پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

ابرتورم به ۴ دلیل منتفی است

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ۴ دلیل برای عدم‌تحقق شوک تورمی یا ابرتورم در سال جاری بیان کرد.
به گزارش گروه خبری جوانان خوز ، میثم خسروی، اقتصاددان و کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ابراز کرد: امسال به ۴ دلیل با شوک تورم و ابرتورم مواجه نخواهیم بود؛ اول اینکه سیاستی شبیه حذف ارز ترجیحی که سال گذشته انجام شد، انجام نمی‌شود؛ دوم اینکه نرخ رشد نقدینگی تا حدودی کنترل شده است؛ سوم اینکه تورم جهانی کمتر شده است و چهارم اینکه رشد نرخ دستمزد بسیار کمتر از سال گذشته است.

وی در پاسخ به این سؤال که برخی از احتمال بروز ابرتورم در اقتصاد ایران صحبت می‌کنند، گفت: امسال مستعد شکل‌گیری ابرتورم نیست و نشانه‌هایی هم برای آن قابل تصور نیست؛ به‌خلاف این ادعا به‌نظر می‌رسد امسال به همان دلایل ذکرشده، اقتصاد ایران با کاهش نرخ تورم مواجه خواهد شد.

این اقتصاددان تصریح کرد: طی سالیان اخیر، در سال ۱۳۹۷ بیش از همه سال‌ها زمینه شکل‌گیری ابرتورم در اقتصاد ایران وجود داشت زیرا در آن سال نقدینگی پس از چند سال که نرخ سود بالای بانکی مانع از تبدیل شدن آن به تقاضا شده بود، به حرکت درآمده بود و فنر فشرده نرخ ارز هم پس از چند سال سرکوب، رها شده بود.

وی ادامه داد: سال ۱۴۰۲ اقتصاد ایران با شرایط سال ۱۳۹۷ مواجه نیست و بررسی شاخص‌های مختلف نشان می‌دهد طرح مسئله ابرتورم در شرایط فعلی علمی و کارشناسی نیست.

خسروی با بیان اینکه تورم دارای عوامل کوتاه‌مدت و بلندمدت است، گفت: برای حل مسئله تورم باید سیاست‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت را به‌کار گرفت و اصلاح نظام بانکی، حل ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و اصلاح نظام بودجه‌ریزی راهکارهای بلندمدت حل مسئله تورم و تک‌رقمی کردن تورم برای اقتصاد ایران است.

این اقتصاددان تأکید کرد: بانک مرکزی اقدامات مناسبی را برای مدیریت بازار ارز انجام داده است اما باید در برخی سیاست‌های ارزی ازجمله سیاست پرداخت ارز به‌نرخ ثابت برای واردات کالاهای اساسی تجدیدنظر کند؛ درواقع دولت و بانک مرکزی نباید اجازه دهند ارز ۲۸۵۰۰تومانی به سرنوشت ارز ۴۲۰۰تومانی مبتلا شود.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

۵۰کیلوگرم موادمخدر "شیشه" در خرمشهر کشف شد
برگزاری ششمین کنگره بین‌المللی شعر و ادب فارسی با ارائه ۴۸۰ مقاله
تجهیز ۱۶ شهرستان خوزستان به دستگاه الکتروکاردیوگراف
برچیدن ۳۵۰ کلاس درس سنگی در خوزستان به دست خیران
نامگذاری لیگ فوتسال بانوان تهران به نام ملیکا محمدی
تداوم موج گرما در خوزستان
خوزستان، سوگوار شهادت حضرت امام رضا (ع)
ثبت رکورد جدید تولید در شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان
سرپرست جدید جمعیت هلال احمر خوزستان معارفه شد
افتتاح مدرسه ۶ کلاسه «رویا» در شهرستان گتوند

سرخط اخبار کل

a298299017a143a8bd8a5aadcef112f4
9458243_858
10952171_256
14000211000808_Test_PhotoN
image_1200_835
9426553_317

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *