پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

بولتون: ترامپ مصمم به خروج از ناتو است

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا با تاکید بر اینکه ترامپ مصمم به خروج از ناتو است گفت که وی در صورت عهده داری مجدد ریاست جمهوری آمریکا می تواند به ناتو پشت کند.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز، جان بولتون، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد که هم چنین به عنوان مشاور امنیت ملی بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکاخدمت کرده در گفتگویی با اس ار اف سوئیس اعلام کرد که اگر ترامپ دوباره انتخاب شود، می تواند به ناتو پشت کند.

وی در ادامه گفت: من فکر می کنم او ( ترامپ) همچنان مصمم به خروج از ناتو است. احتمالاً جنگ اوکراین دلایل بیشتری برای این موضوع به او می دهد – ترامپ چیزهایی را گفته است که اصلاً به نفع اوکراین و ناتو نبود. امیدوارم اشتباه کرده باشم اما برای ترامپ این تصمیم مربوط به امنیت ملی نیست. او فقط کاری را انجام می دهد که فکر می کند برای خودش بهترین است.

بولتون در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ حق دارد به اروپایی ها به دلیل اینکه بیشتر آن ها دو درصد از تولید ناخالص داخلی را در زمینه دفاعی هزینه نمی کنند فشار بیاورد گفت: ترامپ این حق را دارد. من نیز از متحدان اروپایی خود خواسته ام که بیشتر برای دفاع هزینه کنند. ایالات متحده آمریکا حدود ۳.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف دفاع می کند، ولی ما این را از دیگر اعضای ناتو نمی خواهیم.

وی افزود: اما اگر تهدید به همین شکل ادامه پیدا کند، ایالات متحده ممکن است مجبور شود ۵ یا ۶ درصد برای دفاع هزینه کند، همانطور که در زمان رئیس جمهور رونالد ریگان انجام داد. سپس فشار بر سایر اعضای ناتو افزایش خواهد یافت تا حداقل سه یا چهار درصد هزینه کنند.

این مقام سابق آمریکا در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت انتخاب ترامپ، حمایت آمریکا از اوکراین در خطر خواهد بود گفت: این رخ خواهد داد و جای سوالی نیست. ترامپ گفته است که می تواند مشکل اوکراین را در ۲۴ ساعت حل کند. این البته مضحک است. او گفته که رئیس‌جمهور زلنسکی و رئیس‌جمهور پوتین را در یک اتاق می‌نشاند و درباره کل موضوع مذاکره می‌کند.

ترامپ شکست خواهد خورد. اما ترامپ خود را خطاناپذیر اعلام کرده است. احتمالاً ترامپ چیزی را پیشنهاد می کند که برای پوتین و روسیه بسیار سودمند خواهد بود. وی ابراز نگرانی کرد که ترامپ انگشت اتهام را به سمت ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بگیرد.

وی در ادامه این طور گفت که ترامپ مجذوب شیوه حکومت بزرگانی چون پوتین است. آن‌ها هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند و مجبور نیستند دائماً با مجلس یا دادگاه‌ها سر و کار داشته باشند. برخورد با مستبدانی که به طور کامل جمعیت خود را کنترل می کنند برای ترامپ سرگرم کننده تر از برخورد با سیاستمداران غربی است که محدودیت های دموکراتیک دارند.

وی همچنین گفت: ترامپ همچنین دوست دارد مانند شی جینگ پینگ در چین حکومت کند. ترامپ معتقد است که اگر مثلاً رابطه شخصی خوبی با پوتین داشته باشد، روابط آمریکا و روسیه نیز خوب خواهد بود. این مستبدان درک می کنند که باید از منافع ملی خود محافظت کنند. ترامپ این را نمی فهمد.

بولتون در ادامه با این پرسش مواجه شد که گفته می‌شود ترامپ در دور دوم ریاست‌جمهوری خود در کاخ سفید، خود را با مردان وفادار احاطه خواهد کرد. آیا او در دوره دوم لجام گسیخته تر خواهد بود و در پاسخ گفت: بله او گفته است که می خواهد از دشمنانش انتقام بگیرد – و گفت که این کار را برای طرفدارانش انجام می دهد. این امر او را غیرقابل پیش بینی تر و احتمالاً خطرناک تر می کند.

وی افزود: هنگام تصمیم گیری، ترامپ اغلب تنها به آنچه از نظر سیاسی به او کمک می کند توجه می کند. این همان چیزی است که او را در دوره دوم بسیار خطرناک می کند: این آخرین دوره ریاست جمهوری او خواهد بود و دیگر هرگز مجبور نخواهد بود به رای دهندگان پاسخ دهد.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

زاهدی‌وفا بدون حاشیه وزارت کار را مدیریت کرد
بررسی مشکلات بافت تاریخی شهر تشان بهبهان
رونق اقتصاد محلی و گردشگری با ثبت جهانی سرای افضل
رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور سوریه: سوریه در یک جنگ بین‌المللی پیروز شد
کشتی آزاد قهرمانی آسیا| ۳ طلا، یک نقره و یک برنز در روز دوم
واژگونی خودرو سواری در محور اهواز _شوش با ۴ کشته و یک مصدوم
دولت نجات ملی یمن: متجاوزان به یمن، به دنبال فرار از تبعات جنایت‌هایش هستند
برگزاری ویژه‌برنامه تحویل سال در یادمان‌های دفاع مقدس خوزستان
حماس: جنایت اشغالگران، اوضاع را در آستانه انفجار قرار داده است
آشنایی باغداران بهبهانی با ردیابی آفات قرنطینه‌ای خرما

سرخط اخبار کل

169635342
۰۹-۴۰-۱۷-311149_495
IMG_8153-1280x720
168267257182217100-1024x683
8558877_400
10328684_676

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *