پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

آنچه باید از فشار خون اولیه و ثانویه بدانید

کارشناس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان توضیحاتی درخصوص فشار خون اولیه و ثانویه ارائه کرد.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز، زهرا عفراوی گفت: فشار خون بر اساس عوامل ایجاد کننده آن به ۲ نوع فشار خون بالای اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه فشارخون اولیه ۹۵ درصد بیماران فشارخونی را شامل می‌شود، افزود: علت فشارخون بالا در این نوع از بیماری مشخص نیست و به عنوان فشارخون بالای اساسی هم نامیده می‌شود.
خانم عفراوی ادامه داد: اغلب افراد بزرگسال دارای فشارخون بالا در این گروه قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد ترکیبی از عوامل ژنتیک، رژیم غذایی، شیوه زندگی و سن در بروز این بیماری نقش داشته باشند.
به گفته کارشناس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان؛ شیوه زندگی شامل؛ مصرف دخانیات، مصرف الکل، استرس، اضافه وزن، مصرف زیاد نمک و کم تحرکی از جمله عوامل موثر در فشار خون بالا اولیه محسوب می‌شوند
وی با بیان اینکه در فشار خون ثانویه چند دلیل اختصاصی دارد و عارضه یک مشکل دیگر است، گفت: اگر فشار خون بالا به علت سایر شرایط یا بیماری ایجاد شود به آن نوع ثانویه می‌گویند.
خانم عفراوی افزود: در نوع ثانویه که ۵ درصد بیماران فشار خونی را شامل می‌شود، علت فشار خون بالا اختلال در کار یکی از عوامل تنظیم کننده فشارخون همانند تغییر در ترشح هورمون‌ها و یا عملکرد کلیه‌ها و غدد فوق کلیوی است و از آنجا که درمان بیماری ایجادکننده ممکن است به برطرف شدن قطعی فشار خون بالا منجر شود و برای همیشه بیماری  را بهبود بخشد، توجه خاص به این گروه از بیماری‌ها و تشخیص این بیماریها، اهمیت دارد.
وی اضافه کرد: فشار خون بالا در ابتدا بدون علامت است، اما زمانی که به تدریج منجر به بروز عوارضی یا چندین بیماری مانند؛ بیماری کلیوی، بیماری قلبی و … شود، این بیماری علائم دار می‌شود که مربوط به تظاهر عوارض فشارخون بالا است.
اتحادیه جهانی فشارخون بالا توصیه کرده است که فشار خون در جمعیت عمومی و جمعیت مبتلا به فشارخون بالای بدون عوارض باید کمتر از ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه باشد و برای بیماران دیابتی و کلیوی مزمن باید کمتر از ۸۰/۱۳۰ میلیمتر جیوه باشد.
پایان گزارش/
4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی خوزستان منصوب شد
اصلاح بخشی از شبکه فاضلاب منطقه کوی شهید رجایی (سپیدار) اهواز
آخرین اخبار زلزله‌ شدید در هرمزگان؛ تعداد فوتی‌ها به ۵ نفر رسید
بنادر خوزستان در مدار توسعه و رونق اقتصادی کشور
ذخایر کالاهای اساسی ایران بی‌سابقه شد
پنج مصدوم در حادثه رانندگی در اهواز
آیت‌الله رئیسی: ایران حق دارد تضمین‌های اعتمادآور مطالبه کند
حضرت فاطمه زهرا (س) الگو و سرمشق همه زنان و جامعه بشریت
برگزاری مراسم پایانی مهرواره استانی نامه‌نگاری «برسد به دست باران»
۱۲ ربیع الاول آغاز هفته وحدت

سرخط اخبار کل

1401032512364814525529314
157673963
14010115000651_Test_PhotoN
1401031816465671425495124
4886
1400100514350721524359334

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *