردند تا اینکه وضعیت متفاوت شد. امروز دسترسی به واکسن داخلی و خارجی با اقداماتی که بخش‌های درمانی کردند متفاوت است. مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده بود، از اوایل سال جاری این‌ها فعال شد، کسب و کارها فعال شد و کار به شکل عادی درآمد.

کسری بودجه بدون استقراض و خلق پول حل شد

رئیسی خاطرنشان کرد: مسئله کسری بودجه مهم بود. رهبری از آن به عنوان ام‌المصائب یاد کردند. آثار تورمی زیادی هم داشت و رقم هم بالا بود اما کسری بودجه بدون استقراض و خلق پول حل شد. در شهریور ۱۴۰۰ تورم قریب به ۶۰ درصد بود. دولت کاری کرد که تورم افزایش نیابد؛ یعنی خلق پول و استقراض نکند و پایه پولی را بالا نبرد. کار به جایی رسید که در اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ۱۴۰۱ کاملاً کاهشی و تا حدود ۳۵ درصد رسید.

وی افزود: اصلاحات اقتصادی در اردیبهشت ۱۲ درصد تورم ایجاد کرد؛ اصلاح اقتصادی این بود که پرداخت یارانه از اول زنجیره به آخر زنجیره یعنی مصرف‌کننده رسید. این تغییر بزرگی بود. خیلی‌ها از جمله اقتصاددان‌های بزرگ می‌گفتند که این کار مشکلاتی ایجاد می‌کند؛ البته بر اصلاح و حذف دو سه نرخی ارز تأکید داشتند؛ در تیر تورم به ۴.۴ درصد رسید و در مرداد این تغییر به ۲ درصد تورم کاهش یافته است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مهار تورم همواره مورد توجه دولت بوده است. اکنون تورم ۴۰ درصد و نیم است و در مقایسه با شهریور سال گذشته بیست درصد کمتر است. اراده دولت بر کاهش و مهار تورم است و از ابتدا نیز بنای دولت این بود. نوسانی که در اصلاح اقتصادی ایجاد شد باید تا آخر سال به سمت تورم کاهشی برود.

رئیسی با بیان اینکه در حوزه کالاهای اساسی آن موقع که دولت آغاز کرد، وضعیت خطر بود، گفت: اکنون مردم بیش از ۷ میلیون تن گندم به دولت فروختند. نسبت به کالاهای اساسی هیچ نگرانی وجود ندارد و همه در وضعیت سبز هستند. آن موقع برخی کالاها قرمز بودند.

وی افزود: در سالی که دولت شروع کرد قطعی برق داشتیم؛ امسال قطعی برق نداشتیم. ۶ هزار مگاوات برق به شبکه اضافه شد. کاری که در ۲۵ سال گذشته سابقه نداشت. یک سری زیرساخت‌ها در زمان خودش باید انجام می‌شد که نشد، اما ما انجام دادیم. برخی استان‌ها قطعی گاز داشتیم، اما با همان کشورهایی که فکر می‌کردیم نباید ارتباط برقرار کرد، ارتباط برقرار کردیم و قطعی گاز برطرف شد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اولین سفر من به خوزستان بود و ابتدا که از فرودگاه رفتم، گفتند که مشکل اینجا آب است، گفت: شما غیزانیه و شادگان را به یاد دارید. من مستقیم به شرکت آب و فاصلاب رفتم؛ با آن‌ها بررسی کردیم. آن‌ها گفتند برنامه سه چهار ساله داریم، گفتم امکان ندارد و باید در سال برطرف شود که خوشبختانه در سال جاری و در روزهای آینده به انجام می‌رسد.

رئیسی ادامه داد: دولت برای آب مناطق دیگر برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دارد. ما در دولت مدیریت آب را در دستور کار داریم. آب باید درست مصرف شود. ما در صنعت می‌توانیم از پساب استفاده کنیم، چرا باید از آب شرب استفاده کنیم؟ ما در سفرهای استانی مشخص کردیم که آب شرب نباید برای صنعت استفاده شود؛ تنش‌های آبی در استان‌های مختلف شناسایی شده و در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: حقوق و دستمزد از مسائل مهم است؛ دو سه بحث پیش از آغاز دولت مطرح بود که یکی از آن‌ها پرداخت حقوق و دستمزد تیر و مرداد بود. تا امروز در پرداخت حقوق و یارانه تأخیر به وجود نیامده است. برای کسری بودجه، درآمد ایجاد کردیم. با فعال شدن فروش نفت و جلوگیری از فرارهای مالیاتی و… هزینه عمرانی، تسویه ۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته، ماهی ۱۳ هزار میلیارد فاکتورهای هزینه دولت گذشته پرداخت می‌کنیم که گاهی کمتر و بیشتر می‌شود.

۲۰۲ هزار میلیارد تومان در سال گذشته کار عمرانی انجام شده است

رئیس‌جمهور ادامه داد: کار دیگری که انجام شده است، کارهای عمرانی است. ما از پروژه‌های عمرانی غفلت نکردیم. ۲۰۲ هزار میلیارد تومان در سال گذشته کار عمرانی انجام شده است. پروژه‌های نیمه‌تمام، شناسایی، اولویت‌بندی و کارشان آغاز شده است. این در حالی است که در سال‌های گذشته دولت از صندوق توسعه ۲۰ درصد درآمد داشت، اما ما امسال نداریم. در گذشته نفت که فروخته می‌شد، ۲۰ درصد به صندوق واریز می‌شد، اما اکنون ۴۰ درصد واریز می‌شود. آن پول در اختیار توسعه کشور است.

رئیسی ادامه داد: در این مدت افزایش حقوق و دستمزد برای کارگران و معلمان داشتیم. در تعرفه‌گذاری برای پرستاران ۱۵ سال عقب بودیم؛ در رتبه‌بندی معلمان ۱۰، ۱۵ سال عقب‌ماندگی داشتیم. تمامی نیاز کارکنان دولت و بسیاری از اقشار با این حقوق و دستمزد برطرف نمی‌شود، اما با امکانات دولت تلاش کردیم نسبت به متناسب‌سازی حقوق و دستمزد گام برداریم.

وی در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره تلاش‌های دولت برای ارتقای سطح زندگی مردم، اظهار داشت: از وضعیت و شرایط زندگی مردم به صورت روزانه و ساعتی مطلع هستم و در این مدت که در دولت قرار گرفته‌ام همواره به فکر معیشت مردم بوده و هستم و این موضوع منّتی نیست زیرا کف وظیفه یک مسئول است.

وی افزود: در ابتدای دولت اولویت اصلی کاهش تورم و کنترل قیمت‌ها در بازار بود و اگر اصلاحات اقتصادی نبود شرایط به مراتب بدتر می‌شد ولی با اصلاحات انجام شده، شاهد کاهشی شدن تورم بودیم و پرداخت ۳۰۰، ۴۰۰ هزار تومان به مردم در جهت کمک کردن آنها در این شرایط است و برخی‌ها بیان می‌کردند که اصلاحات اقتصادی فقط برای جبران کسری بودجه دولت بوده که با پرداخت یارانه مبلغی برای دولت نمی‌ماند.

با اصلاحات اقتصادی صورت گرفته شده اکنون شاهد فقر مطلق نیستیم

رئیسی تصریح کرد: با اصلاحات اقتصادی صورت گرفته، اکنون شاهد فقر مطلق نیستیم؛ بحث زیر خط فقر نیست بلکه فقر مطلق است و با این اقدامات دولت در حوزه اقتصادی شاهد کاشی شدن تورم در آینده خواهیم بود.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: دولت در بحث سرمایه‌گذاری اقدامات خوبی انجام داده است که از ابتدای دولت تاکنون ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده که این مورد ادامه‌دار خواهد بود و همچنین هدف دولت رساندن به ۱۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و اقدام بعدی دولت موظف کردن بانک‌ها به شراکت در سرمایه‌گذاری‌هاست تا نقدینگی‌های موجود کشور به سمت تولید سرازیر شود.

بازرسی ویژه رئیس‌جمهور درحال پیگیری گشت ارشاد مدیران است

وی درباره وعده انتخاباتی خود مبنی بر راه انداختن گشت ارشاد مدیران، گفت: گشت ارشاد مدیران وعده داده شده بود؛ دولت به این وعده عمل کرد و امروز بازرسی ویژه رئیس‌جمهور درحال پیگیری است و با مفاسدی که در ساختار دولت وجود دارد برخورد جدی شده است اما در مسئله امنیت اجتماعی باید بگویم که عفت و پاکدامنی زنان ایرانی برای امروز نیست بلکه از گذشته و در تاریخ این موضوع مشهود بوده است و اکنون مدار در جامعه قانون است و کسی حق ندارد ورای قانون عمل کند.

رئیس جمهور درباره تشکیل دولت هوشمند گفت: دولت الکترونیک باید تاکنون شکل می‌گرفت و این دولت درحال انجام آن است و امروز بحث دولت هوشمند است و باید تمام دستگاه‌ها به دولت هوشمند متصل شوند تا ارتباطات تسهیل‌تر شود و این کار اجتناب‌ناپذیر است و باید همه دستگاه‌ها تا پایان شهریور متصل شوند و تاکنون ۳۰ دستگاه متصل شده‌اند.

وی افزود: تاکنون قانون‌هایی در کشور وجود داشت که به مرحله اجرا شدن نرسیده بود که این دولت عزم کرده تا این قوانین را به مرحله اجرا دربیاورد؛ مثلاً قانون الکترونیکی شدن نسخ پزشکان که در این دولت اجرا شد و این موضوع در دولت ادامه پیدا خواهد کرد.

ارتباط ما با چین مستقل است و متأثر از فضای بین‌المللی نیست

رئیسی در پاسخ به خبرنگار شین‌هوآی چین درباره ارتباط بین ایران و چین گفت: حضور ما در شانگهای و همکاری با کشورهای عضو این پیمان، ما را با زیرساخت‌های اقتصادی آسیا مرتبط می‌کند و این موضوع برای کشور ما بسیار اهمیت دارد. حضور ما در منطقه، امنیت‌ساز است اما این حضور به آن اندازه که در امنیت منطقه نقش دارد در اقتصاد منطقه نقش ندارد.

وی افزود: نقش ما در حوزه اقتصادی نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد. همکاری با کشور چین برای جمهوری اسلامی مهم است و در همین راستا بر ادامه همکاری با چین مصمم هستیم و ارتباط ما با چین مستقل است و متأثر از فضای بین‌المللی نیست؛ البته این ارتباط باید توسعه پیدا کند و کشور ما مصمم است این ارتباط ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور گفت: در اجلاس گذشته به عضویت شانگهای در آمدیم و البته عضویت، مقدماتی دارد که باید اسنادی که مورد تصویب اعضای پیمان شانگهای بوده است، به تصویب ما نیز برسد. این اسناد مورد ارزیابی قرار گرفته و به زودی تصویب این اسناد انجام خواهد شد. از نظر ما همکاری‌های بین‌المللی اهمیت دارد و این ارتباط همسایگی برای ما بسیار اهمیت دارد و این دستور کار ما در سیاست خارجی است.

واکنش رئیسی به تهدیدات رژیم صهیونیستی: تصمیم‌ بگیرند، به اقدام نمی‌رسند

رئیسی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه برخی مقامات رژیم صهیونیستی ادعا کرده‌اند که با فرض توافق، حق اقدام علیه اقدامات هسته‌ای را برای خود محفوظ می‌دانند، پاسخ ایران چیست؟ گفت: اقدامات هسته‌ای، صنعت هسته‌ای، داشتن توانایی هسته، حق جمهوری اسلامی ایران است و هیچ کس و هیچ مقامی نمی‌تواند از ما بگیرد.

وی با بیان اینکه دسترسی جمهوری اسلامی ایران به صنعت هسته‌ای در بخش‌های مختلفی که در نمایشگاه اخیری که برقرار شده بود را دیدید که در نفت و انرژی می‌تواند مؤثر باشد و این حق مسلم ماست، گفت: رژیم صهیونیستی از اول نمی‌خواست ایران به این حق دست یابد اما این دانش در کشور ما بومی شده و نمی‌تواند به هیچ عنوان از ما بگیرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تهدیدات آن‌ها راه به جایی نخواهد برد، اظهار داشت: ترور دانشمندان هسته‌ای برای توقف این کار در کشور بود. بسیاری از خرابکاری‌ها نیز برای این بود که متوقف شویم اما متوقف نشدیم؛ ما را متوقف نخواهند کرد و برای گرفتن این حق قطعی نمی‌توانند بازدارند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی بییند که با این تهدیدات آیا مقابل گروه‌های مقاومت در فلسطین می‌تواند دفاع کند؟ دیروز حریف سنگ‌های فلسطینیان نمی‌شدند، امروز حریف موشک‌های نقطه‌زن آن‌ها نمی‌شود. صهیونیست‌ها اطراف خود را ببینند؛ آیا می‌توانند امنیت خود را حفظ کنند؟ صهیونیست‌ها در برابر غزه علی‌رغم اینکه مردم مظلوم آن در حبس هستند، آیا می‌توانند از خودشان دفاع کنند؟ صهیونیست‌ها اگر ‌می‌توانند در برابر گروه‌های فلسطینی بایستند، چرا دست به ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی زدند؟ مگر سلیمانی کسی نبود که منطقه را برای مردم منطقه امن کرد؛ چرا او را ترور کردند؟

رئیسی با بیان اینکه صهیونیست‌ها فاصله بین تصمیم و اقدام را ببینند و اگر تصمیم چنین کاری را بگیرند، شاید به اقدام نرسند، تأکید کرد: اصلاً ببینند چیزی از آن‌ها باقی می‌ماند که اقدام کنند یا خیر؟

رئیسی در پاسخ به این سؤال که وعده‌هایی در ابتدای دولت داده بودید اکنون عمل کردن به این وعده‌ها سخت است آیا قصد تجدید نظر در آنها را دارید، گفت: سخن و وعده بنده حاکی از نیاز کشور بود و اصلاً تبلیغاتی نبود یعنی اگر یک میلیون شغل ایجاد نشود کشور به مشکل بر می‌خورد؛ اکنون هم نیاز کشور به ساخت مسکن است آن هم بیش از یک میلیون که باید در سالیان گذشته این اتفاق می‌افتاد که نیفتاد ولی در این دولت انجام می‌شود پس این موضوع فقط وعده انتخاباتی نبود بلکه نیاز کشور است و همچنین قانون مجلس است.

وی ادامه داد: برای ساخت مسکن تمام نیازها در داخل وجود دارد؛ مهم‌ترین آن زمین است که در کشور موجود است و همچنین تمام مصالح ساختمانی در کشور تولید می‌شود و نیاز به خارج کشور نیست و یک نکته هم که وجود دارد این است که دولت قرار نیست تمام این چهار میلیون مسکن را بسازد بلکه شرایط را برای ساخت مسکن برای متقاضیان فراهم می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به بانک زمین، بیان داشت: تاکنون یک میلیون و ۲۵۰ هزار زمین شناسایی شده است و اولین سفر بنده هم بعد از سفرهای استانی بازدید از وزارت راه و شهرسازی بود تا نشان دهیم اولویت دولت ساخت مسکن است و این بازدید از وزارتخانه‌ها ادامه‌دار خواهد بود.

رئیسی با اشاره به ایجاد اشتغال در این دولت گفت: در سال اول دولت، در شش ماه ۱۴۰۰ و پنج ماه ۱۴۰۱ حدود ۹۷۰ هزار شغل ایجاد شده است که بیش از آن باید انجام شود و این عدد کافی نیست و برای ایجاد اشتغال زیاد می‌بایست کارخانه‌های تعطیل شده را دوباره به عرصه تولید برگردانیم که اگر موانع کارخانه‌های تعطیل شده حل شود شاهد افزایش ایجاد اشتغال می‌شویم و اصلاً نیاز به ایجاد کارخانه جدید نیست.

 آن‌هایی که به پیمان خودشان پشت پا زدند، برگردند و به تعهدشان عمل کنند

رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار فرانسوی در خصوص تحریم‌ها بیان داشت: ما همچنانی که در ابتدا اعلام کردیم، هم خنثی‌سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کنیم و هم سازوکاری با مدیریت معاون اول رئیس‌جمهور دنبال می‌کنیم و هم رفع تحریم‌ها را با مدیریت وزارت خارجه دنبال می‌کنیم. ما محدودیت‌ها را به رسمیت نشناختیم؛ میزان صادرات نشان می‌دهد که هیچ محدودیتی برای خود به رسمیت نمی‌شناسیم. ما خود را در محدوده تحریم‌کنندگان قرار ندادیم. صادرات نفتی ما در وضعیتی است که باید آنچه در توان داریم، بگذاریم و صادرات نفتی و غیرنفتی ادامه بدهیم.

وی افزود: ما بلوکه کردن ظالمانه پول‌های ایران را به رسمیت نشناختیم. برخی از آن پول‌ها را با مذاکره آزاد کردیم. ما محدودیت‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم و معتقدیم ظالمانه است؛ ما میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم. آن‌هایی که به پیمان خودشان پشت پا زدند، برگردند و به تعهدشان عمل کنند. ما تأکیدمان در مذاکرات، به آن‌ها، رفع تحریم‌هاست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در مذاکرات بر خواست‌های ملت بزرگ ایران تأکید کردیم، اظهار داشت: ما بر راستی‌آزمایی اطمینان‌بخش، تضمین‌های اعتمادآفرین، رفع پایدار تحریم‌‌ها تأکید کردیم. وقتی حرف از مذاکره است، باید تمامی موضوعات پادمانی حل و فصل شود. بدون حل و فصل مسائل پادمانی سخن از توافق معنا ندارد. ما هم خنثی‌سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کنیم؛ با امید و تصمیم قاطع که این تحریم‌ها باید شکسته شود و ملت ایران از امکانات بهره خود را ببرد.

تا پایان دولت استفاده از فیبر نوری به ۲۰ میلیون خواهد رسید

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص اینترنت گفت: آنچه که من آن روز گفتم، اکنون نیز دنبال می‌کنم. وزیر ارتباطات را مسئول کردم تا در ماه دو گزارش نسبت به پیشرفت کار در شورای عالی فضای مجازی ارائه کند؛ آنچه امروز از ابتدای دولت انجام شده، فیبر نوری که می‌تواند سرعت را ده برابر بالا ببرد نسبت به یک میلیون محیط خانه و کسب و کار دسترسی به آن پیدا کردند؛ تا پایان سال وزیر ارتباطات اعلام کردند امکان دسترسی به ۵ میلیون می‌رسد و تا پایان دولت نیز به ۲۰ میلیون خواهد رسید. زندگی مردم در فضای سایبر است و ارتباطات را در جامعه شکل می‌دهد، مهم است.

وی افزود: کارهایی باید در سال‌های گذشته در خصوص زیرساخت‌ها انجام می‌شد، اما نشده است. اگر زیرساخت‌ها در سال‌های گذشته کامل شده بود، امروز مشکل نداشتیم. مشکلاتی که امروز شاهد هستیم، به این دلیل است که زیرساخت‌ها در حوزه اینترنت انجام نشده است و خودشان هم قبول دارند. یکی از مسائلی که باید عقب‌ماندگی را جبران کنیم، در حوزه ارتباطات و مخابرات است. این موضوع توسط دولت و با همکاری بخش خصوصی دنبال می‌شود. رشد به صورت روزانه دنبال می‌شود و مشخص می‌شود که پیشرفت کرده است.

رئیسی ادامه داد: من وعده دیگری هم دادم و آن دسترسی رایگان دهک‌های پایان به اینترنت بود که این کار هم انجام شد و سه دهک اول دسترسی پیدا کردند؛ لذا بنا داریم که صادق‌الوعد باشیم.

خیانت‌هایی که برخی از سران کشورهای منطقه انجام می‌دهند مورد قبول مردم خودشان هم نیست

وی در پاسخ به سؤالی درباره عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی و نقش یمن در خنثی‌سازی این عمل، گفت: به مردم مقاوم یمن درود می‌فرستم. آنها امروز با فقر و گرسنگی از وطن و ناموس خود دفاع می‌کنند. درود می‌فرستم که امروز به مدت ۷ سال مقاومت کردند و امروز برخی‌ها قصد دارند که حقوق اولیه را از این مردم محروم کنند که این محکوم به شکست است زیرا باید مسائل مردم یمن توسط خودشان حل شود و ایران هم از آتش‌بس در یمن حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی با برخی از کشورهای منطقه گفت: رژیم صهیونیستی بداند که با این موارد نمی‌تواند مسئله فلسطین را به فراموشی بسپارد زیرا یاد و نام فلسطین همواره در جهان اسلام زنده است و این خیانت‌هایی که برخی از سران کشورهای منطقه انجام می‌دهند مورد قبول مردم خودشان نیست و بدانند که فلسطین هیچ موقع متوقف نمی‌شود؛ دیروز رژیم صهیونیستی نمی‌توانست در مقابل سنگ از خود دفاع کند و امروز هم از موشک‌های مقاومت.

رئیسی با اشاره به سفرهای استانی گفت: همه مشکلات استان‌ها با یک سفر حل نمی‌شود و باید این موارد ادامه‌دار باشد و این دولت اولویت خود را اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام گذاشته است و برای آن مهم نیست که به نام چه کسی و چه دولتی تمام می‌شود بلکه برای دولت، مهم اتمام پروژه‌هاست.

وی افزود: در کشور پروژه‌های نیمه‌تمامی وجود داشت که تا کنون اتمام پیدا نکرده بودند؛ مثلاً ۱۷ سال است که قرار است مسئله آب استان همدان حل شود که متأسفانه تاکنون حل نشده بود و این دولت عزم خود را گذاشته تا این موارد حل شود یا در سفری که به سیستان و بلوچستان داشتم مسئله آب این استان را پیگیری کردم یا مسئله آب شهرکرد به صورت جهادی حل شد که اگر این کار جهادی نبود تاکنون باقی می‌ماند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: تمام اعتبارات سفرهای سال گذشته بنده تماماً تخصیص پیدا کرده است و امسال هم تاکنون اعتبارات پرداخت شده است و مابقی هم پرداخته خواهد شد.

پنج دیدار با عربستان در عراق انجام شده است/ عربستان تعهداتی دارد که باید به آنها عمل کند

رئیسی در پاسخ به سؤال در رابطه با آخرین اخبار روابط ایران با کشورهای همسایه، بیان داشت: دولت، سیاست همسایگی را دنبال می‌کند و در سال اول تثبیت شد و در گام بعدی روابط دو جانبه به روابط چند جانبه ارتقا خواهد یافت و همه بدانند که مشکلات منطقه باید به دست خود کشورهای خود منطقه حل شود و اجازه حضور کشورهای فرامنطقه‌ای را نمی‌دهیم.

وی افزود: حضور آمریکا در منطقه مشکلات را حل نمی‌کند بلکه مشکلات را بیشتر می‌کند. در دیدارها با سران منطقه هم تأکید داشتیم که باید مشکلات منطقه از طریق خود کشورهای منطقه حل و فصل شود و حضور آمریکا هیچ اتفاق مثبتی را رقم نمی‌زند.

رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات ایران و عربستان تصریح کرد: تاکنون پنج دیدار با عربستان در عراق انجام شده است که عربستان تعهداتی دارد که باید به آنها عمل کند که اگر عمل کند شرایط برای دیدارهای بعدی و روابط دیپلماتیک مهیّا می‌شود.

رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار یک رسانه روسی درباره همکاری‌ها بین دو کشور، با راهبردی خواندن همکاری ایران و روسیه گفت: کارهای مشترک و سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز دنبال می‌شود و برخی موارد اجرایی شده است.

وی افزود: همکاری‌ها تداوم پیدا خواهد کرد. برنامه جامع برای همکاری‌های ایران و روسیه وجود دارد که نسخه‌های ابتدایی تهیه شده است و به مرحله نهایی نزدیک شده است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی مذاکرات اظهار داشت: مذاکرات اگر همراه با اطلاع‌رسانی به موقع باشد، خیلی خوب می‌تواند پیش برود، اما اگر به موقع نباشد، اختلال ایجاد می‌کند. تأکید ما این بوده که در زمان خودش اطلاع‌رسانی صورت بگیرد. اینکه اطلاع‌رسانی به موقع باید انجام بگیرد، عقیده دارم و تأکید دارم. به تیم مذاکره‌کننده گفته شده است که به هر نقطه‌ای رسیدند که لازم باشد اطلاع‌رسانی کنند، حتماً این کار را انجام دهند. طرفدار حبس اطلاع‌رسانی نیستیم، اما اطلاع‌رسانی به موقع می‌تواند افکار عمومی و نخبگان را در جریان قرار دهد.

وی افزود: تصورم این است که اطلاع‌رسانی به موقع انجام شده است. اطلاع‌رسانی به موقع نسبت به مذاکره و تنویر افکار عمومی حتماً می‌تواند به مذاکره کمک کند.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای آموزش و پرورش گفت: تعلیم و تربیت در کشور ما مهم است زیرا این موضوع باعث رشد کشور می‌شود و هزینه‌هایی که برای علم می‌شود در آینده سودآور است و انسان‌ساز است و فرهیخته‌ساز؛ پس هر چقدر هزینه شود باز هم کم است.

رئیس‌جمهور افزود: هدف اول رتبه‌بندی معلمان، حقوق و دستمزد است، اما موضوع اصلی این مورد ارتقاء شأن و منزلت معلمان است و دولت قول اجرا شدن آن را داده بود که اجرا کرده است.

رئیسی تأکید کرد: اجرا شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دولت سیزدهم عملیاتی خواهد شد زیرا مجدداً تأکید می‌کنم که مسئله آموزش جزو اولویت‌های اول هر کشوری است زیرا این مسئله می‌تواند آینده یک کشور را بسازد.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی در مورد افزایش قیمت کالاها و موارد گرانی برای سال آینده، بیان داشت: صحبت‌های بنده در برخی رسانه‌ها به درستی منتشر نشد. من بیان کردم لزوم اجرای برخی قوانین، گران کردن برخی چیزهاست؛ مثلاً حقوق گمرکی را اگر بخواهیم بگیریم بر روی تمام کالاها تأثیر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: هر کاری که بتواند تورم را کاهش دهد، دولت خود را موظف به انجام آن می‌داند. در همین مورد دولت لایحه را به مجلس داده است که هنوز به تصویب نرسیده؛ برخی اقدامات الزامات قانونی است مثل بحث ارز ۴۲۰۰ که باید این اتفاق در اردیبهشت‌ماه می‌افتاد منتها دولت تمام تلاش خود را می‌کند تا جلوی اقدامات تورم‌زا را بگیرد.

واکنش رئیسی به سؤال درباره احتمال دیدار با بایدن

رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار یک رسانه آمریکایی در این خصوص که آیا ممکن است در سفر آتی شما به نیویورک، بین شما و رئیس‌جمهور آمریکا دیداری صورت بگیرد؟ بیان داشت: من در نشست قبلی در پاسخ به سؤال مشابه گفتم که خیر! یک بار دیگر خیر را تکرار می‌کنم؛ هیچ فایده‌ای در دیدار بنده با ایشان برای مردم ایران وجود ندارد. برنامه‌ای برای چنین ملاقاتی وجود ندارد و نخواهد داشت.

 نظر رئیس‌جمهور درباره وزیر کار آینده

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه با حقوق و دستمزد کارگران و بازنشستگان و همچنین وزیر آینده کار بیان داشت: شما لیست افزایش حقوق کارگران در سال‌های گذشته را بررسی کنید؛ تاکنون در سال‌های گذشته این میزانی که در سال جاری رخ داد، مسبوق به سابقه است؟ این میزان افزایش در حقوق کارگران در سنوات گذشته نبوده است؛ با گام‌های گذشته متفاوت است؛ افزایش حقوق قابل قیاس نیست.

وی افزود: نسبت به بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز یک جایی حکم قانون است. وقتی قانون ۱۰ درصد تعیین کرده است، نمی‌توان بیشتر قرار داد. نسبت به بازنشستگان آنجایی که امکان داشت و منع قانونی وجود نداشت، استفاده کردیم. من زمان انتخابات گفتم که برخی فکر می‌کنند بازنشسته هزینه‌اش کاهش پیدا کرده، در صورتی که هزینه‌هایش افزایش یافته و توقع است و آنچه امکان داشته، دولت عمل کرده است.

رئیسی با بیان اینکه ۳۵ هزار میلیارد تومان که در بودجه سابق نبود، در بودجه سال جاری برای رتبه‌بندی معلمان گذاشته شد، اظهار داشت: تمام تلاشمان این است که هم برای کارگران، و هم برای معلمان، بازنشستگان و کارکنان آنچه که متناسب‌سازی شود و بتوانیم از هزینه‌هایشان بکاهیم، انجام خواهیم داد. شش میلیون بیمه سلامت انجام شده است. در دارویار افزایش‌ها برعهده بیمه‌ها قرار داده شد. تمام تلاشمان این است که تا می‌توانیم بار هزینه‌ای عموم مردم و به ویژه کارگران، کشاورزان و… بکاهیم.

رئیس‌جمهور درباره وزیر آینده کار که به مجلس معرفی خواهد شد، گفت: وزیری معرفی خواهد شد که نسبت به موضوع کار، رفاه و تأمین اجتماعی توجه ویژه داشته باشد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار رسانه ترکیه‌ای بیان داشت: دولت ترکیه دولت همسایه ماست. مردم ترکیه مسلمان هستند و رابطه همسایگی و برادری است و در منطقه همکاری دوجانبه و منطقه‌ای داریم.

وی افزود:‌ موضوع آب مسئله‌ای است که باید پیگیری می‌کردیم. در سفر آقای اردوغان به تهران این موضوع را پیگیری کردیم. ما به منطقه ارس سفر کردیم و مردم دغدغه‌هایی داشتند. آقای اردوغان هم قبول کردند و قرار شد هیئت مشترکی تشکیل و نگرانی‌ها رفع شود؛ کار مشترک بین ما و کشور ترکیه برای رفع مسئله جمهوری اسلامی نسبت به حق‌آبه و آذری‌ها در حال انجام است.

رئیس‌جمهور در پایان نشست خبری گفت: آنچه در توافق مورد نظر است و مطرح شده، تضمین‌های اطمینان‌آور، راستی‌آزمایی عینی و عملی نسبت به رفع تحریم‌ها، رفع‌ تحریم‌ها به صورت معنادار و پایدار و چهارم بسته شدن ادعاهای سیاسی نسبت به پادمان (چون هم با آژانس‌ها و رؤسای برخی کشورها صحبت کردیم که این‌ها بهانه‌گیری‌های سیاسی هستند) می‌باشد.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

ماجرای نامه‌ شهید لاجوردی به آیت‌الله رییسی
پاسداری جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی کشور
پویش ملی «سرباز حسینم» فراخوان داد
ثبات در مدیریت شهری زمینه‌ساز پیشرفت
دود آتش‌سوزی در هورالعظیم چهار شهرستان خوزستان را فرا گرفت
استاندار خوزستان خبر داد؛تامین آب روستاهای پایین دست رامشیر در دستور کار قرار دارد
بیش از ۱۱ هزار فرد دارای معلولیت شنوایی زیر چتر حمایت بهزیستی خوزستان
درخواست بازنگری در سهم دزفول از عوارض آلایندگی
یک بسیجی در مشهد یه دست اغتشاشگران به شهادت رسید
خوزستان، سوگوار رحلت پیامبر اسلام و امام حسن مجتبی (علیهما السلام)

سرخط اخبار کل

8531866_534
11013393_665
169767686
1400102608354184424541224
10156930_783
9561283_793

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *