پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

رشد ۶۰ درصدی تولید نفت در دولت سیزدهم

وزیر نفت از رشد ۶۰ درصدی تولید نفت نسبت به آغاز دولت خبر داد و گفت: ۵۰ پروژه جدید در نفت و گاز و پالایش و پتروشیمی به ارزش ۴۷.۵ میلیار دلار در دولت سیزدهم آغاز شده است.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز ،  جواد اوجی، وزیر نفت در آیین افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: این نمایشگاه یکی از رویدادهای مهم در منطقه است. 

وی افزود: امسال بیش از هزار و ۷۰۰ توانمند داخلی و بیش از ۲۵۰ شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد در شرایط تشدید تحریم‌ها، صنعت نفت ایران پویا و توانمند است‌.

وزیر نفت تصریح کرد: با تکیه بر پتانسیل شرکت‌های ایرانی، در طی ۲.۵ سال عمر دولت اتفاقات بزرگی رقم خورده است، این دولت از روز اول اعلام کرد معطل شرکت‌های خارجی و مذاکرات نخواهیم ماند و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی پروژه‌های نفت را پیش می‌بریم.

وی ادامه داد: یادمان نمی‌رود در شهریور ۱۴۰۰ میزان صادرات و تولید نفت، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی چه وضعیتی داشت، اما امروز ارقامی را محقق کردیم که باور آن برای خیلی‌ها سخت است.

اوجی با بیان اینکه در شروع دولت پروژه‌های نیمه تمام بسیاری داشتیم، گفت  با اولویت بندی و برنامه‌ریزی کارمان را شروع کردیم و با اتکا به توان سازندگان و پیمانکاران داخلی، تا امروز ۷۹ پروژه به ارزش ۱۶.۵ میلیار دلار اتمام رساندیم و ۵۰ پروژه به ارزش ۴۷.۵ میلیارد دلار آغاز کردیم.

وی ادامه داد: نزدیک به ۶۰ درصد در دولت فعلی به تولید نفت و ۵۴ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده شد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای یزرگ دولت، پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی بود، ۲۰ سال این پروژه دست به دست می‌شد، در دولت فعلی این فاز عملیاتی شد و امروزتولید گاز از فاز ۱۱ به ۱۲ میلیون مترمکعب رسیده است و برنامه ریزی شده تا پایان دولت، به ۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

وی افزود: پالایشگاه آبادان که یکی از مهمترین پالایشگاه‌های کشور است، در دولت قبل اعلام گرده بودند این پالایشگاه را رایگان بدهند، اما امروز شاهد هستیم این پالایشگاه سال گذشته ۱۲ همت سودآوری داشت و فاز سوم این پالایشگاه را به‌زودی شروع می‌کنیم.

وی افزود: بیش از ۵ میلیارد دلار در جمع آوری گازهای مشعل قرارداد بستیم و تا پایان امسال جمغ آوری گازهای مشعل به۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی نزدیک به یک دهه با پیشرفت کندی در حال ساخت یود که با بهره برداری از آن بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده شد.

وی افزود: در تمامی پالایشگاه‌ها بحث کیفی‌سازی تولیدات را آغاز کردیم و طبق برنامه‌ریزی انجام شده، در تمام پالایشگاه‌ها کیفی سازی در حد یورو ۵ انجام می شود.

وزیر نفت خاطر نشان کرد: در صنعت نفت هیچ گونه محدودیتی نداریم، امسال بنا دارین ۷۹ پروژه به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در بهش‌های بالادستی و پایین‌دستی به بهره برداری برسد و امسال ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه به تولید نفت، ۳۵ میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز، ۵۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی و ۳ تا ۴ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی کشور افزوده خواهد شد.

وی افزود: صادرات نفت ایران در سال گذشته به بیش از ۳۵ میلیار دلار رسید.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

خرید بیش از ۹۳۰ هزار تن گندم نویدبخش رشد تولید در سرزمین زرخیز خوزستان
منافقین و سازمان‌یافته‌ها وارد تجمعات شدند
صداوسیما | جبلی : با فردوسی پور گفتگوی شخصی داشته‌ام
تغییر نام یک پل در اهواز به نام شهدای غزه
مدال آوری شناگران خوزستان درمسابقات کشور
سرمایه گذاری بیش از دو هزار میلیارد تومانی در بندر امام
ناسالم بودن وضعیت هوای ۶ شهر خوزستان
وزارت اطلاعات: یک شبکه‌ی همکار با سرویس اطلاعاتی بیگانه متلاشی شد
نوبت طوفان امّت برای فلسطین!
مولدسازی ماهی سی‌باس برای نخستین بار در بندر امام خمینی(ره) انجام شد

سرخط اخبار کل

8531933_937
1401030411525438025392094
9884402_998
8588890_493
1400110813100982124629514
139507171007118668874574

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *