پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

«به بلندای آن ردا» داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع)

«به بلندای آن ردا» نوشته سیدمهدی شجاعی داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع) را از زاویه‌ای متفاوت پیش چشم مخاطب گشوده است.

به گزارش گروه فرهنگی جوانان خوز، «به بلندای آن ردا»  نوشته سیدعلی شجاعی با ویراست پنجم از سوی نشر نیستان روانه بازار نشر شده است.

نخستین موضوعی که درباره این رمان باید به آن توجه شود، وجوه دراماتیک تاثیرگذار در روایت داستانی اثر است. «به بلندای آن ردا» از یک اتفاق داستانی شروع می­‌‌شود که تا پیش از این کمتر در منابع داستانی و تاریخی درباره آن سخنی به میان آورده شده است و در کنار آن نویسنده زاویه دیدی را برای بیان آن برگزیده است که تا قبل از آن سابقه و جرات حرکت به سمت آن وجود نداشته یا کمتر دیده شده است.

بر همین اساس این اثر داستانی از نخستین سطرهای خود با روایت صحبت مأمون؛ خلیفه عباسی و معشوقه‌اش آغاز می‌شود. معشوقه که در بستر بیماری است و مأمون را وادار می کند که تا درباره اشتباهاتش از زمان آغاز ولایت عهدی تا شهادت امام رضا(ع)، به او توضیح دهد و توجیهات مأمون در کنار سوال و جواب­‌های معشوقه است که در ادامه برای مخاطب این اثر محکمه‌ای را می‌گشاید که در آن مأمون در مقابل وجدان بیدار جامعه مخاطب داستان به محاکمه کشیده می­‌شود.

از سوی دیگر بر خلاف تصور، مخاطب این کتاب برای نخستین بار از زاویه شقی‌ترین مرد زیسته در دوران زندگی امام رضا (ع) به شرح زندگی و کرامات وی می‌پردازد و همین مسئله روایت داستانی این کتاب را بسیار خواندنی‌تر از آثار مشابهی کرده است که در صدد شرح  زندگی امام رضا(ع) برآمده‌اند. از همین زاویه متن این کتاب انباشته از فلاش بک‌هایی است که در دل روایت‌های داستانی این کتاب به زیبایی مخاطب را با سیر تاریخی زندگی امام رضا(ع) و فراز و فرودهایش آشنا می­‌کند. نویسنده در این راه با تغییر زاویه دید خود توانسته با هنرمندی تمام و با استفاده از مستندات تاریخی متعدد، داستانی رئال و البته جزئی‌نگر و بسیار کامل از شرح زندگانی امام هشتم را بازگو کند.

بیشتر بخوانید

«به بلندای آن ردا» اما جدای از این، از زبانی فاخر نیز بهره می‌برد؛ زبانی که اگرچه در متون تاریخ و روایی از این دست می­‌توان نشانی از آن گرفت، اما در تجربه شجاعی با تغییراتی چند قوام بیشتری به دست آورده است.

شجاعی در این داستان و با بهره‌گیری از شیوه روایت داستانی تاریخ و در ضمن بهره‌گیری از فضاسازی‌های مختص آن، به زبانی عاشقانه و پر احساس دست یافته که مخاطبانش تا پیش از این در چنین متن‌هایی کمتر تجربه کرده‌‌اند. از سوی دیگر این زبان تاریخی با وجود پایبندی به قواعد بیانی بسیار ساده و با بهره‌گیری از اصطلاحات و عبارت قابل فهم تدوین شده است. در کنار این مسئله بهره‌مندی نویسنده از توصیف‌هایی جزئی و دقیق و کارساز متن او را به شدت دقیق و در عین حال دلنشین و قابل اعتنا کرده است و خوانش آن را نیز به تبع آن برای مخاطب بسیار ساده و دلچسب قرار داده است.

با چنین توصیفاتی است که می توان «به بلندای آن ردا» را یک تجربه استثنایی در خلق رمان دینی به شمار آورد که خوانش آن جدای از لذت­بخش بودن، به صورتی فشرده سیری تاریخی از زندگی و سیره سیاسی و اجتماعی امام هشتم را با زاویه دیدی بدیع روایت می کند و همزمان با آن بیان هنرمندانه از زیست ایشان را نیز به رخ مخاطبانش و سایر نویسندگان این ژانر می کشاند؛ بیانی که نه به دنبال فخر فروشی است و به رخ کشیدن توانمندی­های تکنیکی؛ و نه چنان شیفته محتوای روایت است که شیوه بیان آن را فدای مضمون کند.

انتشارات نیستان چاپ پنجم این رمان را در ۱۵۶ صفحه به قیمت ۴۴ هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار اهواز، یکم مهرماه ۱۴۰۲
امیدیه میزبان شهید گمنام دفاع مقدس می‌شود
هشدار نارنجی تقویت سامانه بارشی در خوزستان
وزارت دفاع هنرستان تاسیس می‌کند
حضور تروریست‌ها در کردستان عراق بر خلاف منافع دو کشور است
تامین اعتبار بیمه هنرمندان صنایع دستی
انجام تعمیرات سالیانه سد مسجدسلیمان
تکرار داستان آتش‌سوزی در بخش عراقی هورالعظیم
قهرمانی پالایش وپخش آبادان درنیم فصل سوپر لیگ فوتسال بانوان
لزوم توجه والدین به سن طلایی کاشت حلزون برای کودکان

سرخط اخبار کل

9757434_780
ambulance2
9535708_239
8531753_874
1401013104094832825169574
1401102115172940626824284

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *