پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

پهلوگیری ناوگروه‌های استراتژیک ارتش در منطقه سوم دریایی + فیلم

فرمانده منطقه سوم دریایی «نبوت» از پهلوگیری ناوگروه‌های استراتژیک ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه سوم دریایی خبر داد و گفت: ‌ایران در ساخت زیردریایی راه ۱۰۰ساله را ۳۰ساله پیمود.

گزارش گروه خبری جوانان‌خوز از سواحل مکران به نقل از خبرگزاری تسنیم، خبرنگاران تسنیم در راستای تبیین دستاورهای کم‌نظیر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران سراغ دریاداردوم حسین حسنی فرمانده منطقه سوم دریایی «نبوت» کنارک رفته‌اند تا کم‌وکیف فعالیت‌های نیروی دریایی در سواحل مکران را جویا شوند.

دریاداردوم حسین حسنی در این ارتباط در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: سال ۱۳۷۱ نخستین فروند زیردریایی کلاس “طارق” وارد مجموعه ناوگان جنوب کشور شد و در بندرعباس استقرار پیدا کرد؛ ما در این حوزه مسیر را به‌نحوی پیمودیم که در طول ۳۰ سال از نظر تکنولوژی ساخت زیردریایی به جایی رسیدیم که امروز در پروژه “اربعین” ساخت زیردریایی “میجت” را تمام کرده‌ایم و در زمان حاضر در دو منطقه مهم ناوگان جنوب در حال انجام مأموریت است.

فرمانده منطقه سوم دریایی «نبوت» کنارک ادامه داد: بعد از آن ما برای ساخت زیردریایی نیمه‌سنگین کلاس “فاتح” اقدام کردیم که اکنون تحویل نیروی دریایی شده و در حال انجام مأموریت است و با این رویه ساخت زیردریایی کلاس سنگین را در آینده نزدیک توسط متخصصان داخلی شاهد خواهیم بود.

وی اضافه کرد: این مسیر را با شتاب بی‌نظیری پیموده‌ایم به‌نحوی که شاهد هستیم اگر دیگر کشورها در حوزه زیرسطحی ۱۰۰ سال فعالیت داشته‌اند تا به تکنولوژی تولید زیرسطحی برسند، جمهوری اسلامی این مسیر را ۳۰ساله پیموده و امروز از معدود کشورهایی است که از طریق بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت دفاع و نیروی دریایی ارتش این قابلیت و توانمندی را پیدا کرده است و زیردریایی تولید می‌کند.

دریاداردوم حسنی گفت: با توجه به اینکه اخیراً آمایش یک سری یگان‌های رزمی بزرگ در نیروی دریایی صورت گرفت و در این منطقه مستقر شدند، به‌زودی یگان‌های کاملاً ساخت داخل از جمله ناوشکن “سهند” که در ناوگروه تاریخ‌ساز ۷۵ که توانستند ۴۶ هزار کیلومتر را از زیر آفریقا دور بزنند و رفتند سمت اقیانوس اطلس، دریای شمال، خلیج فنلاند و تا سن‌پترزبورگ رفتند، جزو یگان‌های رزمی این منطقه قرار می‌گیرد و در آینده نیز یگان‌های دیگری به این منطقه خواهند پیوست.

فرمانده منطقه سوم دریایی «نبوت» کنارک افزود: خوشبختانه در ۸۱ ناوگروهی که در حدود ۱۵ سال گذشته تشکیل شده و به خلیج عدن، دریای زرد، خلیج مالاکا و شمال اقیانوس هند در مدار ۱۰ درجه اعزام شده‌اند، ناوشکن “شهید دریابان بایندر” و “شهید دریابان نقدی” و ناوپشتیبان رزمی بندرعباس در ۳۴ مورد آن حضور داشته‌اند و حدود ۵۰ درصد ناوگروه‌های تشکیل و اعزام شده یک عنصرش از عناصر منطقه سوم نبوت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است.

دریادار حسنی بیان کرد: ناوبندر “مکران” که تقریباً دو سال است در نیروی دریایی در حال انجام مأموریت است نیز در آینده یکی از ناوهای پشتیبانی رزمی خواهد بود و به‌عبارتی خودش یک بندر محسوب می‌شود که می‌تواند ناوگروه‌های تشکیل و اعزام شده در دریاها را در هر جا نیروی دریایی لازم بداند پشتیبانی کند و جزو آمایش سرزمینی این منطقه است که در آینده اینجا مستقر خواهد شد و با توجه به وضعیت بندری ما اگر شرایط ایجاب کند در لنگرگاه مستقر و برای پشتیبانی ناوگروه‌ها اعزام می‌شود.

وی ادامه داد: پهلوگیری این ناو مفهوم ندارد و همواره باید در لنگرگاه پشتیبانی شود و در دریا باشد تا ناوگروه‌ها را در هر اقیانوسی بخواهیم پشتیبانی کند که اگر ذخایر لازم در آن موجود باشد می‌تواند کره زمین را دو تا سه بار دور بزند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

استاندار خوزستان در نشستی با سفرای ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی در ایران عنوان کرد؛
سرلشکر باقری: تغییرات در مرزهای کشورهای منطقه را تحمل نمی کنیم
با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان جلسه بررسی اکوسیستم نوآوری برگزار شد+گزارش تصویری
قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
ماجرای شرطی که حاج‌قاسم با محافظانش گذاشته بود
کتابچه سرمایه‌گذاری در بافت‌های تاریخی شوشتر تدوین شد
اطلاعیه سپاه خوزستان به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر
محدودیتی در صادرات و واردات تجهیزات نظامی نداریم
اطلاعیه قطع گاز در بهبهان
رونمایی از ۶ کتاب با موضوع پایداری مردم دزفول

سرخط اخبار کل

8578366_759
8481669_926
IMG_20230503_213919_854-1024x682
9567463_982
9561112_926
resized_8482442_204

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *