پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

بایدن: بعید است بحران اقتصادی چین باعث تهاجم به تایوان شود

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد بعید به نظر می‌رسد که بحران اقتصادی چین باعث تهاجم این کشور به تایوان شود.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد که طی چند ماه اخیر گفتگوهایی را در سطح عالی با مقامات چین داشته و بعید به نظر می رسد که بحران اقتصادی چین باعث تهاجم این کشور به تایوان شود.

وی افزود: در تاریخ ۲ نوامبر سال گذشته با شی جین پینگ رئیس جمهور چین و امسال در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در دهلی نو با لی چیانگ که به جای رئیس جمهور شی در این نشست شرکت کرده بود، گفتگو کرده است. این دیدارها در عالی ترین سطح و بین سران دو قدرت بزرگ جهان در حدود ۱۰ ماه گذشته و از زمانی که بایدن و شی در نشست سال گذشته گروه ۲۰ در بالی اندونزی با یکدیگر دیدار کردند، برگزار شده است.

براساس این گزارش، نخست وزیر لی و رئیس جمهور بایدن در نشست سران گروه ۲۰ در دهلی نو با یکدیگر دیدار رسمی نداشتند اما گفتگوها و رو در رویی های برنامه ریزی نشده در حاشیه این نشست ها امری عادی است.

رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران در ویتنام تصریح کرد تیم و کارکنان من هنوز با افراد و کابینه رئیس جمهور شی دیدار می‌کنند و من نیز با نخست وزیر و مرد شماره ۲ این کشور در هند گفتگویی داشتم.

وی خاطرنشان کرد ما درباره صلح و ثبات در نیمکره جنوبی صحبت کردیم و اینکه این محلی مناقشه برانگیز نیست.

رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد اقتصاد آمریکا قوی ترین اقتصاد جهان است و رشد اقتصادی چین به دلیل سیاست های این کشور و اقتصاد ضعیف جهانی، آهسته شده است.

بایدن همچنین شرایط اقتصادی چین را به دلیل مشکلات مربوط به بخش مسکن و نرخ بیکاری بالای جوانان این کشور بحرانی خواند.

وی در حالی این اظهارات را بیان کرد که براساس تازه ترین نظرسنجی های انجام شده، شرایط پیچیده اقتصادی و تورم از اصلی ترین عوامل نگرانی رای دهندگان آمریکایی در انتخابات ۲۰۲۴ است.

بایدن روز گذشته و پس از پایان اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو، این کشور را به مقصد ویتنام ترک کرد.

وی در این کشور توافقی در زمینه نیمه‌هادی‌ها و مواد معدنی با ویتنام منعقد کرد و این در شرایطی است که ایالات متحده راهبردی جنوب شرقی آسیا خود را با هدف تقابل با چین و روسیه به بالاترین سطح دیپلماتیک خود رسانده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا و ویتنام برای کمک به گسترش ظرفیت در بین شرکای قابل اعتماد، یک توافق در زمینه زنجیره‌های تامین نیمه‌هادی امضا کردند.

به عنوان یک کشور کلیدی در راهبرد واشنگتن برای تقابل با چین در زمینه‌های زنجیره‌های تامین، آمریکا ماه‌ها به دنبال بالا بردن سطح روابط خود با ویتنام بود.

در حال حاضر یکی از بزرگترین چالش های چین با آمریکا در دریای چین جنوبی بر سر موضوع استقلال تایوان است. پکن همواره از تمامی کشورها می خواهد تا به اصل چین واحد احترام گذاشته و از ایجاد تنش در این منطقه خودداری کنند.

چین همواره ادعا می‌کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از سه سال گذشته تاکنون با انجام عملیات‌های نظامی در نزدیکی این جزیره و در پاسخ به آنچه که تبانی و توطئه بین نیروهای جدایی طلب تایوان و آمریکا می داند، تلاش کرده تا تایوان را تحت سلطه خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

تایوان از سال ۱۹۴۹ توسط دولت محلی اداره می شود. از آن زمان تایوان پرچم و برخی دیگر نشانه های جمهوری خلق چین را که در سرزمین اصلی چین وجود داشت، تا پیش از به قدرت رسیدن حزب کمونیست در چین حفظ کرده بود. پکن همواره این جزیره را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین مادری چین می داند و این موضع مورد حمایت بسیاری از کشورها از جمله روسیه است.

آمریکا در سال ۱۹۷۹ درحالی که رسماً روابط دیپلماتیک با دولت چین برقرار کرد، روابط با تایوان را کنار گذاشت. درحالی که آمریکا بر سیاست “چین واحد” تأکید دارد، ادعای حاکمیت چین بر تایوان را تأیید نمی‌کند و حامی نظامی کلیدی تایپه باقی مانده است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

تولید دوباره نفت از چاه شماره ۲۲ میدان آزادگان شمالی
بازماندن ملی‌پوشان پاراتکواندو از حضور در مکزیک به دلیل عدم صدور روادید
پیام مشترک سرلشکر سلامی و نماینده، ولی فقیه در سپاه؛ تعالی معنوی پاسداران مهم‌ترین عامل قدرت نرم سپاه است
سردار زاهدی از فرماندهان سپاه قدس به شهادت رسید
حماس: جنایت اشغالگران، اوضاع را در آستانه انفجار قرار داده است
عنوان سوم تیم مناطق نفتخیز جنوب
استاندار خوزستان در رژه حماسی نیروهای مسلح؛
حماس: تعرض به مسجدالاقصی به مثابه بازی با آتش است
توزیع بسته های کمک مومنانه در شوش
دهم ذی‌القعده روز بزرگداشت آقا سبزقبا علیه السلام

سرخط اخبار کل

9571894_542
10165297_884
1401033006522943025548894
1401010211564081425021674
170339892
13981202001290_Test_PhotoN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *