پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

افزایش مصالحه پرونده‌های قصاص در خوزستان

رئیس کل دادگستری خوزستان از افزایش ۴۹ درصدی مصالحه در پرونده‌های قصاص نفس در سال گذشته در استان خبر داد.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز، علی دهقانی در جلسه کارگروه تعیین تکلیف پرونده‌های محکوم به قصاص گفت: سال گذشته ۹۱ پرونده قصاص نفس منتهی به سازش شد و این در حالی است که سال قبل از آن این رقم ۶۱ فقره بوده است.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه تعیین تکلیف پرونده‌های این محکومان در هشت ماه گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است، بیان کرد: برخی محکومان قصاص سال‌هاست که در زندان هستند و لازم است در این کارگروه تدابیر مقتضی جهت تعیین تکلیف آن‌ها اتخاذ و دادستان‌ها و دادیاران اجرای احکام با نظارت مستمر، اقدامات قانونی را معمول و نتیجه را به کارگروه اعلام کنند.

وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی، افزود: در کنار اقداماتی که برای سازش انجام می‌شود، باید منشاء اصلی درگیری نیز بررسی و از گسترش دعوا پیشگیری شود؛ ضمن ارائه راهکار‌های پیشگیرانه، با استفاده از همه ظرفیت‌های محلی، دستگاه‌ها و نهاد‌های حاکمیتی از ادامه اختلافات، تبعات منفی آن و آسیب به امنیت جامعه جلوگیری کرد.

دهقانی اظهار کرد: منشاء برخی درگیری‌ها عواملی است که باید با آن نیز قاطعانه برخورد شود تا شاهد تکرار این گونه جرائم در استان نباشیم و با قاطعیت همراه با سرعت و دقت لازم با مرتکبین جرائم خشونت‌آمیز برخورد صورت گیرد.

وی با اشاره به پیشینه فرهنگ صلح و سازش در استان خوزستان، گفت: سال گذشته با بهره‌گیری از اعتقادات عمیق مردم استان در دو پویش «به حرمت امام علی (ع) می‌بخشم» و «به حرمت امام حسین (ع) می‌بخشم»، پرونده‌های قصاص متعددی به صلح و سازش انجامید.

رئیس کل دادگستری خوزستان ادامه داد: همچنین در مدت ۲ ماه اخیر، هشت مورد رضایت قطعی در پرونده‌های قصاص نفس، ۷۱ فقره سازش در پرونده‌های نزاع و درگیری، ۱۰ فقره مصالحه در پرونده‌های اختلافات ملکی، ۱۰ فقره سازش در پرونده‌های اختلاف ملکی و کشاورزی، ۱۳۰ فقره سازش در پرونده‌های دعاوی مالی و ۱۳۸ فقره مصالحه در پرونده‌های اختلافات خانوادگی اخذ و زمینه آزادی ۱۷۹ زندانی با همکاری صلح‌یاران اداره کل زندان‌های استان و شورا‌های حل اختلاف مستقر در زندان فراهم شد که جای تقدیر دارد.

دهقانی از روسا و دادستان‌ها و قضات ناظر زندان حوزه‌های قضایی استان نیز خواست تا با سرکشی به ندامتگاه‌های استان، پرونده محکومان به قصاص را مورد بررسی قرار دهند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

نایب قهرمانی تیم بوکس جوانان خوزستان
لزوم اختصاص رساله ها و پایان‌نامه های تحصیلات تکمیلی به مسائل و چالش‌های استان
سفیر سابق اسرائیل در ایتالیا: تنها هدف ما ویران کردن غزه است
پذیرش ۱۹۲ دانشجوی استعداد‌های درخشان در دانشگاه شهید چمران اهواز
نخستین جشنواره جهانی شعر مقاومت آغاز به کار کرد
گشایش سومین نمایشگاه توانمندی‌‌های روستائیان و عشایر خوزستان
تداوم شرجی نفس‌گیر در استان خوزستان
پهلوگیری ۲۸۹ فروند کشتی در بندر امام خمینی
افتتاح مدرسه هفت کلاسه راه ایمان شادگان
سوال از امیرعبداللهیان و ضرغامی در دستور کار مجلس

سرخط اخبار کل

10314417_399
2632970
9783922_154
169904334
169657584
169922303

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *