پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

توافق چین و آمریکا برای همکاری بیشتر

مقامات آمریکا و چین برای همکاری بیشتر به منظور برنامه ریزی دیدار احتمالی بین روسای جمهور دو کشور، توافق کردند.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز، یک مقام آمریکایی اظهار کرد در جریان دیدار وانگ یی وزیر امور خارجه چین با دیپلمات های ارشد آمریکا در واشنگتن، دو کشور برای همکاری بیشتر به منظور برنامه ریزی دیدار احتمالی بین شی جین پینگ رئیس جمهور چین و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ماه آینده میلادی، به توافق رسیدند.

براساس این گزارش در نخستین سفر وزیر امور خارجه چین به واشنگتن از سال ۲۰۱۸ تاکنون، وانگ یی دیپلمات کهنه کار چینی، علاوه بر دیدار با دیپلمات های ارشد آمریکا دیداری یک ساعته با جو بایدن هم داشت.

کاخ سفید این دیدار را فرصت خوبی برای بازنگه داشتن خطوط ارتباطی بین این دو رقیب ژئوپولتیک با درنظر گرفتن تفاوت های سیاسی عمیق دانست.

مقامات آمریکایی ضمن توضیح این تعاملات به عنوان تعاملاتی صریح و عمیق ابراز کردند دیدارهای وانگ با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی طی دو روز و به مدت ۹ ساعت برگزار شد.

آنها تصریح کردند در این دیدارها مشاران ارشد بایدن نگرانی های کلیدی واشنگتن را مطرح کردند: نیاز به احیای کانال های نظامی بین دو کشور، اقدامات پکن در شرق و جنوب دریای چین، حقوق بشر، جریان پیشتازماده مخدر فنتانیل و پرونده های آمریکایی های محبوس در چین.

بر این اساس، گفتگوهای صادقانه‌ای بین بلینکن و وانگ درباره نبردهای در جریان در خاورمیانه صورت گرفت.

محورهای کلیدی مطرح شده در این مذاکرات برای نشان دادن فرصت های مثبت، در حالی صورت گرفت که انتظار می رود جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ رئیس جمهور چین در حاشیه نشست همکاری اقتصادی آسیا اقیانوسیه، در ماه آینده میلادی در سان فرانسیسکو دیدار کنند.

یکی از مقامات دولتی آمریکا که خواست نامش فاش نشود اظهار کرد ما در حال آماده سازی برای این دیدار هستیم. مشخص است که سران چین در ارتباط نزدیکتری با این سفر هستند بنابراین ارزیابی و اظهار نظر درباره آن را به طرف چینی واگذار می کنیم.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه کوتاهی درباره دیدار وانگ یی با بایدن بدون ذکر جزئیات دقیق گفت: وانگ خطاب به رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد که اهداف این سفر کمک به جلوگیری از کاهش سطح روابط فی مابین دو کشور با درنظر داشتن نشست سان فرانسیسکو است.

این وزارت خانه تاکید کرد دیدار وانگ با بلینکن و سالیوان برای همکاری بیشتر به منظور انجام دیدار بین روسای جمهور دو کشور در نشست سان فرانسیسکو صورت گرفت.

وانگ در دیدار با بایدن اظهار کرد چین بر امیدواری طرف آمریکایی نسبت به ایجاد ثبات و بهبود در روابط بین پکن و واشنگتن اهمیت قایل است.

سفر سه روزه آقای وانگ به واشنگتن در حالی صورت گرفت که دو کشور در ماه های اخیر و به خصوص پس از سرنگونی بالون جاسوسی چین بر فراز آسمان آمریکا، تعاملات دیپلماتیک دو جانبه ای با هدف احیای روابط وخیم فی مابین داشتند.

این در حالی است که شی جین پینگ رئیس جمهور چین امروز اظهار کرد پکن خواستار همکاری با واشنگتن است و دو طرف باید تفاوت های خود مدیریت کرده و با همکاری یکدیگر به چالش های جهانی، پاسخ دهند.

رئیس جمهور شی خواستار روابط دو جانبه با ثبات‌تر بین دو کشور شد که به عقیده وی باید براساس احترام دو جانبه، همزیستی صلح آمیز و همکاری برد-برد باشد.

این در حالی است که اولویت برتر واشنگتن، حصول اطمینان از این موضوع است که رقابت سخت و شدید بین این دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان و اختلافات آنها در مورد برخی موضوعات همچون تجارت با تایوان و دریای چین جنوبی، منجر به وقوع جنگ و درگیری نشود.

در همین حال روزنامه گلوبال تایمز در مقاله ای نوشت ناظران چینی معتقدند سفر وانگ به واشنگتن، مسیر را برای دیدار احتمالی بین روسای جمهور دو کشور را هموار می کند اما خاطرنشان کردند واشنگتن باید تلاش های بیشتری را برای پرداختن به نگرانی های پکن انجام داده و حسن نیت خود را نشان دهد.

پیشتر نیز آنتونی بلینکن در گفتگویی تلفنی با وانگ یی ، بر اهمیت پیشگیری از گسترش جنگ در خاورمیانه تاکید کرد.

در این تماس تلفنی دو طرف بر اهمیت حفظ کانال های باز ارتباطی و مدیریت مسئولانه رابطه آمریکا و چین تاکید کردند.

همچنین در اواسط ماه سپتامبر جیک سالیوان و وانگ یی در مالت با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند تا خطوط ارتباطی بین دو کشور برای مدیریت روابط حفظ شود. در این دیدار دو طرف متعهد به حفظ کانال راهبردی ارتباطی و پیگیری تعامل‌های دیگر در سطوح عالی در ماه‌های آینده شدند.

طی یک سال اخیر تنش‌ها بین دو کشور پس از پرواز بالن تحقیقاتی چین بر فراز آسمان آمریکا شدت گرفت. واشنگتن این بالن را که در ایالت مونتانا مشاهده شد، ساقط کرد.

همچنین دیدار مقام‌های ارشد آمریکا از جمله رئیس مجلس نمایندگان این کشور با رئیس تایوان که چین آن را بخشی از سرزمین اصلی خود می‌داند، باعث اوج گرفتن تنش‌ها شده است.

تمام تلاش های انجام شده برای کاهش تنش های فی مابین در حالی صورت می گیرد که سه روز پیش وزارت دفاع چین گزارش سالانه پنتاگون، در مورد وضعیت کشورش را محکوم کرد و این گزارش را عامل انحراف سیاست امنیتی و استراتژی نظامی پکن دانست.

وو چیان سخنگوی وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای اظهار کرد: ما مراتب نارضایتی عمیق و مخالفت شدید خود را با این گزارش اعلام می‌کنیم. در این گزارش درباره تهدید نظامی غیرواقعی چین فضاسازی و بزرگ‌نمایی شده است.

اما وی تصریح کرد مشکلات و موانع پیشِ‌روی دو کشور، از سوی واشنگتن ایجاد شده است. واشنگتن وانمود می‌کند که گیج شده است در حالی که کارهایی انجام می‌دهد که به منافع امنیتی چین آسیب می‌رساند اما همزمان خواستار مدیریت بحران و تقویت ارتباطات بین دو کشور است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

معرفی شطرنج بازان برتر خوزستان
خطیب: خواب‌های آشفته فتنه‌گران علیه دین و انقلاب هرگز تعبیر نخواهد شد
اعزام کشتی نفتکش افراماکس ۲ برای انجام آزمایش‌های دریایی به خلیج فارس
مأموریت به کمیسیون کشاورزی برای بررسی علت فساد ۶ هزار تن نهاده دامی در کشور
از ۲۳ اردیبهشت‌ماه، برگزاری امتحانات مدارس خوزستان
واکنش کاخ سفید به تمدید ۲ روزه آتش بس بین حماس و اسرائیل
تقدیر از مدال آور قایقرانی جهان
طرح های آبرسانی به ۳۵ روستای شهرستان آبادان
درآمد نفتی ایران امسال ۸ برابر شد
تولید سالانه یکهزار تن بذر کلزا در خوزستان

سرخط اخبار کل

1400060214122511823467434
9967411_888
11194379_474
8538704_238
169615859
169657264

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *