پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

سازمان ملل در مسئله حقابه “هیرمند” و “سدسازی‌های منطقه” میانجی‌گری کند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به نقش تسهیل‌گری سازمان ملل برای تخصیص حقابه رودخانه هیرمند و تالاب‌های هامون تأکید کرد و گفت: مسئله سدسازی در برخی کشورها موجب بروز مشکلات محیط زیستی فراوان در منطقه شده که باید با میانجی‌گری سازمان ملل حل شود.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران در خصوص همکاری‌های محیط زیستی با محوریت مشارکت در برگزاری کنفرانس بین‌المللی مقابله با طوفان‌های گرد و غبار دیدار کرد.

دکتر علی سلاجقه در این دیدار ضمن فرا مرزی توصیف کردن موضوعات محیط زیستی اظهار کرد: ایران در سال گذشته میزبان نشست‌های متعدد محیط زیستی بوده و در سال جاری نیز این میزبانی تداوم خواهد داشت.

وی با ابراز خرسندی از تصویب قطعنامه با موضوع “مقابله با طوفان‌های گرد و غبار در “مجمع عمومی ملل متحد” و برگزاری “کنفرانس بین‌المللی مقابله با طوفان‌های گرد و غبار” در ایران، این کنفرانس را فرصتی مغتنم برای استفاده از تجارب و مشارکت حداکثری دیگر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در مدیریت و کاهش اثرات این معضل عنوان و بر تشکیل دبیرخانه و شکل‌گیری کمیته‌های فنی و اجرایی ذیل آن تأکید کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در نشست سال گذشته، مسئله سازمان منطقه‌ای محیط زیست و صندوق منطقه ‌ای برای حمایت از فعالیت‌های سازمان مذکور در بیانیه تهران مورد تأیید قرار گرفت و رایزنی‌های متعددی برای اجرای شدن آن در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: کلیه ظرفیت‌های کشور با توجه به تجارب عملیاتی در زمینه مقابله با طوفان‌های گرد و غبار برای برگزاری نشست و استفاده از تجارب سایر کشورها مهیا است. در این راستا دو برنامه عمل زیر منطقه‌ای از سوی ایران تهیه شده و در نشست ۲۱ تیرماه در اختیار کشورهای شرکت‌کننده در نشست قرار گرفته است و امیدواریم با استفاده از همه ظرفیت‌ها، این معضل حل شود.

معاون رئیس جمهور به استفاده از ظرفیت‌های سازمان ملل و نقش تسهیل‌گری سازمان ملل در جلب همکاری کشورهای همسایه برای تخصیص حقابه تاریخی محیط زیستی رودخانه هیرمند برای تالاب‌های هامون تأکید کرد و ادامه داد: مسئله سدسازی در برخی کشورها موجب بروز مشکلات محیط زیستی فراوان در منطقه شده است و لازم است این چالش با میانجی‌گری سازمان ملل حل و فصل شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان ملل در شرایط تحریم‌های ظالمانه باید با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی نظیر کنوانسیون‌های محیط زیستی به تعهدات در زمینه‌های متعدد تغییر اقلیم، تنوع زیستی، مدیریت پسماندها و غیره کمک کند که هم مردم ایران و هم سایر جوامع جهانی شاهد بهبود تقویت وضعیت محیط زیست باشند.

سلاجقه افزود: امیدواریم این نشست‌ها در یک برنامه و تقویم زمانی برگزار شود و باتوجه به مسئله تحریم‌ها، سازمان ملل در نقش هماهنگ کننده در بحث انتقال دانش و فناوری به نحو مطلوبی ایفای نقش کند.

در ادامه اشتفان پریزنر؛ هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد نیز در این دیدار تصریح کرد: بر اساس برنامه ذیل توافقات بین ایران و سازمان ملل متحد، محیط زیست یکی از اولویت‌ها برای همکاری است و تلاش بر این است در این زمینه همکاری های خوبی صورت گیرد و پیگیری مسائل محیط زیستی از جمله تغییرات آب و هوایی، حفاظت از تنوع زیستی و آلودگی‌ها از سوی دبیرکل سازمان ملل مورد توجه جدی است و باتوجه به میزبانی ایران برای کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار علاقمندی خود را برای همکاری و انجام هماهنگی های لازم اعلام می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ در پایان این دیدار پیشنهاد شد برای انجام هماهنگی‌های لازم به منظور برگزاری هرچه بهتر کنفرانس گرد و غبار، جلسه‌ای با آژانس‌های مرتبط سازمان ملل از جمله برنامه توسعه ملل متحد، اپدیم، سازمان خواربار و کشاورزی، سازمان بهداشت جهانی با هدایت هماهنگ‌کننده مقیم ملل متحد و دپارتمان امور اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد و همچنین کلیه دستگاه‌های مرتبط داخلی برگزار شود.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

ورود بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار تن گندم به بندر امام خمینی
هشدار دادستان مرکز خوزستان به واحدهای آلاینده
فردا، نصب بیرق عزای حضرت سیدالشهدا (ع) در دارالمومنین دزفول
سازمان بهداشت جهانی: ۴۲۰ غیرنظامی در سودان کشته و ۳۷۰۰ نفر زخمی شدند
اولتیماتوم نصفه و نیمه فدراسیون والیبال به تیم‌ها؛ خیرخواهانه اما شتاب‌زده!
زندگی نامه شهید علی صیاد شیرازی
اصلاحات ارضی، ضربه بزرگی به قنات‌ها زد
افزایش هوش محیط‌زیستی همگام با آموزش
راه اندازی خانه محیط زیست در سرا‌های محله اهواز
حضور ۲۱ نفر از خوزستان در مرحله داوری مسابقات کشوری قرآن کریم

سرخط اخبار کل

IMG_20221124_073925_187-1
10116487_103
9723413_753
1401052509522269325900974
1401021117430895325253814
1401011414145398425077634

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *