پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

تلاش برای جمع آوری سازه‌های غیرمجاز در قبرستان تاریخی شهسوار ایذه

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان توضیحاتی درخصوص سایبان‌های نصب شده غیرمجاز در قبرستان تاریخی شهسوار ایذه و برنامه‌ها برای برچیدن آنها ارائه داد.

به گزارش گروه شهرستانی جوانان خوز، سیدمحسن حسینی گفت: محوطه قبرستان شهسوار ایذه یکی از محوطه‌های بسیار مهم و ارزشمند از دوران اسلامی و تاریخی است که در این محوطه علاوه بر وجود آثار و کتیبه‌هایی که در دل کوه نقش بسته شده و تاریخی هستند، شیرسنگی‌هایی نیز به عنوان نماد فرهنگی رخ‌نمایی می‌کنند که به ثبت‌ملی نیز رسیده‌اند.

وی با بیان این‌که تا چندی پیش در این محوطه تدفین‌های جدید انجام می‌شد، افزود: در تفاهم‌نامه منعقدشده میان مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپیر ایذه و دهیار منطقه و با همکاری مردم محلی، از تدفین‌های جدید جلوگیری شد و درحال حاضر تدفینی در منطقه صورت نمی‌گیرد.

حسینی ادامه داد: دلیل این انعقاد تفاهم‌نامه یادشده این بود که انجام تدفین‌های جدید و تردد زیاد به محل باعث تخریب قبرستان تاریخی و آثار شیرسنگی‌های موجود که نماد ارزشمند قوم بختیاری است می‌شد.

وی با اشاره به نصب سازه‌های فلزی و دیواره‌های بتنی توسط مردم محلی در قبرستان تاریخی شهسوار ایذه، گفت: فعلاً اولویت ما حل موضوع به صورت مسالمت‌آمیز است، اما قانون حق پیگیری موضوع از راه قضایی را نیز برای ما محفوظ قرار داده است، زیرا براساس قانون عرصه و حریم محوطه‌های تاریخی، نصب هرگونه سازه بدون مجوز میراث‌فرهنگی که منظر محوطه تاریخی را مخدوش کند ممنوع است.

وی می‌گوید: باوجود جلوگیری از تدفین‌ها جدید مردم برای امواتی که پیش از انعقاد تفاهم‌نامه در محل دفن کرده بودند، یکسری سایه‌بان‌های فلزی و دیوار‌های بتنی تعبیه کرده‌اند که متأسفانه طی روز‌های گذشته این اتفاق بار دیگر و اینبار در وسعت برزگتر اتفاق افتاد و شاهد ساخت و نصب سایبان‌های فلزی و دیوار‌های بتنی در این محوطه تاریخی بودیم که بی‌درنگ مدیر پایگاه به محل مراجعه و ضمن تذکر بابت این اقدام، از ادامه کار جلوگیری کرد و نصب سایبان‌ها متوقف می‌شود.

حسینی با تأکید بر این‌که براساس قانون عرصه و حریم محوطه‌های تاریخی، نصب هرگونه سازه بدون مجوز میراث‌فرهنگی که منظر محوطه تاریخی را مخدوش کند ممنوع است، اضافه کرد: از همین‌رو، ما نیز از طریق یگان حفاظت میراث‌فرهنگی ورود و کار را متوقف کردیم و اولویت ما این است که موضوع مسالمت‌آمیز حل و فصل شود چراکه منطقه یادشده، منطقه‌ای عشایری است و خود مردم محلی نیز به نوعی حافظ آثار هستند.

وی با رد وارد شدن هرگونه خسارت به محوطه و همچنین انجام تدفین جدید، گفت: موضوع مورد بحث فقط مخدوش شدن منظر فرهنگی محوطه قبرستان شهسوار به دلیل نصب این سازه‌های فلزی و بتنی است که بدون هیچ‌گونه خسارتی هم قابل جمع‌آوری هستند.

حسینی با اشاره به این‌که ما حافظ ارزش‌های فرهنگی کشور هستیم، افزود: محوطه‌های تاریخی ثبت‌ملی و دارای عرصه و حریم، ضوابطی دارند که ما و مردم باید این ضوابط را مدنظر قرار دهیم و رعایت کنیم که البته با فرهنگ غنی که از مردم منطقه سراغ داریم و همچنین اعتقادات و درک آنها از قانون و آثار تاریخی، مطمئن هستیم که خود مردم بانی برچیده شدن این سازه‌ها از عرصه و حریم قبرستان شهسوار خواهند شد و ما نیز فعلاً پرونده قضایی برای این موضوع باز نکرده‌ایم.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان با بیان این‌که اقدام انجام‌شده از سوی مردم در نصب این سایبان‌ها، قطعاً از روی ناآگاهی نسبت به ضوابط و قوانین بوده است، ادامه داد: مردم ایذه و به‌طور کلی قوم بختیاری، مردمی هستند که همواره به قانون احترام می‌گذارند و ارزش زیادی نیز برای آثار تاریخی قائل و مقید به حفظ آثار تاریخی هستند، زیرا همین قبرستان تاریخی و شیرسنگی‌های موجود درآن متعلق به خود آنها و هویت آنها است و ما امیدواریم طی روز‌های آتی با یک تعامل دوطرفه، این موضوع با یاری خدا حل شود.

گورستان و زیارتگاه شهسوار از منابع مهم میراث‌فرهنگی کشور است که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این گورستان یکی از غنی‌ترین منابع وجود شیر‌های سنگی بختیاری در استان خوزستان است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

بافت تاریخی اهواز نیازمند حفاظت جمعی
کشف بیش از ۴۴ میلیارد ریال کالای قاچاق در اندیمشک
صف ۴۱ کشتی در بنادر برای تخلیه کالاهای اساسی
ثبت‌نام نهایی ۵۷۰ نفر در انتخابات مجلس از صبح امروز تاکنون
صفر تا صد نحوه دهک‌بندی خانوارها، پرداخت یارانه‌های نقدی و جداسازی یارانه
کدام بانک‌ها «سهام» را بعنوان وثیقه قبول می‌کنند؟
استاندار خوزستان ؛ پل عنافچه هدیه ارتش به مردم است/ اختصاص اعتبار به پل اصلی عنافچه در سفر دوم هیئت دولت به خوزستان
اعزام ۶ ملی پوش خوزستانی کشتی فرنگی به مسابقات جهانی بلگراد
وزنه‌برداری قهرمانی آسیا| ۶ مدال برای ایران در دسته فوق سنگین
محافظ امام زیر رگبار یوزی گروه فرقان

سرخط اخبار کل

8763272_257
139812101249539619808454
10305830_169
169619683
IMG_20230715_230419_183
169532137

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *