پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

هورالعظیم در حال تبدیل شدن به کانون ریزگرد

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان: تالاب هورالعظیم از آخرین رهاسازی آب به علت مصارف کشاورزی و کشت شلتوک در بالادست بی‌نصیب بوده که همین موضوع شرایط نگران کننده‌ای را ایجاد کرده است.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز ، سیدعادل مولا گفت: وضعیت تالاب هورالعظیم خوب نیست و ادامه این روند قطعا منجر به مرگ و میر آبزیان، آتشسوزی و تبدیل شدن این تالاب به کانون ریزگرد می‌شود.

وی میزان آب موجود در تالاب را ۴۵ درصد عنوان کرد و گفت: شرایط دمایی بالا، افزایش میزات تبخیر و نرسیدن حقابه موجب شده تا هم اکنون شرایط خوبی نداشته باشد و مشکلات آن تشدید شود.

معاون اداره کل محیط زیست خوزستان گفت: سازمان آب و برق چهاردهم تیرماه جاری ۱۶۰ متر مکعب آب رهاسازی کرد، اما کشاورزان در بالادست با برداشت آب اجازه نداند حتی یک قطره آب به این تالاب برسد.

وی گفت: با وجود اعلام ممنوعیت کشت شلتوک از سوی جهاد کشاورزی، اما از سد تنظیمی حمیدیه تا تالاب کشت شلتوک صورت گرفته است. کشت شلتوک یک کشت آب‌بَر است و اجازه نمی‌دهد آبی به تالاب برشد.

مولا گفت: مسئولان جهاد کشاورزی استان باید روی کشت‌ها به صورت میدانی نظارت کنند در غیر این صورت استفاده حقابه تالاب توسط کشاورزان منجر به خشک شدن کامل هورالعظیم می‌شود.

تالاب مرزی هورالعظیم با بیش از ۳۰۰ هزار هکتار وسعت آخرین بازمانده تالاب‌های بین النهرین است که یک سوم آن در ایران و دوسوم آن در کشور عراق قرار دارد. این زیستگاه منحصر بفرد، در جنوب غربی کشور در خوزستان و در انتهای رود کرخه واقع است.

بحران آب در حوضه کرخه از ۲ سال پیش تاکنون، این تالاب را نیز با تنش مواجه کرده است.

بر اساس ماده سه آیین‌نامه نحوه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها، نحوه تخصیص حقابه محیط زیستی تالاب‌ها از رودخانه‌های بالادست آن‌ها پس از تامین آب شرب نسبت به سایر مصارف دارای اولویت است.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

تلاش فرنگی کاران خوزستان برای کسب سهمیه المپیک پاریس
انهدام باند بین المللی قاچاق سلاح در خوزستان
جوانان‌خوز | انجام عملیات حفظ و نگهداری در ۳۵۴ کیلومتر از راه‌های خوزستان
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه
زارعی: امیدوارم هیئت رئیسه AFC به مصوبه غیرمنصفانه رأی ندهد
یادداشت | افشاگری یا شفافیت بعلاوه آزادی بیان و پس از بیان؟
راه اندازی سامانه پیامکی یگان حفاظت اراضی خوزستان
کسب مدال برنز دونده خوزستان در مسابقات قهرمانی جهان
کتاب چهارشنبه ده صبح، هنر نوجوان خوزستانی
جمعه ، دیدار مردم شادگان با رییس جمهور کشورمان

سرخط اخبار کل

10446027_660
IMG_۲۰۲۲۰۶۱۸_۱۴۰۹۲۵
10246436_244
WhatsApp+Image+2022-03-15+at+11.25
9756554_686

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *