پایگاه خبری - تحلیلی1400

Language

Language

برچسب‌ها

اعلام جرم شورای رقابت علیه ۱۳ نهاد عمومی غیر دولتی

سخنگوی شورای رقابت گفت: شورای رقابت در مصوبه ۵۵۱ خود ۱۳ نهاد عمومی غیر دولتی را مجرم تلقی کرده و علیه آن‌ها اعلام جرم شده است.

به گزارش گروه خبری جوانان خوز، سپهر دادجوی توکلی سخنگوی شورای رقابت گفت: موسسات و نهاد‌های عمومی غیردولتی تا سال ۱۳۹۷ اجازه داشتند که بیش از ۴۰ درصد مالکیت داشته باشند، اما بعد از این تاریخ نباید بیش از ۴۰ درصد مالکیت داشته باشند و موظف اند که روند واگذاری‌ها و یا گزارش آن را به شورای رقابت اعلام کنند. براساس ماده ۷۲ و بند ۱ ماده ۷۹ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، مجازات حبس و جزای نقدی برای مدیر ارشد نهاد‌های متخلف دیده شده است.

او ادامه داد: شورای رقابت هر شش ماه یکبار گزارش‌های نظارتی خود را از این نهاد‌ها مطالبه می‌کند. بعضا با مقاومت مواجه می‌شود و گاهی تفسیر‌های متفاوتی دارند و هیچ یک از این نهادها، بنیاد‌ها و شهرداری‌ها مایل نیستند که این اطلاعات را به راحتی در اختیار شورای رقابت قرار دهند.

توکلی گفت: شورای رقابت در مصوبه ۵۵۱ خود ۱۳ نهاد را مجرم تلقی می‌کند و برعلیه آن‌ها اعلامِ جرم می‌کند. این رویه در شعب دادگاه‌ها در حال رسیدگی است. برخی از این ۱۳ نهاد حکم منع تعقیب، برخی محکوم شده اند و برخی هم در جریان هستند. این شورا مصمم به پیگیری این موضوع است و این اعلامِ جرم مقدماتی علیه این ۱۳ نهاد آغازی است برای پیگیری‌های جدی شورای رقابت برای سالم سازی فضای اقتصادی کشور.

براساس آمار اعلام شده، این ۱۳ نهاد عبارت اند از: بنیاد مسکن، بنیاد ۱۵ خرداد، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد امام خمینی، هیات امنای صرفه جویی ارزی، سازمان اتکا، شهرداری تهران، شهرداری کرمانشاه، شهرداری کرج، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد، صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح.

بر اساس قانون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، نهاد‌های عمومی غیردولتی موظف اند گزارشِ مالکیت شرکت‌های وابسته به خود را در هر بازار کالا و خدمات هر شش ماه یکبار به شورای رقابت ارسال کنند.

پایان گزارش/

4.5/5

پیشنهاد سردبیر

پربازدیدها

شاگردان مهدوی کیا به خط شدند
تاکید بر حضور همگانی برای مبارزه با استکبار در روز قدس
آسمانی شدن پدر شهید جاویدالاثر مروج
رهبر انقلاب: شعر فارسی در جنگ رسانه‌ای، کم‌نظیر و قدرتمند است
لزوم عرضه جهانی آموزه‌های عاشورا در قالب تئاتر
خریداری یک میلیون و ۵۵۰ هزار تُن گندم در خوزستان
واگذاری یک هزار و ۳۹۷ منزل مسکونی مددجویان در خوزستان
لزوم تعیین تکلیف زباله‌های عفونی مطب‌ها و درمانگاه‌های کوچک در اهواز
آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی ناشی از تک فرزندی
خوزستان پایتخت مواکب است

سرخط اخبار کل

1400111301140657124664294
8495756_407
8556726_614
1398041519265237617815624
9717655_706
169871360

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *