پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

درخواست جنبش سیاسی برای تشکیل نظام جمهوری در سودان

یک جنبش سیاسی برجسته در سودان خواهان تاسیس جمهوری دوم در این کشور شد.

به گزارش گروه سیاسی جوانان خوز، به دنبال برکناری « عمرالبشیر» ار ریاست جمهوری سودان در سال ۲۰۱۹ احزاب سیاسی این کشور با همراهی نظامیان ساختار حاکمیتی جدید را بنیان نهادند که بر اساس آن سند اعلامیه قانون اساسی تصویب و شورای حاکمیتی ( سیاستمداران مدنی و نظامیان) تشکیل شد و نخست وزیر دولت انتقالی با مشارکت احزاب سیاسی ( مدنی ) زمام امور را به دست گرفت و جمهوری جدید ( توافقی ) سودان شکل گرفت. اما اختلاف سیاسی و سیطره نظامیان بر این کشور سبب شد دولت انتقالی خارطوم سقوط کند و سودان وارد مرحله جدیدی از بحران و بی‌ثباتی‌ شد.

جنبش عدالت و برابری سودان اعلام کرد: جمهوری اول  ( توافقی – بعد از سرنگونی نظام عمرالبشیر) نتوانست دولت را مدیریت کند و اختلافات به نبرد در خارطوم منجر شد لذا نیاز است که جمهوری دوم در سودان تشکیل شود.

« سلیمان صندل» رهبر جنبش عدالت و برابری سودان در صحفه شخصی خود در فضای مجازی« فیسبوک» نوشت: ویژگی جمهوری دوم شامل  سیستم حکومت مدنی، دموکراتیک، حاکمیت ساختار فدرال بر کشور و انتخاب ریاست جمهوری به صورت توافقی است.

به نوشته روزنامه «راکوبه نیوز» چاپ خارطوم، وی افزود: در جمهوری دوم ، نشستی برای تدوین قانون اساسی جدید برگزار می‌شود و این قانون از طریق اجلاس‌های مردمی که در ایالت‌ها برگزار خواهد شد، به تصویب ملت می رسد.

صندل خواستار بازسازی نیروهای مسلح، پلیس و سرویس‌های امنیتی سودان بر اساس ارزش‌های ملی و حرفه‌ای شد. وی همچنین خواهان تصویب قوانینی برای جرم انگاری نژاد پرستی و سایر قوانینی شد که بر اصل حاکمیت قانون و تفکیک قوا تاکید می‌کنند.

درخواست جنبش عدالت و برابری سودان در شرایطی مطرح شد که خارطوم، ام درمان و بحری و سایر مناطق این کشور طی چند هفته گذشته شاهد درگیری شدید میان ارتش و نیروهای واکنش سریع بوده‌است.

به گفته مقامات پزشکی سودان در جریان نبرد دیروز در حومه خارطوم دست کم ۱۷ شهروند جان خود را از دست داده‌اند.

از ۲۶ فروردین ماه گذشته که نبرد میان ارتش و نیروهای واکنش سریع شروع شده دست کم ۷ هزار و ۵۰۰ شهروند سودانی جان خود را از دست داده‍اند.

در همین حال، « ولکر تراک» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار اراده سیاسی هماهنگ جامعه جهانی برای پایان دادن به فاجعه جنگ در سودان شد.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، وی گفت: ما به اراده سیاسی هماهنگ، همکاری افراد با نفوذ در جامعه بین‌الملل برای پایان دادن به فاجعه ( انسانی ) در سودان نیاز داریم لذا پیش از اینکه دیر شود بایستی درگیری نظامی در این کشور متوقف شود.

تراک تصریح کرد: این درگیری یک ملت را متلاشی کرده‌ است چراکه بیش از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از خانه و کاشانه خود آوار شده‌اند، اقتصاد سودان فلج شده و میلیون‌ها نفر به مرز فقر کشیده شده و این در حالی است که ارائه خدمات اولیه مثل بهداشت و آموزش در مناطق آسیب دیده از جنگ متوقف شده‌است.

وی افزود: اکنون بیش از ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک  سودانی از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم هستند و از این تعداد ۷۰ هزار کودک اصلا دسترسی به آب ندارند. این کودکان در معرض سوء تغذیه شدید قرار دارند.

این مقام سازمان ملل تصریح کرد: در جریان درگیری ارتش و نیروهای واکنش سریع طی یک هفته گذشته در خارطوم و ام درمان دست کم ۱۰۳ شهروند جان خود را از دست داده‌اند که در میان آنان اجساد زنان و کودکان به چشم می‌خورد.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

مرز‌های خوزستان به سمت عراق بسته است
ملت ایران تا آزادی قدس شریف حامی مردم مظلوم فلسطین است.
قطع برق در برخی مناطق بهبهان در روز دوشنبه
آزادی محکوم به قصاص پس از ۷ سال حبس در دزفول
نائب رئیس زنان وزنه‌برداری: سهمیه المپیک دور از دسترس است
۱۲ طرح در زمینه آب و فاضلاب خرمشهر کلنگ زنی یا افتتاح می شود.
آسمانی شدن پدر شهید جاویدالاثر مروج
تشییع پیکر مطهر مادر شهیدان مهتدی در اهواز
جهان | عناوین روزنامه‌های مطرح جهان؛ اول سپتامبر ۲۰۲۲
پیروزی شطرنج باز نوجوان خوزستانی در مسابقات کشور

سرخط اخبار کل

1401061107290928726011834
169918127
8857170_354
1400102608354184424541224
140202131007530027506494
1401033006521171125548884

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *