پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

سردار فرحی: موشک خیبر ظرف ۱۲ دقیقه به هدف می‌رسد

جانشین وزیر دفاع گفت: در صورت لزوم توان دستیابی به موشکهای با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر را داریم.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز، سردار  مهدی فرحی جانشین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در برنامه صف اول طی سخنانی اظهار داشت: ما چهل سال قبل در نقطه صفر بودیم و یک موشک بازسازی‌شده را برای دفاع از مردم خودمان استفاده می‌کردیم.

بیشتر بخوانید

وی افزود: در این فاصله چهل‌ساله که تحریم‌های فراوانی بر ما تحمیل شد به موشکی دست یافته‌ایم که صددرصد بومی است، در اینجا باید یاد و خاطره شهید طهرانی مقدم را که پیشکسوت موشکی کشور بود گرامی بداریم.

سردار فرحی تصریح کرد: موشک خرمشهر۴ برد ۲۰۰۰کیلومتری دارد و سر جنگی چهارمتری آن ۱۵۰۰ کیلوگرم ‌وزن و هدایت میانی دارد. موشک وقتی از سکو رها می‌شود مطابق برنامه‌ای که از قبل به آن داده شده و در زمان و فاصله مشخصی بدنه از سر جنگی جدا می‌شود بعد موشک وارد فاز میانی می‌شود و در حقیقت در اینجاست که برد اصلی موشک تعیین می‌شود.

وی اضافه کرد: در این مدت موتورهای سر جنگی موشک از لرزش‌های ناشی از جدایش جلوگیری می‌کنند و در گام بعدی موتورهای سر جنگی موشک را به‌سمت هدف هدایت می‌کنند.

جانشین وزیر دفاع گفت: در مرحله میانی موتورهای سر جنگی باید تمام خطاها را به‌سمت صفر ببرند و در این مرحله موشک وارد جو غلیظ می‌شود، در این‌جا سرعت موشک که در فاز میانی ۱۶ ماخ است به ۸ ماخ می‌رسد که باز هم سرعت بالایی است. وقتی موشک وارد جو غلیظ می‌شود موتورهای دیگری وارد مدار می‌شوند و سر جنگی را حول محور خودش می‌چرخانند تا موشک با خطای زیر ۳۰ متر که برای آن در برد ۲۰۰۰ کیلومتر در نظر گرفته‌ایم به هدف اصابت کند.

سردار فرحی عنوان کرد: در این مرحله سیستم هدایت ماهواره کاملاً قطع است و هیچ جنگ الکترونیکی روی موشک اثر نمی‌کند و در حقیقت موشک در این مرحله یک سامانه مکانیکی کامل است. قبلاً ما در فاز نهایی موشک را هدایت می‌کردیم که ممکن بود جنگ الکترونیک روی موشک خطا ایجاد کند که این موضوع در این موشک برطرف شده است.

وی ادامه داد: موشک خرمشهر یک بن‌پایه بوده است که به‌مرور زمان شامل ارتقا شده است. سرعت سکوی پرتاب موشک خرمشهر۴ سه برابر نمونه‌های قبلی شده است، از طرف دیگر این موشک می‌تواند سه سال سوخت مایع را در خود نگه دارد و زمان آماده‌سازی آن کمتر از ۱۵ دقیقه است. البته این سوخت توان ماندگاری ده‌ساله دارد اما از باب احتیاط می‌گوییم ماندگاری آن سه سال است تا نیروی بهره‌بردار هر سه سال یک‌بار سوخت را تعویض کند.

جانشین وزیر دفاع تصریح کرد: سطح مقطع سر جنگی این موشک به حداقل رسیده است. یکی دیگر از ویژگی‌های این موشک ‌حذف بالک‌ها است تا اعواج موشک کمتر شود و دو موتور کوچک که کنار موتور اصلی هستند کار تغییر جهت موشک را انجام می‌دهند.

سردار فرحی گفت: تمام سر جنگی‌های موشک‌های ما در چهارچوب سلاح‌های متعارف هستند و این موشک نیز چنین است. از زمان شلیک تا زمان برخورد حدود ۱۲ دقیقه طول می‌کشد تا موشک به هدف اصابت کند.

وی گفت: اولاً سطح مقطع راداری موشک را خیلی کم کرده‌ایم، از طرف دیگر سرعت موشک بسیار بالاست و مقابله با آن بسیار سخت می‌شود. جنس بدنه موشک میز سوری است که حتی اگر سطح مقطع آن زیاد باشد باز هم کشف آن سخت خواهد شد، همچنین در حین ورود به جو هیچ پالس الکتریکی وجود ندارد تا جنگال روی آن اثر بگذارد.

جانشین وزیر دفاع اظهار داشت: این موشک‌ همچنین می‌تواند در مقابل جنگ سایبری دشمن هم مقاومت کند و این موشک با هوش مصنوعی می‌تواند با مانور پذیری‌های مناسب دشمن را فریب دهد و به‌سمت هدف برود.

سردار فرحی گفت: ما به این امید که این موشک بتواند قلعه‌های دشمن را در هم بشکند نام آن را خیبر گذاشته‌ایم البته همه این محصولات با هدف بازدارندگی طراحی و تولید می‌شوند.

وی تأکید کرد: سوخت جامد و مایع هر کدام کاربردهای خودشان را دارند، البته سوخت مایع به‌سمت ماهواره‌برها می‌رود اما یکی از ویژگی‌های خوب سوخت مایع این است که قابل تنظیم است اما سوخت جامد این‌گونه نیست.

سردار فرحی عنوان کرد: در این موشک ترکیب جالبی از سوخت مایع را طراحی کردیم که انرژی ضربه بسیار خوبی را ایجاد می‌کند، علاوه بر این هرچه نسبت قطر به طول موشک بیشتر باشد موشک پایدارتر خواهد بود و در خرمشهر۴ این موضوع رعایت شده و موتور موشک در مخزن موشک جای گرفته است و طول موشک را کاهش داده است.

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: این موشک برترین و قابل‌ترین موشکی است که تا کنون جمهوری اسلامی ساخته است، البته در حوزه سوخت جامد دستاوردهای فوق‌العاده‌ای به‌دست آمده است.

وی اضافه کرد: ما توانمندی فناورانه با برد بلندتر از ۲۰۰۰ کیلومتر را داریم، اما ما تابع سیاست‌های کلان کشور هستیم و آنچه رهبر انقلاب اعلام کردند این است که ما در برد ۲۰۰۰ کیلومتر متوقف شده‌ایم اما در صورت لزوم توان دستیابی به بردهای بلندتر را داریم ولی برنامه‌ای برای آن نداریم.

سردار فرحی گفت: ۱۰ سال است که موضوع برد را حل کرده‌ایم و روی مسایل دیگر متمرکز شدیم، اول باید کمّیت موشک را به حداکثر برسانیم الآن تعداد موشک‌ها طوری شده است که جا برای نگهداری آنها نداریم، موضوع بعد کیفیت موشک‌ها بود که مرتباً در حال ارتقا است، موضوع بعدی بحث ‌قیمت است، یعنی باید بتوانیم با روش‌های بهتر با قیمت ارزان‌تری موشک تولید کنیم و الآن موشک ما یک‌دهم قیمت جهانی قیمت دارد.

جانشین وزیر دفاع افزود: مؤلفه بعد ما بحث زمان است، ما باید بتوانیم برنامه‌ریزی تولید را به‌سمتی ببریم که در مقاطع تعریف‌شده محصول را تحویل دهیم و مؤلفه آخر هم تنوع محصول است، در این حوزه یک موضوع ارتقای محصولات قبلی است و موضوع دیگر این است که محصولات جدید تولید کنیم، اینها در سایه ارتباط با دانشگاه‌های سطح یک کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی است.

سردار فرحی گفت: سر جنگی‌هایی که ما بتوانیم در آنها سیکر راداری و یا اپتیکی قرار دهیم به ما قابلیت زدن اهداف متحرک را می‌دهد، موشک‌های سوخت جامد ما به سر جنگی‌های دارای سیکرهای راداری و اپتیکی و بعضاً دوگانه مجهز هستند قابلیت زدن اهداف متحرک را می‌دهد.

وی اظهار داشت: ما در حوزه ارتقای موشک ‌گفتیم موشک‌ها باید نقطه‌زن شوند و شهید طهرانی مقدم گفتند “ما موشک‌های فاتح را نقطه‌زن می‌کنیم”، اما آن زمان کسی باور نمی‌کرد اما این اتفاق افتاد.

سردار فرحی ادامه داد: موضوع دوم تاکتیکی شدن موشک‌ها و سرعت آماده‌سازی موشک برای شلیک بود که در این سالها همه مؤلفه‌های این موضوع ارتقا پیدا کرده است. ما گام به گام به‌سمت رادارگریزی نزدیک می‌شویم و در آینده هیچ مانعی از جمله گنبد آهنین و… نمی‌تواند از عبور موشک‌های ما جلوگیری کند که برای آن هم پنج پروژه اساسی تعریف کرده‌ایم.

جانشین وزیر دفاع ابراز کرد: باید اثربخشی موشک‌ها را نیز افزایش می‌دادیم که این اتفاق نیز افتاده است. امروز مشتری‌های فراوانی برای موشک‌های ما وجود دارد اما در حوزه موشکی تابع سیاست‌های کلان کشور هستیم.

جانشین وزیر دفاع تأکید کرد: به‌زودی پرتابگر سیمرغ بهینه ما پرتاب خواهد داشت و ماهواره‌بر ذوالجناح هم طی دو سه ماه آینده پرتاب خواهد داشت. ماهواره‌برهای سروش و سریر هم طی سال‌های آینده به میدان می‌آیند. طی یک برنامه‌ریزی دوساله هم اولین پرتاب از پایگاه چابهار را خواهیم داشت و در آینده نزدیک تحویل انبوه موشک‌های راهبردی سوخت جامد به نیروی هوافضای سپاه را خواهیم داشت.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

مدال آوری فرنگی کاران خوزستان درترکیه
صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه ۱۶ مهر ماه
استاندار حسینی محراب ؛ تامین آب برای کشت تابستانه محصولات کم مصرف در حوضه کرخه
توافق تبادل برق بین ایران و ترکیه
دولت بر رفع مشکل آب آشامیدنی مردم و سیستم فاضلاب خوزستان تاکید فراوان دارد
آسمانی شدن پدر شهید جاویدالاثر مروج
منافع آمریکا ایجاب می‌کند با ایران به توافق برسد
پیگیری اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان
اعلام جزئیات سفر ارزان قیمت به کربلا برای خوزستانی‌ها
رویترز: فرآیند انتقال ۶ میلیارد پول ایران به حساب های بانکی در قطر تکمیل شد

سرخط اخبار کل

8509064_402
10531623_204
140212071117127729465254
IMG_20230703_125528_388
Untitled-1-5
IMG_۲۰۲۲۰۴۲۲_۱۷۴۶۰۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *