پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان

دشت شیمبار در دامنه کوه «دلا» قرار دارد. چشمه‌ها و آبشار‌های زیبا، شط شیمبار و جنگل‌های پوشیده از درختان بلوط، بادام و بوته‌های وحشی از جلوه‌های بی‌نظیر طبیعت در این منطقه هستند.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز، «دشت شیمبار» یکی از این مناطق بکر است که تماشای زیبایی‌های آن یکی از شگفتی‌های خوزستان است. این منطقه سرسبز با چشمه‌ها، آبشار‌ها و جنگل‌های مخمل‌پوش خود، بسیاری از گردشگران را در فصول مختلف سال به خود فرامی‌خواند.

دشت شیمبار از توابع بخش «چلو» شهرستان «اندیکا» است که بیش از ۵۰ هزار هکتار مساحت دارد. دشت شیمبار که با نام «شیرین بهار» نیز شناخته می‌شود، یکی از جذاب‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی و جا‌های دیدنی مسجد سلیمان است.

این محوطه سرسبز از یک طرف در دامنه کوه «دلا» قرار دارد. چشمه‌های متعدد، آبشار‌های زیبا، شط شیمبار و جنگل‌های پوشیده از درختان بلوط، بادام، بوته‌های وحشی، انواع قارچ و مرکبات، انگور کوهی، توت، انار و سیب، از جلوه‌های بی‌نظیر طبیعت در این منطقه هستند. پوشش گیاهی دشت شیمبار شامل درختان بلوط، بادام کوهی، مهلو، ارزن، افرا، اسفندان، بنه، کلخنگ و جاز است. همچنین دشت جنگلی شیمبار درختان خودرویی مانند توت، سیب، انگور و انجیر دارد.

در گذشته انواع خرس، گرگ، کفتار، گله‌های گراز و پرندگان شکاری مانند عقاب و کرکس در دشت شیمبار زندگی می‌کردند؛ به‌نحوی که هر کسی جرات ورود به قلب جنگل شیمبار را نداشت. اما متاسفانه امروزه به‌دلیل شکار غیرقانونی، چرخه اکوسیستم منطقه با مشکل مواجه شده و اگرچه هرزگاه گزارش‌های محلی از دیده شدن خرس و برخی جانوران دیگر شنیده می‌شود، اما حیات وحش منطقه از وضعیت چندان مناسبی برخوردار نیست.

مسیر مسجدسلیمان به شهرکرد که درست از وسط دشت شیمبار می‌گذرد با آب و هوای خنک کوهستانی در فصل تابستان یکی از مسیر‌های ییلاقی استان خوزستان است که در ادامه مسیر به «کوهرنگ»، در شهر «بازفت» و «صمصامی» می‌توان زیبایی خیره‌کننده رودخانه بازفت به عنوان یکی از شاخه‌های اصلی کارون را هم تماشا کرد.

دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان دشت شیمبار جلوه گاهی از بهشت در بهار خوزستان

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

توزیع آرد میان روستائیان دزفول
با حکم مدیرکل؛ انتصاب سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان
جلوگیری از کشت شلتوک در حمیدیه و شاخه کرخه نور
برگزاری مراسم پایانی مهرواره استانی نامه‌نگاری «برسد به دست باران»
همه افراد فاقد پوشش بیمه می‌توانند بیمه سلامت دریافت کنند
تلاش دشمن برای بایکوت رسانه ای اربعین
جریمه نقدی قاچاقچی کمپوت آناناس در ایذه
توسعه فضاهای آموزشی در رامشیر
توزیع ۱۰ هزار جلد کتاب کمک آموزشی در خوزستان
پرداخت ۸۵۰ وام اشتغالزایی به ایثارگران خوزستان

سرخط اخبار کل

8884429_594
9554209_324
169474204
IMG_20240109_135522_553
photo_2023-05-09_11-28-44-1024x682
10244147_452

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *