پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

توصیه به صلح در دعاوی و تسریع رسیدگی به پرونده‌های قضایی

معاون منابع انسانی قوه قضائیه : صلح و سازش در دعاوی و رسیدگی سریع به پرونده‌های قضایی در دادگستری ضرورت دارد.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز ، معاون منابع انسانی قوه قضائیه در آیین تحلیف کارآموزان دوره هشتم و افتتاحیه دوره نهم کارآموزی قضایی استان خوزستان با تاکید بر اهمیت تکریم مراجعه‌کنندگان، توصیه به صلح و سازش در دعاوی و رسیدگی سریع به پرونده‌های درگیری گفت: قضات جوان باید در آرای خود، فرصت بازاجتماعی شدن را به افرادی که از سر غفلت دچار جرم و بزه شده‌اند، بدهند.

محمد باقر الفت بیان کرد: مطالعه و آموزش مستمر، استفاده از تجربیات قضات باتجربه و مطالعه آرای آنان، اطلاع از آخرین آرای وحدت رویه و شرکت در مجامع علمی، تسلط به اصول استنباط و قواعد فقه، رعایت آداب و معاشرت، حفظ صلابت و شخصیت و رفتار و حفظ استقلال قضایی در رسیدگی به پرونده‌ها از قضات دستگاه قضایی انتظار می‌رود.

وی افزود: استان خوزستان منابع و سرمایه‌های زیادی دارد که ممکن است مورد طمع برخی افراد سودجو قرار گیرند از این رو صدور یک دستور قضایی اشتباه می‌تواند جریان اقتصادی کشور را به هم بزند.

الفت با تاکید بر اهمیت کسب مهارت‌های مرتبط با منصب قضاوت در دوران تحول و تعالی قضایی، گفت: قضات باید فناوری‌های نوین و استفاده از ابزار‌های الکترونیک جدید را به منظور ارتقای عملکرد خود فرا گرفته و در دادرسی‌های خود به کار گیرند.

رئیس کل دادگستری خوزستان نیز در این آیین اظهارکرد: قضات در اسلام از جایگاه رفیعی برخوردار هستند چرا که نظام قضایی با ایجاد عدل و قسط در ایجاد آسایش و امنیت در جامعه نقش موثری دارد و پشتیبان مردم است.

علی دهقانی با بیان اینکه اقتدار دستگاه قضایی وابسته به توانمندی قضات است، ادامه داد: قاضی هرگز به مقام والای داوری و مظهر عدل الهی نمی‌رسد مگر اینکه خود را به علم و ادبی که شایسته جایگاه قضاوت است، آراسته کند.

وی افزود: قاضی باید آگاه به همه امور باشد و به قوانین مختلف حقوقی، کیفری، تجاری و آیین نامه‌ها آشنایی داشته باشد تا بتواند احکام مستند و متقن صادر کند.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان بر لزوم رعایت اخلاقیات و آداب از سوی قاضی تاکید کرد و گفت: رفتار قاضی در جامعه برای دیگران الگو است و قضات باید ضمن صراحت در کلام، دارای صداقت در رفتار و گفتار باشند.

وی افزود: از سال ۱۳۹۵ تاکنون، ۲۰۰ نفر قاضی بومی در این استان پذیرش شده‌اند.

۱۴ نفر از کارآموزان قضایی استان خوزستان در پایان این مراسم برای خدمت در دادگستری استان، ادای سوگند کردند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

خطبه های عبادی_سیاسی نماز جمعه اهواز
امام خامنه‌ای: هرچه رای بیشتر باشد مجلس قوی‌تر است
انصراف از کتاب سال و پاسخ دبیرخانه جایزه
خوزستان میزبان مسابقات بین المللی کشتی فرنگی
تاکید استاندار خوزستان بر کاهش تصادفات و افزایش جریمه متخلفان
جریمه نقدی قاچاقچی سیگار در اهواز
قطع برق در برخی مناطق بهبهان در روز دوشنبه
پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت می‌کند
قانون برنامه هفتم به‌زودی به دولت ابلاغ می‌شود
گذشت اولیای دم مقتول پرونده قصاص نفس در شادگان

سرخط اخبار کل

ساعت-دیواری-ایکیا-PLUTTIS
169947357
8527090_195
1402090215065878128835254
1398091920333127719093674
حسینی+محراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *