پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

حلقه‌گذاری پرندگان مهاجر در دو جزیره خوزستان

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان : پرندگان مهاجر در جزایر خور موسی و قبرناخدا حلقه‌گذاری شدند.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز ، سید عادل مولا اظهارکرد: تعدادی پرستوی دریایی ساندرز در جزیره قبر ناخدا که برای نخستین بار در این جزیره جوجه‌آوری کردند مشاهده و چهار فرد از جوجه‌های آن‌ها حلقه‌گذاری شد.

 

وی با اشاره به انجام حلقه‌گذاری این پرندگان مهاجر توسط کارشناسان اداره کل محیط زیست استان با همکاری موسسه حافظان حیات وحش شیردال افزود: این پرندگان شامل اگرت ساحلی، پرستوی دریایی، کاکلی کوچک و کاکلی بزرگ بودند.

مولا یادآور شد: هر ساله جمعیت بسیار زیادی از پرندگان مهاجر در جزایر خورموسی جوجه آوری می‌کنند که پرستوی دریای خزر، پرستوی دریایی کاکلی کوچک و بزرگ، سلیم خرچنگ خوار، اگرت ساحلی، کفش نوک و… از این جمله هستند و از فروردین تا تیرماه در این جزایر جوجه‌آوری دارند.

وی اعلام کرد: برآورد ما از جمعیت پرندگان جوجه آور جزایر خورموسی بیش از ۵۰ هزار جفت است.

در حلقه گذاری، کد‌هایی به پای پرنده وصل می‌شود که مشخصات و موقعیت منطقه را نشان می‌دهد و هدف آن شناسایی زیستگاه و مسیر پرواز و مهاجرت جوجه‌ها و احتمال بازگشت آن‌ها بعد از بالغ شدن است؛ علاوه بر این در صورت اتلاف این جوجه‌ها در هر نقطه جهان، اطلاعات آن مخابره می‌شود.

خوزستان از آخرین توقفگاه‌های پرندگان مهاجر در کشور است. پرندگان مهاجر از سیبری و شرق آفریقا با گذر از شمال کشور در فصل مهاجرت وارد خوزستان می‌شوند.

سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان با داشتن ۲۵ درصد از مساحت تالاب‌های کشور، سواحل دریا و خوریات و ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه دائمی دارد، پذیرای بالاترین تنوع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر حدود ۴۶ درصد است. خوزستان پرتنوع‌ترین استان از لحاظ گونه‌های پرنده است و از ۵۳۰ گونه شناسایی شده در ایران ۲۸۵ گونه در این استان است.

تالاب بین المللی شادگان بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور است که در جنوب خوزستان و در سه شهرستان شادگان، آبادان و ماهشهر قرار دارد. این تالاب یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های منطقه است.

خور موسی واقع در بندر امام خمینی (ره) از نظر استراتژیک و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است که حیات وحش دریایی بسیار زیبایی دارد، این خور زیستگاه گونه‌ای از دلفین‌ها از جمله دلفین گوژپشت محسوب می‌شود. خورموسی همچنین محل زندگی بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر محسوب می‌شود.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

تقدیر از معلمان نمونه شوشتر
وزیر دفاع روسیه با سرلشکر باقری دیدار کرد
وزنه‌برداری قهرمانی آسیا| ۶ مدال برای ایران در دسته فوق سنگین
توزیع ۱۰ هزار جلد کتاب کمک آموزشی در خوزستان
مجلس | بررسی علت گرانی دارو در مجلس با حضور ۳ وزیر
درخشش دانشگاهیان خوزستان در جشنواره سراسری صحیفه سجادیه
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب: دولت بودجه خیلی خوبی از نفت به استان خوزستان اختصاص داد
سالن‌های سینمای کشور تا پایان دولت سیزدهم هزارتایی می‌شود
تلاش میلیونرهای آمریکایی برای تامین وثیقه پرونده ترامپ
سوددهی گروه ملی فولاد ایران با تحقق تولید یک میلیون تن محصول

سرخط اخبار کل

9717838_555
169921787
1402052206595133728138794
1100-جلد-کتاب-به-پایگاه-های-بسیج-استان-خوزستان-اهدا-شد
IMG_20240520_132544_236
8595591_397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *