پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

تفسیر جامعه شناختی ضرب المثل های بختیاری

امروزه که اکثر جوانان بی تفاوت از کنار پیشینه ی جامعه ای که از آن آمده اند میگذرند، نویسنده جوانی با گردآوری ضرب المثلهای ایلی شناخته شده سعی در زنده نگه داشتن فرهنگ سابق نموده است.

هر جامعه ای سوابقی دارد که برای آن جامعه و بازماندگان و نسلهای آینده آن قابل توجه میباشد. منظور از این سوابق فرهنگ است. در این میان افرادی وجود دارند که علایق خاصی به شناخت جوامعی غیر از جامعه خود دارند و در همین جهت به تحقیق و مطالعه و پرس و جو در مورد سایر جوامع میپردازند. یکی از فرهنگهای غنی هر جامعه ای که بدون شک برای هر علاقه مندی که به دنبال شناخت آن فرهنگ است، ضرب المثلهای به کار رفته در آن جامعه به زبان و گویش خاص آن منطقه میباشد. کتابی که پیش رو دارید با نام «تفسیر جامعه شناختی ضرب المثلهای بختیاری» به نویسندگی «امیر علیزاده» به بررسی و تفسیر ضرب المثلهای  به کار رفته از گذشته در ایل بختیاری میپردازد.

تفسیر جامعه شناختی ضرب المثل های بختیاری

نویسنده در این کتاب ابتدا در مورد قدمت و نقش ضرب المثل و سپس ضرب المثل در زبان و فرهنگ پارسی صحبت میکند. بعد از آن به ایل بختیاری پرداخته و قلمرو سکونت آن را عنوان میکند. سپس با گفتگو در مورد جامعه شناسی تفسیری، بحث را با بیان بخشی از ضرب المثلهای بختیاری و معانی و همچنین راهنمای آوا نگاری آنها ادامه میدهد.

این کتاب توسط «انتشارات ارشدان» به چاپ رسیده است و در اختیار علاقه مندان و فرهنگ دوستان قرار گرفته است.

یکی از ضرب المثلهای آورده شده در این کتاب:

اَورِشُم بوریک اِبو اَما نی بُره

awrešom borik ebu âmâ nibore

معنی: نخ ابریشم نازک میشود اما بریده نمیشود.

منظور: ممکن است فشار و ناملایمات فراوانی به افراد وارد شود اما آنها در مقابل سختیها استقامت و تحمل مینمایند تا مشکلات را پشت سر گذارند.

»این ضرب المثل جنبه اجتماعی برای افراد با اصالت و یا جسور را نیز دارد، همچنین جنبه روان شناختی و دادن انگیزه برای افراد در مواقع سختی از طرف بزرگان فامیل و پژوهندگان.«

درباره نویسنده:

امیر علیزاده در تاریخ بیست و یک فروردین هزار و سیصد و هفتاد متولد شد، او اکنون ساکن اهواز بوده و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته ی جامعه شناسی از دانشگاه خوارزمی تهران میباشد و در شرکت لوله سازی شهر اهواز مشغول به کار  و البته در برخی از حوزه های فرهنگی و اجتماعی نیز فعالیت دارد. ایشان بر حسب علاقه ای که داشت در مجالس بزرگان ایل بختیاری حضور پیدا میکرد و از تجارب و فرهنگ آن بزرگان بهره میجست و در همین راستا موفق به جمع آوری ضرب المثلهای بختیاری شد که از دوران نوجوانی از پدر بزرگ خود شنیده بود و سپس موفق به چاپ کتاب حاضر شد. او هدف خود را در این باره علاقه به موضوعات این چنینی و ترویج فرهنگ ایل بختیاری عنوان میکند. همچنین وی کتاب خود را برای افراد علاقه مند به موضوعات فرهنگی و اجتماعی مناسب میداند. جدا از مبحث کتاب از امیر علیزاده سوال شد که به چه ورزشهایی علاقه دارد و او در پاسخ از فوتبال و بدنسازی نام برد.

علاقه مندان و مخاطبان میتوانند برای برقرای ارتباط با این مولف جوان از راههای ارتباطی زیر استفاده کنند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

زندگینامه شهید اکبر آقا‌بابایی (۱۳۴۰ - ۱۳۷۵)
عملیات استشهادی جدید در کرانه باختری /۴ شهرک نشین صهیونیست زخمی شدند
جهان | عناوین روزنامه‌های مطرح جهان؛ اول سپتامبر ۲۰۲۲
محمد:مردم حلاوت معافیت گمرکی را احساس نمی‌کنند/ قوانین خلق‌الساعه مانع حضور سرمایه‌گذار می‌شود
همکاری‌ دانشگاه‌های ارتش افزایش می‌یابد
تسهیل اسکان زائران با همکاری سپاه در خوزستان
تسهیل مبادلات تجاری با توسعه فعالیت بازارچه‌‎های مرزی
منظور: آیین نامه حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ در هیئت دولت تصویب شد
شورای داوری خانه تئاتر آغاز به کار کرد
دستگیری سارق مشاعات در اهواز

سرخط اخبار کل

9517792_201
9576443_906
11081541_640
IMG_20240515_211523_475
IMG_۲۰۲۴۰۶۰۷_۲۳۲۰۴۴
9695758_999

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *