وی در ابتدای این نشست اظهار داشت: مردم خوزستان به عنوان موکب‌داران اربعین حسینی ضمن پذیرایی،  وظیفه بدرقه و استقبال از زائران اباعبدالله (ع) را برعهده دارند و افزون بر اینکه خود راهپیمایی با عظمتی برگزار می‌کنند؛ پذیرای زائران داخلی و خارجی هستند.

حسینی محراب با تأکید بر توجه به شریان‌های اصلی استان بیان داشت: در برنامه‌ریزی‌های عمرانی سفر رئیس جمهور و بودجه ۱۴۰۲ اعتبارات لازم برای این مسیرها دیده شده است؛ با فعالیت مجموعه راه و شهرسازی بخش وسیعی از دو مسیر اصلی خرمشهر_ اهواز و بستان_ عبدالخان تعریض و ایمن‌سازی شود.

استاندار خوزستان بر ترمیم، لکه‌گیری و روشنایی تمامی مسیرهای حرکت زائران تأکید کرد و بیان داشت: حضور پلیس راه در مسیرهای حادثه خیز از ملزومات است، فرماندهان مناطقی را که دارای بیشترین تصادفات هستند؛ شناسایی کنند در برخی از این مناطق موکب، ایستگاه صلواتی و اجتماعی از نیروهای اورژانس، هلال احمر و امدادی مستقر شوند.

وی با اشاره به بهره‌گیری از تجرییات گذشته استفاده از هشداردهنده‌ها هنگام حضور زائران راهیان نور و مهمانان نوروزی در استان خاطر نشان کرد: آموزش‌های لازم از طریق انتشار و ساخت انیمیشن، تبلیغات، زیرنویس‌های تلوزیونی و فیلم‌های کوتاه جهت توجیه افکار عمومی به مردم ارائه شود.

حسینی محراب افزود: مجموعه راه و شهرسازی اقدامات لازم را درخصوص جداسازی مسیرهایی که به تازگی تعریض شده‌اند؛ انجام دهند.

استاندار خوزستان ادامه داد: مشکلات احصاء شده از سال گذشته در خصوص اربعین نباید امسال رخ دهد؛ اجازه نخواهیم داد که هیچ مانعی در استان وجود داشته باشد.

وی درخصوص واژگونی خودرو‌ها بر اثر خستگی رانندگان تصریح کرد:  نباید بگذاریم که حتی یک نفر هم مجروح شود؛ استقرار مواکب در مسیرهای پرحادثه و توجیه مردم صورت گیرد.

حسینی محراب ناایمن بودن برخی از خودروها را علت تلفات در سانحه تصادفات دانست و گفت: امکان تردد یا منع آن برای همه به صورت یکسان دیده شود و هیچ تبعیضی نباید وجود داشته باشد.

استاندار خوزستان پیرامون مباحث فرهنگی اربعین حسینی ابراز داشت: توجهات لازم به مباحث فرهنگی اربعین صورت گیرد تا بتوانیم بهره لازمه را از این فضای معنوی برای فرزندانمان آماده کنیم.

وی با تأکید بر افزایش تعداد‌ قطار در مبادی حضور زائران جهت جلوگیری از حوادث اظهار داشت: تردد کامیون‌ و تریلی‌ها در این ایام مدیریت شود و تبلیغات لازم و آموزش‌های مربوطه در این زمینه صورت گیرد.

حسینی محراب در پایان بیان داشت: مسیر صادرات از مسیر حرکت زائران جدا شود تا این جریان در زمان پیک حضور زائران قطع نشود.

پایان گزارش/