پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

ادبیات | سه رویکرد اصلی در حوزه شعر انقلاب

نادر بختیاری در آستانه برگزاری هفتمین هفته هنر انقلاب به سه شاخصه مهم در جریان شعر انقلاب اشاره کرد و گفت: گاه برخی از این شاخصه‌ها در دوران انقلاب نضج می‌یابد.

به گزارش گروه فرهنگی مجمع جوانان انقلابی، نادر بختیاری، شاعر و موسیقیدان، در آستانه برگزاری هفتمین هفته هنر انقلاب و معرفی چهره سال هنر انقلاب در پاسخ به اینکه چقدر شعر انقلاب در سال‌های اخیر جریانساز عمل کرده است، گفت: اگر بخواهم به‌طور مشخص درباره شعر انقلاب صحبت کنم، باید بگویم که ما صاحب جریانی به نام شعر انقلاب هستیم که سه شاخصه مهم دارد. یکی از آنها اشعاری است که به واقعه انقلاب اسلامی ایران مربوط است و به مسائلی می‌پردازد که در ۲۲ بهمن سال ۵۷ اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: دومین شاخصه و جریان، اشعاری است که به دفاع مقدس و محور مقاومت و همچنین مسائل پیوسته‌ای نظیر موضوع مدافعان حرم می‌پردازد که در سال‌های اخیر با عنوان شعر مقاومت شناخته می‌شود.

بختیاری شعر آیینی را سومین جریان از شعر انقلاب یاد و اضافه کرد: شاخصه دیگری از شعر انقلاب، اشعار مربوط به اهل بیت(ع) است که اگرچه قبل از انقلاب هم وجود داشته، اما وقتی در زیرمجموعه شعر انقلاب قرار می‌گیرد، نضج می‌یابد. در واقع این نوع شعر در فضای جدیدتر مرتبط با انقلاب اسلامی و مسائل بین‌المللی شکل و ویژگی‌های جدیدی به خود گرفته است.

بختیاری در پاسخ به این پرسش که در هر کدام از این جریان‌ها تا چه اندازه پیشرفت حاصل شده است، گفت: در اینکه در هریک از این‌ها چقدر پیشرفت داشته یا نداشته‌ایم، کار آماری جدی صورت نگرفته است، اما شاخص‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد موج‌هایی در مقاطعی ایجاد شده است و به غیر از شعر مربوط به انقلاب که کنگره‌ها و رویدادهای شعری مربوط به آن کم است و به تبع اشعار زیادی هم درباره‌اش سروده و تولید نشده است، بقیه فعال‌تر هستند.

وی با بیان اینکه در واقع کنگره‌های مربوط به شعر مقاومت، شهدا و سرداران بیشتر برگزار شده است، ادامه داد: اما شاید به این دلیل که خود انقلاب رویدادی مقطعی بوده و به فاصله اندکی پس از آن دفاع مقدس رخ داده است، آثار مشخصاً زیادی درباره ۲۲ بهمن سال ۵۷ تولید نشده است.

بختیاری درباره نقش حوزه هنری در توسعه هنر انقلاب گفت: در حدی که من آثار و فعالیت‌های حوزه هنری را دنبال کرده‌ام، به نظرم می‌رسد که حوزه هنری بیشتر بر موضوع فیلم و سینما متمرکز بوده است؛ البته بر موضوع شعر و ادبیات نیز تمرکز کرده و پیوسته به شعر طنز اهمیت داده است که این نوع شعر نزد مردم محبوب است، جایگاه اجتماعی دارد، باعث سرزندگی مخاطبان شده و موج شعر طنز را رقم زده است که تأثیر مثبتی بر افراد جامعه داشته اما به نظر می‌رسد حوزه هنری می‌تواند در حیطه شعر به صورت تخصصی‌تر هم عمل کند. اگرچه ما در دوران اولیه فعالیت حوزه هنری حضور نداشته‌ایم اما تولیدات آن را دنبال کرده‌ایم. فیلم‌هایی نظیر «عروسی خوبان» و «توبه نصوح» هنوز هم آثاری هستند که با گذشت سال‌ها از تولیدشان به لحاظ محتوا تاثیرگذاری خود را دارند.

بختیاری درباره پیشنهادش برای معرفی چهره سال هنر انقلاب نیز یادآور شد: شاید نتوانم در یک‌سال اخیر فردی را به طور مشخص به عناون هنرمند شاخص معرفی کنم اما کسانی هستند که همیشه حق به گردن ادبیات امروز ما دارند. همچنین جوان‌ترهایی هم هستند که کار خوب تولید کرده و می‌کنند. از میان آنها پیشکسوتانی نظیر علی موسوی گرمارودی، علیرضا قزوه، در حوزه شعر آزاد شمس لنگرودی و نوگراترها نیز شاعرانی هستند که می‌توان از آنها یاد کرد.

وی در پایان به وضعیت سینمای انقلاب اشاره و اضافه کرد: در فیلم و سینما نیز نیاز است به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر شویم. این که فیلم تولید کنیم و به هیچ بازاری راه نیابد، کافی نیست. درباره جشنواره‌ها هم اگرچه اختلاف نظرهایی وجود دارد اما من معتقدم اگر فیلمی از ایران به جشنواره‌های حتی کوچک هم راه یابد و مورد توجه قرار بگیرد، برای کشور تولید کننده یعنی ما یک امتیاز محسوب می‌شود. به نظرم آنچه نهادهایی مثل حوزه هنری کمترمدنظر قرار می دهند، همه جانبه گرایی است. لازم است در حوزه هنری به سلایق مختلف اهمیت داده و برای آن تولید اثر شود. واحد موسیقی حوزه نیاز است تولیدات فعال‌تری داشته باشد. همچنین تنوع سلیقه را لحاظ کند و به مخاطبان خود بیافزاید و این به نفع کلیت فرهنگ و هنر است.

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

روایت ابراهیم یزدی از ۱۶ آذر ۱۳۳۲
اعتیاد عامل رکود اجتماعی و تهدیدی جدی برای سلامت جامعه
از بالا بردن تصویر حاج قاسم در سازمان‌ملل تا پیاده روی مقتدرانه رئیس جمهور
هشدار نارنجی تقویت سامانه بارشی در ارتفاعات خوزستان
عبور از تابستان بدون تنش آبی در خوزستان
مکاتبه فدراسیون فوتبال با AFC و حل مشکل مالکیت سرخابی‌ها
دوره های جهاد تبیین در مدارس خوزستان
زینب کبری (س)؛ الگوی زن «نه شرقی نه غربی»
خوزستان، شادمان در شب میلاد حضرت فاطمه معصومه (س)
نشست شورای اشتغال استان به ریاست استاندار خوزستان برگزار شد + تصاویر

سرخط اخبار کل

9648639_990
10160508_233
9642345_444
8884764_124
IMG_20231008_201011_112
1402033118134593527811544

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *