پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

تولیدبیش از ۲۰ میلیون تن گاز‌ ترش در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس

پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از ابتدای بهره‌برداری تاکنون بیش از ۲۰ میلیون تن گاز ترش و ۶ میلیون تن گاز شیرین همراه نفت را به محصولات با ارزش تبدیل کرده است.
به گزارش گروه خبری جوانان خوز، مدیرعامل پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این مجتمع به عنوان بزرگ‌ترین تأسیسات جمع‌آوری و فرآورش گاز‌های همراه نفت ایران در طول حدود ۲ سال و نیم فعالیت خود توانسته ۲۶ میلیون تن خوراک دریافتی را که بیش از ۲۰ میلیون تن آن گاز ترش بوده است را به محصولات ارزشمند تبدیل کند و ثروت‌آفرینی برای کشور به ارمغان آورد.

محمود امین نژاد افزود:پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ تا پایان مردادماه ۱۴۰۲ حدود ۲۰ میلیون تن گاز ترش از ان‌جی‌ال ۹۰۰ و ان‌جی‌ال ۱۰۰۰ و ۶ میلیون تن گاز شیرین از خط سراسری گاز به عنوان خوراک دریافت و حدود ۲۰ میلیون تن متان، یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن اتان، یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن پروپان، بیش از ۸۷۰ هزار تن بوتان و بیش از یک میلیون ۳۲۰ هزار تن پنتان‌پلاس تولید کرده است.

وی درادامه اظهار داشت:همچنین در طول این دوره بیش۵۰۰ هزار تن گاز‌های اسیدی به سمت چاه‌های آغاجاری جهت تقویت فشار تزریق و تولید صیانتی ارسال و از فلرینگ این گاز‌ها جلوگیری شده است.

مدیرعامل پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس بیان کرد:مجتمع عظیم پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با ظرفیت پالایشی ۲ فاز پارس جنوبی با جمع‌آوری گاز‌های همراه نفت و تصفیه آن، تحول عظیمی را در کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی در گستره استان‌های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد و تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی و رشد تولید در کشور ایجاد کرده است.

امین نژاد گفت: بیدبلند خلیج‌فارس به عنوان بزرگ‌ترین قطب گازی غرب آسیا دارای ظرفیت تولید سالانه ۱۱ میلیون تن متان، ۱.۵ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۰.۵ میلیون تن بوتان، ۰.۶ میلیون تن میعانات گازی، ۰.۸ میلیون تن گاز اسیدی است که متان تولیدی به شبکه سراسری گاز تزریق که این میزان ۷ درصد از مصرف گاز کشور را تامین و همچنین اتان تولیدی این مجتمع نیز خوراک پتروشیمی‌ها و محصولات پروپان و بوتان نیز از طریق اسکله اختصاصی در بندر مجیدیه به اقصی نقاط دنیا صادر می‌شود.

وی در پایان  افزود:همچنین این شرکت مجری و سرمایه‌گذار طرح یک میلیارد و ۱۰۹ میلیون یورویی «بهسازی و احداث تأسیسات جمع‌آوری گاز‌های مشعل» در شرق کارون در پهنه چهار استان خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و قسمتی از استان فارس است که اجرای کامل این طرح افزون‌بر خاموش شدن مشعل‌های منطقه و حفظ محیط زیست، خوراک این پالایشگاه را به ۲ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رساند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

بازدید آیت‌الله رئیسی از نمایشگاه توانمندی‌های علمی و صنعتی تولید داخلی
تاکید استاندار خوزستان بر تسریع در روند اجرای پل عنافچه
بازدید سرزده استاندار خوزستان از واحدهای آزمایشگاهی تصفیه خانه شماره ٢ اهواز
سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب به مناسبت روز قدس
صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۲۹ شهریور ماه
ارائه خدمات مراقبتی به جوانان و نوجوانان حوزه غرب اهواز 
مشارکت مردم تنها راه پیروزی در جنگ اقتصادی
جایگاه ویژه صنعت پتروشیمی در حوزه تجارت خارجی
خط‌ونشان لبنان برای اسرائیل؛ میشل عون: هر اقدام صهیونیست‌ها در آب‌های مشترک را خصمانه قلمداد می‌کنیم
دمای بالای ۴۹ درجه در راه است؛ خوزستانی‌ها مصرف برق را مدیریت کنند

سرخط اخبار کل

168842712
1399111510364796922155164
8690787_424
1402062217273790228342333
169884126
11009047_279

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *